6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

CHOPIN66 pisze: pt, 22 maja 2026, 23:20
Szrot majster pisze: pt, 22 maja 2026, 22:27
Potrzebny mi opis , gdzie mają być złącza RCA wejściowe, gdzie terminale kolumn i po to są te dwa durne gniazda DIN5?
DIN są jako opcja dodatkowa gdybyś chciał kiedyś dorobić np. wejście Phono i wejście na magnetofon :D są to nowe gniazda nie żadne wyluty z epoki. Jak nie będziesz ich używał to niech zostaną na zasadzie "zapchaj dziura " :D . Jedną parę RCA masz po bokach gniazda DIN ( gniazdo DIN jest centralnie między L a R RCA )a 2 pozostałe pary pod gniazdami DIN poziomo .

otwory na wyjścia głośnikowe to te 4 większe otwory w pobliżu otworu wentylacyjnego. Później Ci podeślę zdjęcie z opisem .
Witam!
Już obsadziłem gniazda kolumn.
Niestety standard wojskowy nijak pasował, trzeba było pilnik wziąć.
Ale obsadzone.
Co do PHONO to raczej nie, wrzucę prędzej DAC na ESS Sabre.
Olkus
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3138
Rejestracja: śr, 12 maja 2021, 10:57
Lokalizacja: Kraków/Węglówka

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Olkus »

Dzięki za wyjaśnienie.

Pozdrawiam,
A.
Kupię lampy: 35Z4GT, 12K8GT,
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2281
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: TooL46_2 »

Z bliskoscia potencjometru lub nixie -- jak cos sie w przyszlosci lub przy uruchamianiu posypie to latwe to w serwisowaniu nie bedzie...
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: CHOPIN66 »

TooL46_2 pisze: wt, 26 maja 2026, 19:33 Z bliskoscia potencjometru lub nixie -- jak cos sie w przyszlosci lub przy uruchamianiu posypie to latwe to w serwisowaniu nie bedzie...
Obok NIXIE jest selektor wejść . Który będzie z nią połączony .
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2281
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: TooL46_2 »

Ale lutowanie pod NIXIE lub blisko potencjometru juz takie latwe nie bedzie bez wyciagania lamp lub rozbierania wzmacniacza. Ja rozumiem, ze budka za duza nie jest -- tylko mowie, ze przy serwisie bedzie pewnie wiele slow wypowiedzianych / wykrzyczanych, za ktorych powtarzanie tutaj moglbym dostac ostrzezenie ;)

Wiem z autopsji... U mnie to kabelki wlutowane prosto w plytke w moim Williamson'ie mnie tak wk... denerwuja bo za kazdym razem musze cala PCB wyciagac. Wiec jestem teraz uczulony na montaz mechaniczny: albo zlacza na 'srubki' przy krawedzi plytki albo (jesli polacznie jest gdzies po srodku) wtyczki pdobone do tych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2281
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: TooL46_2 »

Tak dla jasnosci -- wtyczki jak w poprzednim poscie uzywam jedynie do sygnalu; wszystkie polaczenia z wyzszym napieciem lub wiekszym pradem (e.g. zarzenie) wyprowadzam na krawedz plytki i stosuje zlacza srubowe.

Postanowilem dodac, by komus nie przyszlo do glowy by puszczac 450VDC lub 2A w takiej zlaczce ;)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: CHOPIN66 »

Tyle , że tu nie będzie PCB :D użyta będzie listwa lutownicza
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2281
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: TooL46_2 »

Nie zrozumielismy sie :) Moj przyklad byl jedynie po to, by pokazac jak decyzje ktore podejmujemy teraz w przyszlosci moga nas gryzc w kuper. Ot tyle.

Czy to PCB czy nie -- inzynieria to nie tylko poskladac wzmacniacz ale zaplanowac tak, by pozniej mozna bylo go serwisowac. Bo pozniej trzeba rozbierac pol wzmacniacza by wymienic bezpiecznik (dla jasnosci -- to tylko przyklad (!!!) i w dodatku -- przerysowany) :)

Przepraszam autora za off topic.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Trochę poszedłem do przodu z montażem, listwę łączówek obciąłem "pelikanem" bo za długa była, i tak się zmieszczą elementy, bo rezystory antyparazytowe siatek sterujących lamp mocy będą przy ich podstawkach tam też dam 150R w siatkach drugich, mam ładne Telpody 3W z epoki.
ZASILACZ.jpg
Jeszcze jedno.....czy te otwory pod trafa koniecznie musiały być nie w tych miejscach, gdzie być powinny? :evil:
Na szczęście mam wiertarkę BOSCH Professional i nie zacina się ona jak wkrętarka, bo ma 600W mocy, wiertła mam na dobicie i na śmietnik, swoje już wyrobiły a była to MAKITA, tanich z marketów budowlanych nie tykam, za to mój ojciec ma setki takich badziewnych wierteł(pamięta ktoś giełdę na stadionie GKS Olimpia w Grudziądzu? Tam był wybór tandety wszelakiej, jak u Żyda przed wojną)
TG.jpg
Muszę jeszcze PCB zasilacza zrobić i teraz pytanie.
Czy rezystory zasilające stabilizatory neonowe siatek drugich i rezystor redukcyjny zasilacza montować na PCB i kątownikach czy po prostu mika, pręt gwintowany i do chassis?
Są to rezystory drutowe, zalewane ceramiką produkcji rosyjskiej czy takie same ELPOR Mysłowice.
Muszę przegrzebać graty by znaleźć drut 1,5mm2 na skrętkę żarzenia lamp mocy bo 5A w sumie sporo.
Te małe lampy podłączę skrętką dzwonkową(cały zwój za grosze kupiłem jako NOS)
Robota idzie wolno bo ojciec złamał rękę i nie mogę tak sobie nad tym sprzętem siedzieć cały dzień i noc.
Zasilacz żarzenia zamontowany pod trafem sieciowym, po co zakłócenia.
Do zasilania NIXIE dam dwie diody Zenera 91V szeregowo,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: CHOPIN66 »

Szrot majster pisze: ndz, 31 maja 2026, 14:03
Jeszcze jedno.....czy te otwory pod trafa koniecznie musiały być nie w tych miejscach, gdzie być powinny? :evil:
Na szczęście mam wiertarkę BOSCH Professional i nie zacina się ona jak wkrętarka, bo ma 600W mocy, wiertła mam na dobicie i na śmietnik, swoje już wyrobiły a była to MAKITA, tanich z marketów budowlanych nie tykam, za to mój ojciec ma setki takich badziewnych wierteł(pamięta ktoś giełdę na stadionie GKS Olimpia w Grudziądzu? Tam był wybór tandety wszelakiej, jak u Żyda przed wojną)
Wymiary pod rozstaw otworów pod trafa brałem ze strony Ogonowskiego dla trafa jakie podałeś mi na PW
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Wymiary może się zmieniły?
Bo to są transformatory z końca 2025 roku, może ta ulotka z wymiarami była stara?
Ale jest przewiercone i pasuje idealnie, zasilacz z tyłu, muszę jeszcze zrobić płytkę zasilacza anodowego i umocować rezystory zasilające stabilizatory Ug2 6CD6G.
Na szczęście obędzie się bez wielogodzinnego formowania elektrolitów zasilacza bo nie kupowałem starego syfu , który 25-40 lat leżał w magazynach jak te niebieskie Philipsy.
Po prostu polutuję i założę płytkę.
Akurat pod trafami głośnikowymi jest sporo miejsca na takie coś.
Po prostu przykręcone są do zdjęcia, tak samo zasilacz żarzenia.
Ogólnie to kupa dłubaniny jest a nie "hup-siup" jakbym na PCB to montował.
Kabel od wyłącznika będzie dwużyłowy, LIYCY w ekranie podłączonym jednym końcem do masy albo jak pisał Kolega CHOPIN66, że użyję przekaźnika, transformatory mam jakieś 2x14V chyba, po wyprostowaniu będzie trzeba rezystor szeregowo dać z przekaźnikiem.
Albo jakaś przetwornica, nie będę aż takim purystą.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Dziś powstał zasilacz anodowy.
ZAS_A.jpg
ZAS_B.jpg
Rezystory 220k 1W dolutowane od spodu, bo chciałbym jeszcze pożyć a za nerwowo u mnie ostatnio.
Kondensatory nowe Nichicon CE GU(M) 100uF 450V a nie Philipsy, które 30 lat leżały, odeszło mi 10-15h formowania.
Mostek wygląda na 5A a to 15A na 1000V.
Muszę pomyśleć jak umocować rezystory drutowe o neonówek Ug2.
A co do prowadzenia żarzenia lamp innych niż 6CD6G mam takie coś
DRUT.jpg
Drut dzwonkowy, na 100% miedziany, kupiłem taki kłębek na "pchlim targu", 25 metrów tego jest , stan NOS.
Szkoda tylko, że nie ma zasilaczy 6V, są 5V i podkręcić go nie idzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Tak będą ułożone zasilacz i rezystory siatek drugich 6CD6G
PRÓBKA.jpg
Tak te płytki zrobiłem
PCB.jpg
Płytkę z rezystorami zrobiłem ze śmieci, pręt gwintowany nierdzewny, nakrętki i podkładki M3, umocowane do laminatu bez miedzi, do chassis wolałem nie ryzykować(ryzyko przebicia/upływności)
Okablowałem żarzenie wszystkich lamp poza 6CD6G, bo musi być to już 1mm2 drut, lampy wkładane będą parami, zasilanie będzie ustawione na 12,6V.
ZARZENIE.jpg
Robię wolno bo temperatury na poddaszu nie pozwalają a innego miejsca na prace nie mam.
Na boku łączówki zrobiłem "kolektor zbiorczy" żarzenia, to DC więc nie trzeba aż tak bardzo ekranować.
Muszę poszukać rezystora z obejmą do filtra zasilacza, mam takie 360R/560R ceramiczne zielone i brązowe
Od łączówki do lamp będę jechał linką LgY 0,5mm2 .
Oczywiście trzeba odkręcić trafa głośnikowe, łby śrub M3 idealnie pod nimi się zmieszczą.
Potem wszystko ukryte i cacy :D :lol: :lol:
Tak będę pokazywał postępy, kwestia Ck dla 6CD6G to dam 470uF, posłucham i zobaczę jak przenosi od 20-60Hz, duży kondensator w tym miejscu nie służy też katodzie lampy.
Ale na początek zasilanie, żarzenie i anodowe, potem kontrolki i inne bzdety.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Znowu robiłem, obsadzone płytki
płytki.jpg
gniazda
BOK.jpg
GNIAZDA.jpg
Obudowa aluminiowa malowana to straszne dziadostwo.....widać jak od spodu nierówno pomalowane, gdybym miał większe pieniądze to bym tego syfu nie robił a kupił chińczyka na EL34 SE i tylko trafa głośnikowe wymienił na Ogonowskiego.
Jestem coraz mocniej tym podłamany, lampa NIXIE jest nie do zamontowania i otwór będzie po prostu zaślepiony koreczkiem z tworzywa.
Nie mam małej NIXIE by tam jakkolwiek weszła,
LED nie da rady, może trzy staromodne diody w trójkącie
Do tego nie mogę zacząć montażu bo Mama bierze SSRI, skutki wiadome, nie wiem, czy na przykład nie spowoduje pożaru, którego nie dam rady sam ugasić.
Fakt, nie ma już kuchenki gazowej ale i na indukcji też idzie jajka czy kiełbasę spalić co już kilka razy się zdarzyło a tu są wysokie napięcia i trochę lęk jest przed pracą w takim, rozkojarzonym stanie.
Plan mam taki, by założyć przekaźnik z cewką 230V AC, który po wyłączeniu od razu dołączy rezystor 1-5k do wyjścia zasilacza od razu rozładowując kondensatory.
Ewentualnie przekaźnik 24V i zasilacz kondensatorowy, może ktoś by mi podrzucił wartości elementów?
Przekaźniki 24V przemysłowe leżą od dawna w kartonie, cewka 24V DC, prąd pobierany przy tym napięciu to 40mA.
Są to francuskie przekaźniki w typie R-15.
Teraz postaram się okablować żarzenie, anodowe i Ug2.
Nie mam warunków do pracy.....po co mi to było, miałem kasę i mogłem zbudować układ traxmana pod PCF82 i PL36, niestety te trafa się nie nadawały i stąd ten potworek, ponad 450zł utopione w samej obudowie, kolejne 2000zł utopione w reszcie, łącznie z lampami i trafami.....nie wiem czy DIY ma dalej sens?
Teraz się nie cofnę, bo trafa ze stratą bym sprzedał, gdybym wtedy kupił pod EL34 to by jakoś od biedy na układzie traxmana to chodził z 6CD6G, bo to taki praszczur PL36/PL500.
W ogóle nie powinienem tego ruszać, trzeba było może cynamon uprawiać?
Sadzisz z paczki i rosną drzewa na których rosną gotowe paczki z cynamonem.
To jest oczywiście żart, jego autor źle życiem pokierował, odsiedział kupę lat, potem zachorował na białaczkę i zmarł w 2014 roku.
Plan był taki by to było retro i ładne a ciekawe czy za 1-5 lat nie będzie ta farba płatami odpadać.
No i może sam bym znalazł wykonawcę obudowy na miejscu, niestety ten układ muszę ukrywać poza zasięgiem wzroku ojca.....złość jest od 2021 roku jak powstał ten gotowiec AVT-2754.
Tak więc będę to kończył ale nie cieszy mnie ten układ, tyle tylko w temacie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Olkus
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3138
Rejestracja: śr, 12 maja 2021, 10:57
Lokalizacja: Kraków/Węglówka

Re: 6CD6G- schemat wzmacniacza PP

Post autor: Olkus »

Elementy policzone do zasilacza beztransformatorowego, zakładając prąd cewki jak podałeś czyli 40mA:
- kondensator 1uF ≥275V AC klasy X,
- rezystor 47R 1W (montowany szeregowo przed kondensatorem),
- rezystor 1M 0,6W równolegle do kondensatora,
- dioda zenera 24V ≥1,3W,
- mostek prostowniczy/dioda 1N4007,
- elektrolit 220uF ≥35V

Pozdrawiam,
A.
Kupię lampy: 35Z4GT, 12K8GT,