Rozstrojone, lub błędnie zestrojone z powodu niezgodności ze skala częsottliwości generowanej przez generator.tarasw pisze:Zazwyczaj tak. Ale spotkałęm 10,4 MHz i niższe.
Używano na zachodzie początkowo 6,75MHz a potem 10,7MHz (6,75MHz głównie w radiach przenośnych ale to był standard Saby i to dość długo).
W ZSRR stosowano początkowo 8,4MHz.
Podstawowa kwestia to, to, że głowica Elwro korzysta z pomysłu Philips'a na nieekranowane połączenie głowicy z główną płytą odbiornika.
Rozdzielono dwie cewki LC filtru p.cz. na wyjściu głowicy. Jedna została w głowicy druga montowana w pobliżu ECH81 przy przełączniku zakresów.
Sprzężenie zapewnia niecały zwój cewki (jak go zastąpisz nawet niecałymi dwoma zwojami to czułość będzie znaczna ale stacje trzykrotnie odbierzesz obok siebie na skali - głęboko nadkrytyczne sprzężenie w filtrze - głębokie siodło stąd te dwa odbiory stacji obok środkowego) wtórnej filtru umieszczony na spodzie karkasu cewki pierwotnej części filtru w głowicy ten kawałek woju jest częścią wtórnego obwodu LC filtru p.cz.. Przy okazji powstało niskoimpedancyjne połączenie mało wrażliwe na zakłócenia oraz nie powodujące problemów ze stabilnością odbiornika.
Zaleta było to że unikano kłopotów z pojemnością kabla ekranowanego łączącego głowicę z reszta odbiornika (sam kabelek ekranowany wyeliminowano - redukcja kosztów).
Schematy są tak narysowane że nie widać że ta cewka z kondesatorem 33pF w polskich radiach to obwód wtórny pierwszego filtru p.cz. FM. Rysowane jest tak, że wygląda to przede wszystkim na dodatkowy filtr górnozaporowy LC.
Adaptując głowicę z radia zachodniego te cewkę i kondesator należy usunąć. (na 95% trafisz na taką, która ma klasyczny dwucewkowy filtr p.cz. na wyjściu) Czasem trzeba dołożyć kondesator o pojemności kilku pF gdy kabek ekranowany ma za małą pojemność aby wtórny obwód filtru p.cz w głowicy był poprawnie nastrojony na 10,7MHz (wskazówka jest istnienie dwóch maksimów a in tylko jednego podczas kręcenia rdzeniem). Może się też okazać że pojemność kabla jest za duża wtedy trzeba szukać innego kabelka ekranowanego.
ARCz - OK ale trzeba przerobić detektor stosunku na symetryczny. W 99,99% odbiorników z lampami (poza DSTL202, DSL202, DML202, DMTL202) używano w Polsce tylko niesymetrycznej topologii tego demodulatora. Dodakotwym problemem jaki powstanie to będzie brak pełnego wysterowania oczka magicznego EM84 (czułość 21V) bo spadnie o połowe napięcie. Zamiana na EM87 (czułośc 10V) i dodatkowo dobór dzielnika napięcia ARW dla oczka by się zachowywało poprawnie ina AM i na FM.