Naprawa Tesli T 504-UII

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Marconi
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 497
Rejestracja: pt, 31 sierpnia 2007, 16:26

Naprawa Tesli T 504-UII

Post autor: Marconi »

Witam! Bakelitowa Tesla, jak w tytule zagrała przez pół godziny a potem się wyłączyła. Nie daje żadnych oznak życia. Prąd przechodzi przez przełacznik na lampę zasilacza a potem gdzieś się gubi. Żaróweczka, która pełni tu rolę bezpiecznika nie jest przypalona ale się nie zapala. Na elektrolit 2x 50uF nie dochodzą żadne prądy. Sprawdziłem pojemności większości kondensatorów i są zgodne ze schematem. Elektrolity mają po 40uF. Kilka elementów a ja nie mogę sobie poradzić. Myślę, że to jakiś mały drobiazg w zasilaczu. Może ktoś podpowie od czego zacząć. Dołączam schemat, który otrzymałem na forum, na pewno się przyda. :wink:

Pozdrawiam wszystkich Mieczysław
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
OTLamp

Re: Naprawa Tesli T 504-UII

Post autor: OTLamp »

Marconi pisze:Witam! Bakelitowa Tesla, jak w tytule zagrała przez pół godziny a potem się wyłączyła. Nie daje żadnych oznak życia. Prąd przechodzi przez przełacznik na lampę zasilacza a potem gdzieś się gubi. Żaróweczka, która pełni tu rolę bezpiecznika nie jest przypalona ale się nie zapala.
W takim razie przerwany jest obwód żarzenia, trzeba posprawdzać włókna wszystkich lamp i cały obwód, jak w lampkach choinkowych. Winowajcą może być któryś z oporników redukcyjnych lub choćby brak styku w podstawce czy przełączniku napięcia zasilania.
Marconi pisze: Sprawdziłem pojemności większości kondensatorów i są zgodne ze schematem.
Pomiar pojemności jest niewystarczający, wskazana wartość będzie bowiem poprawna lub nawet nieco większa od znamionowej. Należy sprawdzać upływność, przy czym dwa krytyczne kondensatory, które wskazałem poprzednio, należy od razu wymienić, gdyż pierwszy z nich będzie miał tendencję do zagotowywania się (pracuje w dość trudnych warunkach), a drugi będzie powodował przeciążenie lampy UBL21 i nadmierny pobór prądu z zasilacza.
Marconi
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 497
Rejestracja: pt, 31 sierpnia 2007, 16:26

Post autor: Marconi »

C37 - bocznikujący diodę UY1N wymieniłem na samym początku razem z diodą, również przełącznik zasilania został przeczyszczony i kontaktuje. Później zabiorę się za pozostałe: sprawdzę oprniki oraz poszczególne lampy. Wymienię elektrolity w zasilaczu i zobaczymy czy zagra. Przy pierwszym włączeniu żarówka podświetlająca skalę pulsowała, ale radio grało. Coś musiało nie kontaktować, albo się zużywało w szybkim tempie. Dziękuję za poświęcony czas i rady.

Mieczysław