6A3P - kupisz bezproblemowo na gstube.com.Smaglas pisze: ad 2 6BN6 i 6A3P szukam od dawna
Z 6 - 7V to przyznam się że spekulowałem. Może wyjść i tak że poziom pracy wymagany do dobrej detekcji może być wyższy niż dla EQ80 / EQ40.Smaglas pisze: Jeżeli próg ograniczenia dla EH81 wynosiłby 6-7V to jest to trzy razy mniejsza wartość niż w detektorze z którego korzystam obecnie na ECH81. Gdyby faktycznie ta EH81 miała próg na poziomie 7v
Całkiem możliwe że bazuje ona na ECH81. Generalnie to potrzebna pentoda z podwójnym sterowaniem - czyli gęstą trzecią siatką. Niektóre mają b. wysokie nachylenia dla g3 jak rosyjska 6Ż10P. Dodatkowe siatki ekranujące jedynie pomagają wzmocnień efekt ograniczania. Równie dobrze dobrze można detektor iloczynowy zrobić na pentagridzie oraz co ciekawe dodać oscylator w obwodzie g1 a sygnał doprowadzić do g3. Powstaje w tedy ciekawy demodulator czulszy od zwykłego detektora iloczynowego na lampach wielosiatkowych.Smaglas pisze:Niestety parametrów lamp EH81 możemy się tylko domyślać gdyż karty do niej nigdzie niema w internecie a i wątpię aby można było coś znaleźć na temat tej lamy w literaturze gdyż jest to mało znana lampa produkowana tylko przez Tungsram.
No właśnie sam detektor iloczynowy nie jest ogranicznikiem. W lampach jak 6BN6 próbowano uzyskać efekt silnego ograniczania jako dodatek by zaoszczędzić na bańkach - szczególnie w TV - Zenith lampę 6BN6 stosował do detekcji FM w torze fonii i do selektora impulsów synchronizacji). Doprowadziło to skonstruowania lampy elektronopromieniowej bliższej kineskopowi niż pentodom, heksodom. Jednak przekroczenie pewnej amplitudy pogarsza tłumienie modulacji AM (dla 6BN6 sygnały > 30V). Niestety wskazanym jest poprzedzenie detektora na 6BN6 dodatkowym stopieni ogranicznika. Ograniczanie w 6BN6 jest inne niż wynikające z detekcji siatkowej jaką stosuje przy pentodach w torze p.cz. Ten ostatni wymaga gromadzenia energii sygnału (w kondensatorze w obwodzie RC o określonej stałej czasowej) co powoduje wiele wad w jego działaniu (np. przy zakłóceniach impulsowych).Smaglas pisze: ad 3 Po co ogranicznik jak detektor iloczynowy sam z siebie jest ogranicznikiem i ma wyciszanie szumów. U mnie na detektorze na ECH81 między stacjami mam tylko przydźwięk sieciowy.
Pozornie trudne. Pętlla ARCz to ma pomiędzy detektorem FM a sterowaną napięciowo zmienna pojemnością filtr odcinający pasmo akustyczne. Jak nałożysz sygnał zdemodulowany to heterodyna będzie przestrajana w tak sygnału modulującego tak że zmieni się dewiacja. Tylko dobrać jaki pozom sygnały m.cz. nałożony na napięcie stałe zastosować.Smaglas pisze: ad 4 za dużo roboty i za mało wiedzy. Ogólnie radio ma być bez półprzewodników także z ARCz było by ciężko a kombinacja z lampą reaktancyjną przerasta po trzykroć moje umiejętności.
Co do lampy reaktancyjnej - skopiować gotowca. Tam nie ma jakieś wiedzy tajemnej. Przecież nie musisz od razu. Ale poeksperymentować warto.
Niestety stosowanie detektora iloczynowego na lampie praktycznie przekreśla ARCz - starzenie się lamp spowoduje przesuwanie się "zera" FM. Dlatego namawiam do detektora fazy (znacznie lesza liniowość detekcji od detektora stosunkowego) poprzedzonego dobrym dwustopniowym ogranicznikiem.
Odkopię jeszcze gdzieś zapisany patent na zmodyfikowany detektor stosunku (jedna cewka bez odczepu!) ale wymagający sterowania ze źródła sygnału o niskiej impedancji wyjściowej.