Neptun 212
Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer
-
belonek13
- 50...74 posty

- Posty: 61
- Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
- Lokalizacja: Wisznice
Neptun 212
Witam
Posiadam starą obudowę do neptuna 212 i nie wiem czy mi się opłaca dokupywać do niego chassis pomóżcie
Posiadam starą obudowę do neptuna 212 i nie wiem czy mi się opłaca dokupywać do niego chassis pomóżcie
-
Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów

- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Neptun 212
A w ogóle to dasie dokupić chassis, o kineskopie już nie mówiąc? Nie dziwiłbym się raczej pytaniu: "posiadam chassis z elektroniką od Neptuna 212; doradźcie jaki wybrać kineskop i jak dorobić skrzynkę, względnie od jakiego mniej cennego telewizora zaadaptować jedno i drugie". Sam w ten sposób dorobiłem się pełnolampowego telewizora, nie mając już nadziei na zdobycie w Warszawie jakiegoś "Ametysta" czy "Lazuryta", skoro od wielu lat na śmietnikach można było znaleźć conajwyżej wraki "Libr" a jeszcze częściej sowieckich a nawet koreańskich telewizorów kolorowych: montując chassis z "Fregaty" do obudowy po "Neptunie 429" a następnie montując płytkę sygnałową i przełącznik kanałów właśnie od "Ametysta", ktore to podzespoły kiedyś przezornie gromadziłem.belonek13 pisze:Witam
Posiadam starą obudowę do neptuna 212 i nie wiem czy mi się opłaca dokupywać do niego chassis pomóżcie
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
-
Marcin K.
- 6250...9374 posty

- Posty: 6577
- Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
- Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq
-
belonek13
- 50...74 posty

- Posty: 61
- Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
- Lokalizacja: Wisznice
Re: Neptun 212
dzięki
-
Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów

- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Neptun 212
N424 - to chyba półlampowiec (jeszcze w przeciwieństwie do "Libr" z PFL200 we wzmacniaczu wizji oraz ewent. DY86 w prostowniku WN). Wnioskuję to stąd, że półlampowcem był już N421, a co do chassis do zbliżonego N429 jakie pozostało mi po kanibalizacji w imię wyższych celów(tzn bardziej lampowych, nawet tak lampowych jak nie ma nikt, bo są dwie PY82 w prostowniku i PCF82 w miejsce tranzystorów w torze fonii) - to próbowałem oddać je koledze z Forum, jak pewnie pamiętasz. Ale nie reflektował, a ja wciąż nie mam sumienia go psuć, skoro do końca było sprawne - wystarczą mi póki co wspomniane wraki Libr. Ale N212 - to przypadkiem nie telewizor przedszmaragdowy zawierający m.in. lampy PL81, PL83 oraz ECL80? Może nawet jego chassis posłużyło do konstrukcji Szmaragda, po dołożeniu "nadbudówki" WN z lampą PL36 w miejsce PL81 montowanej na głównym chassis w "Neptunie"? Teraz to chyba łatwiej byłoby zdobyć cały telewizor tego typu niż samo chassis od niego. Chyba że chodziloby o chassis ogołocone przez złomiarzy nie tylko z transformatorów i dławików ale nawet z aluminiowych kubków ekranujących na filtrach p.cz. No i oczywiście kineskop z podobnych źródeł nawet jakby ocalała mu szyjka, to i tak na bank nie miałby cewekMarcin K. pisze:Trzeba dobrze szukać, do N424 zdobyłem kompletne chassis
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
-
Marcin K.
- 6250...9374 posty

- Posty: 6577
- Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
- Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq
Re: Neptun 212
Neptun 212 to dużo późniejsza konstrukcja niż Szmaragd...
http://unimor.info/photogallery.php?album_id=41
http://unimor.info/photogallery.php?album_id=41
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
SQ9MYU
-
Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów

- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Neptun 212
??? To co to właściwie jest? Prawie-pełnolampowa (z wyjątkiem różnicowej fonii) wersja Velki?Marcin K. pisze:Neptun 212 to dużo późniejsza konstrukcja niż Szmaragd...
http://unimor.info/photogallery.php?album_id=41
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
-
Piotrek J.
- 625...1249 postów

- Posty: 998
- Rejestracja: pt, 12 grudnia 2008, 09:34
Re: Neptun 212
No i 412, i 413... Poza innym frontem i typem tranzystorów w torze fonii niczym się nie różniły (O ile zdążyłem zauważyć).Tomek Janiszewski pisze:Przynajmniej co "411" nie mam wątpliwości: to po prostu Ametyst made in Danzig.
Swoją drogą ciekawe, jakie były dokładne zasady oznaczania gdańskich TV.
-
Marcin K.
- 6250...9374 posty

- Posty: 6577
- Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
- Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq
Re: Neptun 212
N212 ma następujące lampy: ECH84, PCL805, EFF91, PCF82, PL500, PY88, EY86, PCC88, PCF801, 2xEF183, EF80, PFL200 i PCL86
oraz tranzystory: 2xAF427
kineskop: A40-190W
Taki Berylowaty.
Schemat do pobrania ze strony: http://unimor.info/infusions/site_map/site_map.php
oraz tranzystory: 2xAF427
kineskop: A40-190W
Taki Berylowaty.
Schemat do pobrania ze strony: http://unimor.info/infusions/site_map/site_map.php
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
SQ9MYU
-
Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów

- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Neptun 212
Czyli rozumowałem niezupełnie od rzeczy, mimo że do Velki z kineskopem o przekątnej 31cm sporo mu brakuje; plasuje się równo między Velką a Ametystem. Dla porównania: Neptuny 31X oraz 32X miały kineskop A47-cośtam.Marcin K. pisze:kineskop: A40-190W
Kwestia przywyczajenia: dla mnie telewizory z takim zestawem lamp pozostaną po wsze czasy AmetystowateTaki Berylowaty.
Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ps. Dla ścisłości: takie telewizory jak Beryl, Ametyst, Lazuryt, Neptun - nawet jeśli oparte są na płytkach drukowanych ściśle tego samego typu - mogą się różnić wykonaniem układów (w tym i elementami) umieszczonymi poza tymi płytkami. Np. Beryl znamienny jest kolubryniastym zespolonym rezystorem redukcyjnym - w pozostałych rezystor ten może być zastąpiony przez zestaw indywidualnych rezystorów drutowych, często z suwakami. Inne szczegóły mogą dotyczyć punktu pobierania impulsów kluczujących ARW (z transformatora WN lub siatki drugiej pentody PL500), pętli sprzężenia zwrotnego z ewentualną regulacją barwy dźwięku we wzmacniaczu m.cz., konfiguracji filtru zasilacza (z dławikiem DFZK lub bez niego), układu wygaszania plamki itd.
-
cirrostrato
- 6250...9374 posty

- Posty: 6668
- Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Neptun 212
belonek13 napisałeś, że masz do 212 obudowę, co z kineskopem? A ty Tomku zdziwił byś się, co niektórzy posiadają ale się nie chwalą...Cewki do 212 są typowe (identyczne) jak do Ametysta, kineskop dość trudny do zdobycia.
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.
-
belonek13
- 50...74 posty

- Posty: 61
- Rejestracja: sob, 15 sierpnia 2009, 18:07
- Lokalizacja: Wisznice
Re: Neptun 212
nie mam nic tylko obudowę a czy kineskop dało by się zastąpić innym?
-
cirrostrato
- 6250...9374 posty

- Posty: 6668
- Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Neptun 212
Kineskop w N212 jest nie do zastąpienia ale ty masz tylko obudowę czyli trochę mało aby szukać reszty, łatwiej zdobyć całego 212 i jeśli będzie miał kiepską obudowę to wtedy podziałasz. Osobiście jestem trochę wygodnicki (leniwy?) i staram się (z powodzeniem) brać pod skrzydła telewizory praktycznie kompletne. Jedyne wyjątki to przygarnianie lub zakup za ,,mniej niż zero" zwłok telewizorów (zwłaszcza starszych typów) z kineskopami rokującymi sprawność, bywa różnie..
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.