Ja stosuję opóźnione załączanie napięcia anodowego - zwłoka to jakieś 120 sek. (przekaźnik czasowy RTx61). To nie o to chodzi.
Sęk w tym, że jak załączam żarzenie, to w pierwszej chwili udar wynosi ponad 6A i słychać aż taki "jęk" w środku. To trudno nazwać, takie jakby dzwonienie, coś jak się wejdzie do czasem do wanny, albo - od czasu do czasu słychać na filmach o łodziach podwodnych - takie jakby naprężenie materiału. Przy takim prądzie i konstrukcji katody (długie, równoległe względem siebie odcinki drutu) to już chyba dają znać o sobie siły elektrodynamiczne. No i bezpiecznik mi "strzelał" zbyt często w obwodzie żarzenia.
Odkąd dałem opornik, który po chwili jest zwierany, prąd udarowy jest nie większy niż 3,5A - 3,7A i nie słyszę takiego głośnego "jęknięcia". Podobnież py88 w pierwszej chwili błyska jak radziecka "wspyżka"...
PS: czy spotkaliście się z CZARNĄ ANODĄ w 5c3s ? Jest autentycznie CZARNA, jak powleczona lakierem piecowym. Getter jest cały, pracuje dobrze, dla testów - na granicy parametrów i nie sprawa problemów. Nie mam na razie aparatu, żeby pokazać jak to wygląda. Nie jest to okopcone, raczej jakby jednolity, czarny materiał.
Układy żarzenia
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- moderator
- Posty: 8656
- Rejestracja: pn, 30 czerwca 2003, 12:38
- Lokalizacja: Kraków, Ślusarska 9
Bo w obwodzie żarzenia NIE STOSUJE SIĘ BEZPIECZNIKÓW!Adrian pisze:No i bezpiecznik mi "strzelał" zbyt często w obwodzie żarzenia.
Natomiast nie bez powodu uzwojenia żarzeniowe były nawijane tak, aby miały dużą indukcyjność rozproszenia. Ten zabieg w zupełności wystarcza w przypadku lamp małej mocy.
5C3S ma anodę w najrozmaitszych odcieniach szarości w zależności od daty produkcji. Z tych, które miałem najciemniejsze były najstarsze, natomiast nowsze mają anody w standardowym kolorze "anodowym".Adrian pisze:czy spotkaliście się z CZARNĄ ANODĄ w 5c3s ?
Piotr zdziwisz się jak powiem Tobie że w kilku odbiornikach radiowych produkcji zachodnioniemieckiej widziłam bezpeczniki dla obwodu żarzenia. Byłby policzone na spory prąd, większy niż nominalny wyliczony z danych katalogowoych lamp. Albo to był drut wlutowany pomiędzy łaczówki, albo szklany bezpiecznik o średnicy okołó 10 mm.
Np. radio Blaupunkt Granda, lampy ECC85, ECH81, EF89, EABC80, ELL80, bezpiocznik miał podany prąd 5A.
Np. radio Blaupunkt Granda, lampy ECC85, ECH81, EF89, EABC80, ELL80, bezpiocznik miał podany prąd 5A.
-
- moderator
- Posty: 8656
- Rejestracja: pn, 30 czerwca 2003, 12:38
- Lokalizacja: Kraków, Ślusarska 9
-
- 500...624 posty
- Posty: 546
- Rejestracja: pn, 6 lutego 2006, 22:20
- Lokalizacja: Świdnica