Neptun 212

Lampowe odbiorniki telewizyjne i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

belonek13
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 61
Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
Lokalizacja: Wisznice

Neptun 212

Post autor: belonek13 »

Witam
Posiadam starą obudowę do neptuna 212 i nie wiem czy mi się opłaca dokupywać do niego chassis pomóżcie
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: Neptun 212

Post autor: Tomek Janiszewski »

belonek13 pisze:Witam
Posiadam starą obudowę do neptuna 212 i nie wiem czy mi się opłaca dokupywać do niego chassis pomóżcie
A w ogóle to dasie dokupić chassis, o kineskopie już nie mówiąc? Nie dziwiłbym się raczej pytaniu: "posiadam chassis z elektroniką od Neptuna 212; doradźcie jaki wybrać kineskop i jak dorobić skrzynkę, względnie od jakiego mniej cennego telewizora zaadaptować jedno i drugie". Sam w ten sposób dorobiłem się pełnolampowego telewizora, nie mając już nadziei na zdobycie w Warszawie jakiegoś "Ametysta" czy "Lazuryta", skoro od wielu lat na śmietnikach można było znaleźć conajwyżej wraki "Libr" a jeszcze częściej sowieckich a nawet koreańskich telewizorów kolorowych: montując chassis z "Fregaty" do obudowy po "Neptunie 429" a następnie montując płytkę sygnałową i przełącznik kanałów właśnie od "Ametysta", ktore to podzespoły kiedyś przezornie gromadziłem.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6577
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Neptun 212

Post autor: Marcin K. »

Trzeba dobrze szukać, do N424 zdobyłem kompletne chassis :P
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
belonek13
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 61
Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
Lokalizacja: Wisznice

Re: Neptun 212

Post autor: belonek13 »

dzięki
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: Neptun 212

Post autor: Tomek Janiszewski »

Marcin K. pisze:Trzeba dobrze szukać, do N424 zdobyłem kompletne chassis :P
N424 - to chyba półlampowiec (jeszcze w przeciwieństwie do "Libr" z PFL200 we wzmacniaczu wizji oraz ewent. DY86 w prostowniku WN). Wnioskuję to stąd, że półlampowcem był już N421, a co do chassis do zbliżonego N429 jakie pozostało mi po kanibalizacji w imię wyższych celów(tzn bardziej lampowych, nawet tak lampowych jak nie ma nikt, bo są dwie PY82 w prostowniku i PCF82 w miejsce tranzystorów w torze fonii) - to próbowałem oddać je koledze z Forum, jak pewnie pamiętasz. Ale nie reflektował, a ja wciąż nie mam sumienia go psuć, skoro do końca było sprawne - wystarczą mi póki co wspomniane wraki Libr. Ale N212 - to przypadkiem nie telewizor przedszmaragdowy zawierający m.in. lampy PL81, PL83 oraz ECL80? Może nawet jego chassis posłużyło do konstrukcji Szmaragda, po dołożeniu "nadbudówki" WN z lampą PL36 w miejsce PL81 montowanej na głównym chassis w "Neptunie"? Teraz to chyba łatwiej byłoby zdobyć cały telewizor tego typu niż samo chassis od niego. Chyba że chodziloby o chassis ogołocone przez złomiarzy nie tylko z transformatorów i dławików ale nawet z aluminiowych kubków ekranujących na filtrach p.cz. No i oczywiście kineskop z podobnych źródeł nawet jakby ocalała mu szyjka, to i tak na bank nie miałby cewek :(

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6577
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Neptun 212

Post autor: Marcin K. »

Neptun 212 to dużo późniejsza konstrukcja niż Szmaragd...
http://unimor.info/photogallery.php?album_id=41
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: Neptun 212

Post autor: Tomek Janiszewski »

Marcin K. pisze:Neptun 212 to dużo późniejsza konstrukcja niż Szmaragd...
http://unimor.info/photogallery.php?album_id=41
??? To co to właściwie jest? Prawie-pełnolampowa (z wyjątkiem różnicowej fonii) wersja Velki? :wink: Bo jak się domyślam. "2" na początku typu ma coś wspólnego z rozmiarami kineskopu;"czterysetki" miały A50-140W, podczas gdy "sześsetki" - A61-140W; "trzysetki" - jakiś niewydarzony kineskop nie wiedzieć czemu tylko nieco mniejszy od najpopularniejszego dwudziestocalowca. Przynajmniej co "411" nie mam wątpliwości: to po prostu Ametyst made in Danzig.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Piotrek J.
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 998
Rejestracja: pt, 12 grudnia 2008, 09:34

Re: Neptun 212

Post autor: Piotrek J. »

Tomek Janiszewski pisze:Przynajmniej co "411" nie mam wątpliwości: to po prostu Ametyst made in Danzig.
No i 412, i 413... Poza innym frontem i typem tranzystorów w torze fonii niczym się nie różniły (O ile zdążyłem zauważyć).
Swoją drogą ciekawe, jakie były dokładne zasady oznaczania gdańskich TV.
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6577
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Neptun 212

Post autor: Marcin K. »

N212 ma następujące lampy: ECH84, PCL805, EFF91, PCF82, PL500, PY88, EY86, PCC88, PCF801, 2xEF183, EF80, PFL200 i PCL86
oraz tranzystory: 2xAF427
kineskop: A40-190W
Taki Berylowaty.
Schemat do pobrania ze strony: http://unimor.info/infusions/site_map/site_map.php
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: Neptun 212

Post autor: Tomek Janiszewski »

Marcin K. pisze:kineskop: A40-190W
Czyli rozumowałem niezupełnie od rzeczy, mimo że do Velki z kineskopem o przekątnej 31cm sporo mu brakuje; plasuje się równo między Velką a Ametystem. Dla porównania: Neptuny 31X oraz 32X miały kineskop A47-cośtam.
Taki Berylowaty.
Kwestia przywyczajenia: dla mnie telewizory z takim zestawem lamp pozostaną po wsze czasy Ametystowate :wink: Dla Autora wątku ważne byłoby w tym momencie czy chassis z Ametysta czy innego Lazuryta jeśli akurat takie mu się trafi da się wstawić do skrzynki Neptuna 212. Chassis z Beryla jest wyraźnie większe od chassis z w/w odbiorników (a także innych, starszych jak Tosca Lux, Fiord, Fregata): różni się np. usytuowaniem bloku WN w głównej płaszczyźnie chassis, zamiast w osobnej, przekręconej o 90st klatce. Mimo że płytki drukowane (różnych generacji, od pełnolampowych Fiorda poprzez częściowo tranzystorowe ze wzmacniaczem wizji na PCL84 Fregaty a skończywszy na zawierających lampę PFL200 i tranzystory BF214 w ostatnich wykonaniach Ametysta) są we wszystkich tych tewizorach jednakowe pod względem wymiarów, to jednak obawiam się że chassis Neptuna 212 zostało zminimalizowane na maxa, np. poprzez rezygnację z możliwości umieszczenia w nim przełącznika kanałów. Adaptacja łatwiej dostępnego chassis od Ametysta do Neptuna 212 może się zatem nie udać, choć zawsze można próbować dołożyć drewnianą doklejkę w tylnej częśći skrzynki. Ale z kineskopem do Neptuna 212 (oraz cewkami do niego, bo TZC-3 od dwudziestocalowego chyba pasować nie będą?) będzie już naprawdę krucho: dwudziesto - i dwudziestoczterocalowe były produkowane do samego końca, nawet wtedy gdy ostatnie niedobitki lamp (PL504 i PY88 sterowane przez... UL1261 :evil: ) wyszly już z użycia...

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

Ps. Dla ścisłości: takie telewizory jak Beryl, Ametyst, Lazuryt, Neptun - nawet jeśli oparte są na płytkach drukowanych ściśle tego samego typu - mogą się różnić wykonaniem układów (w tym i elementami) umieszczonymi poza tymi płytkami. Np. Beryl znamienny jest kolubryniastym zespolonym rezystorem redukcyjnym - w pozostałych rezystor ten może być zastąpiony przez zestaw indywidualnych rezystorów drutowych, często z suwakami. Inne szczegóły mogą dotyczyć punktu pobierania impulsów kluczujących ARW (z transformatora WN lub siatki drugiej pentody PL500), pętli sprzężenia zwrotnego z ewentualną regulacją barwy dźwięku we wzmacniaczu m.cz., konfiguracji filtru zasilacza (z dławikiem DFZK lub bez niego), układu wygaszania plamki itd.
cirrostrato
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6668
Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neptun 212

Post autor: cirrostrato »

belonek13 napisałeś, że masz do 212 obudowę, co z kineskopem? A ty Tomku zdziwił byś się, co niektórzy posiadają ale się nie chwalą...Cewki do 212 są typowe (identyczne) jak do Ametysta, kineskop dość trudny do zdobycia.
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.
belonek13
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 61
Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
Lokalizacja: Wisznice

Re: Neptun 212

Post autor: belonek13 »

nie mam nic tylko obudowę a czy kineskop dało by się zastąpić innym?
cirrostrato
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6668
Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Neptun 212

Post autor: cirrostrato »

Kineskop w N212 jest nie do zastąpienia ale ty masz tylko obudowę czyli trochę mało aby szukać reszty, łatwiej zdobyć całego 212 i jeśli będzie miał kiepską obudowę to wtedy podziałasz. Osobiście jestem trochę wygodnicki (leniwy?) i staram się (z powodzeniem) brać pod skrzydła telewizory praktycznie kompletne. Jedyne wyjątki to przygarnianie lub zakup za ,,mniej niż zero" zwłok telewizorów (zwłaszcza starszych typów) z kineskopami rokującymi sprawność, bywa różnie..
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.