Uwaga na nowe NE5532 od TI

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

Einherjer
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2963
Rejestracja: pt, 22 stycznia 2010, 18:34
Lokalizacja: Wałbrzych

Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Einherjer »

Firma Texas Instruments jakiś czas temu przeniosła produkcję niektórych układów scalonych do innych fabryk. Jednym z nich jest podwójny wzmacniacz operacyjny NE5532. Bardzo popularny w sprzęcie profesjonalnym, obecny na rynku od 1979 roku i w dalszym ciągu oferujący dobre parametry w stosunku do swojej ceny. Sęk w tym, że nowe NE5532 od TI, mimo tego samego oznaczenia są najwyraźniej innymi konstrukcyjnie wzmacniaczami. Stopień wejściowy PNP zamiast NPN, dopuszczalne napięcie zasilania +-18 V zamiast +-22 V, niższy slew rate i brak specyfikacji wielu innych parametrów. Więcej można się dowiedzieć z nowego odcinka EEVBlog https://www.youtube.com/watch?v=22ZmmZ67SMY
Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 7717
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Romekd »

Czołem.
Dzisiaj, kilka godzin temu obejrzałem ten odcinek i widzę, że coraz trudniej jest kupić oryginalne podzespoły o parametrach zgodnych z deklarowanymi w nocie katalogowej producenta. Dlatego tak ważne są własne badania i pomiary, szczególnie gdy zależy nam na dobrych konkretnych parametrach, np. pobór prądu, wnoszone THD i szumy... Nawet podzespoły kupowane u znanych dystrybutorów mogą mieć gorsze parametry od tych oznaczanych jako "typowe", choć zmierzone przeze mnie wartości często jeszcze mieściły się w tych, określanych jako "graniczne", które potrafią być gorsze od "typowych" nawet o kilka rzędów wielkości (można kupić nawet kilkadziesiąt egzemplarzy danego podzespołu i wszystkie one okażą się tylko przeciętne pod względem osiąganych parametrów, żaden nie będzie "typowy"...)...

Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ  Ω  μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .
traxman
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 71
Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: traxman »

To znany trend od dłuższego czasu, stare opracowania są wycofywane, takie które które jeszcze się sprzedają i opłacają producentowi, przerabiane są na nowe, tańsze w produkcji technologie, czasem zmieniana lub wycofywana jest obudowa, czasem zmieniany proces wytwarzania struktury.
NE5532 dotyczy ten sam problem, a stosuje się go sporo w sprzęcie studyjnym zasilanym podniesionym napięciem +/-16/18V - dla napędzenia linii 600R i zachowania odpowiedniego zapasu na przesterowanie, teraz będzie to wymagało sporej ostrożności. Osobiście od dłuższego czasu zmieniłem wzmacniacze na THAT, NJR(Nisshinbo) lub z Ti OPA165x z AD ADA40xx ale to już nie ta półka cenowa.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2805
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Tranzystory mocy tak samo.....kup 2N3055 czy 3N3773, który nie jest wydmuszką ze strukturą jak w BD139.....ano nie ma.
Ja mam zapasy KD502 i KD3773 TESLA.
Tak samo robiłem WS442 i wstawiłem 2N6488G i 2N6491G ON SEMI, które kupiłem w TME, ST się po prostu boję.
I Darlingtony mocy też trzeba uważać, szczególnie przy wysokim napięciu zasilania jak w Radmorze 5412, bo potem można wzrok stracić i to nie są żarty.
Ogólnie to skupuję stare zapasy półprzewodników, do hobby fajnie ale w praktyce zawodowej nie jest różowo
Awatar użytkownika
Ukaniu
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 852
Rejestracja: sob, 31 grudnia 2005, 15:05
Lokalizacja: Jaktorów

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Ukaniu »

Jakoś w zeszłym roku, pod koniec, jeden ze znajomych producentów przysłał do mnie do sprawdzenia partię NE5532 bo zachowywała się "dziwnie", kupioną u oficjalnego dystrybutora. Sprawdziłem je na charakterografie z przystawką do badania układów liniowych. Pomiary wykazały, że mają zupełnie inne parametry jak prawilne 5532. Tektronix 577 z przystawką 178. Różniły się przebiegiem napięcia wyjściwego od różnicowego, inne pssr, prądy wejściowe. Można było uznać, że to inne elementy. Dokumentację przekazałem, sprawa się toczyła. Po dłuższym czasie otrzymałem informację, że została zamknięta z uwagi na zmiany w procesie produkcji. I szczerze powiedziawszy zapomniałem o tym. Jak znajdę chwilę czasu to wrzucę film z pomiarami YT.
Nie tak prosto zastąpić 5532. W szczególności 5534, ja nie znam układu, który wstawiasz i zapominasz bo musi być lepiej albo przynajmniej tak samo. Trzeba zawsze analizować detale i na końcu często wychodzi, że 5534 jest optymalne i coś niby "lepszego" nosi znamiona za krótkiej kołdry. Wygląda jakby proces produkcji powstał specjalnie by 5534 mogło być tak dobre zaś dziś robi się układy na jakie akurat aktualnie aktywny zyskowny proces pozwala. Z produkcji wielkoseryjnej wypadło wiele doskonałych elementów. Szczęśliwie są producenci tacy jak Linear Systems czy Exicon. Nie musi być tanio byle by było - to dla mnie najważniejsze.
A co by się stało gdyby rdzeń zastąpić drewnem?
Nic! - zupełnie? - tak! gdyby uzwojenie zastąpić sznurkiem!
ŁDŁ Elektronika https://www.facebook.com/ldlelektronika/
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2261
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: TooL46_2 »

Mignal mi ten odcinek wczoraj ale jeszcze nie ogladalem... Jakis czas temu kupilem wlasnie NE5532. Ciekaw jestem, czy to tez to gow... Hmmm, dziadostwo czy jednak cos ze starszych zapasow.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
traxman
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 71
Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: traxman »

Wycofywanie można przeboleć, ale że zachowuje się oznaczenie dla układu, który jest inny to już porażka. Ale Ti już nie raz miał dziwne wpadki.
Teraz i tak wszystko przebiła Nexperia wycofując z oferty większość elementów - w wyniku sporu CH-EU. Podobnie jak FTDI, który po trzech zmianach terminu dostaw (tak ~o rok), teraz już zam nie wie kiedy scalaki będą dostępne. Są chińskie zamienniki, sporo tańsze, ale z źle działającymi driverami pod Linuxem.

Ostatnio większość czasu spędzam na przerabianiu płytek, by dało się dalej urządzenia produkować... a to zysku nie przynosi.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2805
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Mam 8 sztuk NE5532 firmy SIGNETICS, to stare NOS-y z lat 80/90-tych, czy mogę być pewnym na nie?
Albo 4558 od Samsunga z lat 90-tych do "gorszych" celów, czy one są lepsze niż JRC czy gorsze, jak wypadają nowe chińczyki na ich tle?
Einherjer
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2963
Rejestracja: pt, 22 stycznia 2010, 18:34
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Einherjer »

TooL46_2 pisze: pt, 5 czerwca 2026, 22:24 Mignal mi ten odcinek wczoraj ale jeszcze nie ogladalem... Jakis czas temu kupilem wlasnie NE5532. Ciekaw jestem, czy to tez to gow... Hmmm, dziadostwo czy jednak cos ze starszych zapasow.
Zmiana nastąpiła zdaje się już w 2024 roku, ale dopiero w 2025 się przyznali w karcie katalogowej do zmiany parametrów. Jak nie potrzebujesz dużego napięcia wyjściowego na 600 Om to może Ci to faktycznie nie zrobić różnicy. Są też inni producenci, u nich jak na razie po staremu. No i 5534 to nie dotknęło... jeszcze. Ja już od dawna elektroniki komercyjnie nie projektuję na szczęście...
Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 7717
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: Romekd »

Czołem.
Zmiany w parametrach układów firmy Texas Instruments zacząłem zauważać dużo, dużo wcześniej, myślę że jeszcze przed wystąpieniem pierwszych w Polsce zarażeń wirusem Covid. Często zmiany te były zmianami na lepsze, czyli np. w nowszych wersjach starych i kultowych wzmacniaczy operacyjnych (bodajże zauważyłem to w popularnych układach TL071...074 i TL081...084) poprawiono (zmniejszono) prądy polaryzacji wejść, lub np. tańsza wersja układu (TL082) miała podobne szumy jak wersja niskoszumowa (TL072A). Był taki moment, w którym u polskiego dystrybutora TME przy znanych układach scalonych firmy TI zaczęły pojawiać się informacje, że produkt ten będzie sprzedawany tylko do wyczerpania się zapasów magazynowych. Zaczęły również dziwnie "znikać" przy tych elementach ich noty noty katalogowe, co mnie mocno zaniepokoiło. Podzieliłem się tymi spostrzeżeniami z kilkoma kolegami, którzy jednak nie dostrzegli w tym żadnego problemu, gdyż każdy układ ma jakiś zamiennik, a znikanie starszych wersji wynika z postępu w technologii produkcji, zastępowania starych układów nowszymi o przeważnie dużo lepszych parametrach. Na znanej stronie https://www.alldatasheet.pl/ zaczęto podawać nowe parametry starszych układów, z możliwością obejrzenia również starszej noty katalogowej danego podzespołu (to dotyczyło głównie produktów firmy TI, później opcja obejrzenia parametrów starszej wersji układu została wyłączona...). Jednak pokazane w filmie podejście TI do zmieniania parametrów niektórych układów na gorsze, przy zachowaniu starego oznaczenie typu elementów uważam za niezrozumiałe i karygodne. No cóż, jesteśmy na "łasce" producentów i musimy niejako akceptować ich dziwne podejście... :( W latach 90. zeszłego stulecia pojawiały się nowe wersja znanych układów scalonych do odbiorników telewizyjnych, w przypadku użycia których potrzebne były pewne modyfikacje w aplikacji, gdyż bez nich układ nie działał poprawnie (pojawiły się dobrze znane układy, ale np. z literką A na końcu symbolu lub dodatkowym oznaczeniem, np. 5X lub 3Y). Teraz przypomniało mi się również jak opracowane kilkanaście lat temu (przeze mnie i mojego wspólnika) urządzenie, nagle zaczęło sprawiać problemy. Problemy te zbiegły się z datą zakupu nowych czujników temperatury typu DS18B20, bo firma TI nagle dokonała pewnej "drobnej" zmiany w jego wewnętrznej budowie... Marek, mój wspólnik, był zmuszony do zmiany w oprogramowaniu urządzenia, po której to zmianie urządzenie zaczęło akceptować czujniki z "ulepszonej" przez TI serii (wcześniej przez całe lata produkowane i stosowane starsze czujniki nie sprawiały żadnych problemów...).

Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ  Ω  μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2261
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: TooL46_2 »

Einherjer pisze: sob, 6 czerwca 2026, 22:52
TooL46_2 pisze: pt, 5 czerwca 2026, 22:24 Mignal mi ten odcinek wczoraj ale jeszcze nie ogladalem... Jakis czas temu kupilem wlasnie NE5532. Ciekaw jestem, czy to tez to gow... Hmmm, dziadostwo czy jednak cos ze starszych zapasow.
Zmiana nastąpiła zdaje się już w 2024 roku, ale dopiero w 2025 się przyznali w karcie katalogowej do zmiany parametrów. Jak nie potrzebujesz dużego napięcia wyjściowego na 600 Om to może Ci to faktycznie nie zrobić różnicy. Są też inni producenci, u nich jak na razie po staremu. No i 5534 to nie dotknęło... jeszcze. Ja już od dawna elektroniki komercyjnie nie projektuję na szczęście...
To troche mnie uspokoilo bo chyba kupilem sztuk 50 lol
Romekd pisze: pn, 8 czerwca 2026, 14:04 (...) uważam za niezrozumiałe i karygodne.
Trudno sie nie zgodzic... kapitalizm tak ma, niestety, ze pociag do oszczednosci/zysku sila ma wiekszy priorytet anizeli moralnosc lub wspolzycie w spoleczenstwie.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
traxman
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 71
Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: traxman »

TooL46_2 pisze: pn, 8 czerwca 2026, 17:47 kapitalizm tak ma,
W socjaliźmie dostał by oznaczenie E5532 i nikt by się nie dąsał... :)
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2261
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: TooL46_2 »

LOL

Ale przynajmniej wiadomo bylo by, ze to innych uklad anizeli podmiana tego samego scalaka w ukladzie i pozniej szukanie przyczyny "Panie, bo nie dziala..." :)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
traxman
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 71
Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: traxman »

Kolejna firma po HP, na dwie litery do której należy ograniczyć zaufanie. Zresztą jak do większości rzeczy pochodzacych od pewnego czasu z USA. Ciekawe jak to wypadnie na zamknięcie roku finansowego. W Chinach pewnie leje się wino ryżowe strumieniami.
Można teraz też inaczej odczytywać skrót TI (Totaly Ignore)...
Zresztą po lekturze, układów od 2023 okazuje się być więcej,np.; LM317, TL071... starocie, ale używane nie tylko do serwisu.
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2261
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Uwaga na nowe NE5532 od TI

Post autor: TooL46_2 »

Texas Instruments. Texas... I rest my case. Juz sama lokalizacja powinna zapalac lampke w glowie, ze raczej podchodzic z rozwaga... ;)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com