Aktywne obciazenie w anodzie

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

Jesli mnie pamiec nie myli (co zdarza sie dosc czesto :D) to chyba kupilem worek tych LND150.

Wiec z Rs ~ 470 omow powinienem dostac te 0.7mA, zerkajac na note https://www.mouser.com/datasheet/3/282/ ... 041114.pdf (strona 4, wykres Id vs Rsource).
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Einherjer
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2974
Rejestracja: pt, 22 stycznia 2010, 18:34
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: Einherjer »

Jeśli jednak nie kupiłeś worka, to polecam kupić, bardzo przydatny element. A Rs będziesz pewnie musiał skorygować doświadczalnie, katalog dopuszcza spory rozrzut parametrów, chociaż w jednej partii produkcyjnej są zwykle bardzo zbliżone.
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4254
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: Marek7HBV »

TooL46_2 pisze: śr, 24 czerwca 2026, 22:00

Wiec z Rs ~ 470 omow powinienem dostac te 0.7mA, zerkajac na note https://www.mouser.com/datasheet/3/282/ ... 041114.pdf (strona 4, wykres Id vs Rsource).
Te 0,7 mA może być za mało i raczej coś w okolicy 2 - 3 mA, a to wymaga połączenia dwóch LND lub zastosowania innego mosfeta. :D
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

Einherjer pisze: czw, 25 czerwca 2026, 08:08 Jeśli jednak nie kupiłeś worka, to polecam kupić, bardzo przydatny element.
Przeszukalem zapasy i chyba musze zamowic. Przy okazji moze dorzuce tez DN2540 i BSS126.
Marek7HBV pisze: czw, 25 czerwca 2026, 08:42 Te 0,7 mA może być za mało i raczej coś w okolicy 2 - 3 mA, a to wymaga połączenia dwóch LND lub zastosowania innego mosfeta. :D
Uzywajac https://www.vtadiy.com/loadline-calcula ... alculator/ wyglada, ze najbardziej optymalnie pod wzgledem znieksztalcen dla sygnalu wyjsciowego o amplitudzie 70V (dla czulosci 1V) otrzymuje dla punktu pracy 200V@1mA. Marku, moglbys zaproponowac jaki konkretnie punkt pracy proponujesz? Nie moge jakos znalezc dobrego punktu dla 2-3 mA -- wszystko mi wyglada gorzej nie ten 170V@0.7mA lub zaproponowany wyzej.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4254
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: Marek7HBV »

To jest także kwestia obciążenia. Jaki jest rezystor siatkowy lampy mocy? Przy tak dużych napięciach sterujących staje się to istotne {także pojemności}. :D
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

Celuje w 330-470k dla opornika siatkowego (i 1-2.7k dla 'grid stopper'). W mojej konfiguracji -- pojemnosc wejsciowa bedzie w granicach 40-50pF.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

Troche policzylem...

Dla punktu pracy 200VDC @ 1mA mamy opornosc wewnetrzna ~44k. Nominalne wzmocnienie 6SL7 to ~70. Skoro uzywamy aktywnego obciazenia mozemy zalozyc z przyblizeniem ze opornosc wyjsciowa = opornosc wewnetrzna, czyli zakladam 44k. Jesli uzyjemy 330k jako opornik siatkowy -- otrzymamy dzielnik ok. 88%, wiec dla sygnalu o amplitudzie 1V na wejsciu (zakladajac, ze przy aktywnym obciazeniu otrzymujemy wzmocnienie 70) na nieobciazonym wyjsciu otrzymamy 70V, ale z obciazeniem 330k, na siatce 45, otrzymamy ~62V -- to powinno wystarczyc na sprzezenie zwrotne.

Z punktu widzenia pasma: jesli uzyje 220nF jako kondensator sprzegajacy, pasmo od dolu 1/2 * pi * R * C = 1/2 * 3.14 * 330k * 220nF ~= 2.2Hz. Od gory bedziemy ograniczeni pojemnoscia wejsciowa wiec 1/2 * 3.14 * 44k (opornosc wyjsciowa) * 50pF (pojemnosc wejsciowa) ~= 80kHz.

Linia zmienno-pradowa oczywiscie wyjdzie gdzies w granicach 39k wiec... tutaj moze byc problem...

Gdzies sie mocno walnalem?
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Einherjer
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2974
Rejestracja: pt, 22 stycznia 2010, 18:34
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: Einherjer »

Mu-follower będzie miał mniejszą rezystancję wyjściową, stąd follower w jego nazwie. Markowi pewnie chodziło o amplitudę prądu, który będzie płynął przez rezystory siatkowe.
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4254
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: Marek7HBV »

TooL46_2 pisze: czw, 25 czerwca 2026, 19:56 Celuje w 330-470k dla opornika siatkowego (i 1-2.7k dla 'grid stopper'). W mojej konfiguracji -- pojemnosc wejsciowa bedzie w granicach 40-50pF.
Przy tej wielkości rezystora faktycznie można sobie pozwolić na 1 mA. :D
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

No to fajnie :) Lece kupowac te LND150. O postepach w pracy nad tym wzmacniaczem pewnie bede raportowal w osobnym watku ktorego jeszcze nie ma.

Dziekuje Wam za wszystkie porady! :)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2287
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Aktywne obciazenie w anodzie

Post autor: TooL46_2 »

Einherjer pisze: pt, 26 czerwca 2026, 10:24 Mu-follower będzie miał mniejszą rezystancję wyjściową, stąd follower w jego nazwie.
Teraz doczytalem o babolu ktorego popelnilem wyzej ;) https://www.bartola.co.uk/valves/2018/0 ... #more-7410 Ale pod tym wzgledem to tylko jeszcze lepiej bo Zo bedzie jeszcze nizsza.

Tak licze:

Kod: Zaznacz cały

Zo = (Rp + Rs) / (1+Rs*Gm)
Zakladajac Rp = 44k oraz Gm przy 1mA dla Rs = 1k w okolicy 1.5mS, otrzymuje

Kod: Zaznacz cały

Zo = (44000 + 1000) / (1 + 1000 * 0.0015) = 18000
Wiec w tym przypadku dzielnik bedzie prawie 95%, wiec na siatce 45 powinienem teoretycznie otrzymac sygnal o amplitudzie ~66V dla 1V sygnalu na wejsciu.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com