Wzmacniacz słuchawkowy na GI-30

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

szalony

Wzmacniacz słuchawkowy na GI-30

Post autor: szalony »

Dzis uruchomiłem w "pająku" (pisze w cudzysłowach, bo trudno ten montaż nazwać nawet pająkiem) prototyp, jeden kanał . Dał wystarczającą głośność przy zasilaniu 36V (tylko lampa mocy), więc myśle że będzie można zastosować jedno trafo z nap. wtónym 12V. Na żarzenie w sam raz, a na anodowe sie powieli do 60V, i obejdzie się bez żadnego stopnia wstępnego. :idea: ;)

Zadziwił mnie duży brum, ale chyba przechodzi z zasilacza. Nie ma ktoś pomysłu czego użyć do podłączenia wyprowadzeń anody :?:

Teraz pozostaje oglądnąć przebiegi, bo mam wrażenie (na ucho), że wnosi imponujące zniekształcenia ;) Ale czego oczekiwać po takim Ua...
szalony

Post autor: szalony »

Napięcie na anodach wyniosło koło 24V, prądy anodowe 6,3 mA dla GU29 i 6,8 mA dla GI30.

A teraz pytanie (nie ukrywam że kieruje je do OTLamp'a ;) )
:arrow: Czy jest szansa po podaniu "normalnego" napięcia na zbudowanie układu bez traf mającego jakąs sensowną moc (to stosunkowo mocne lampy), choćby silnego słuchawkowca OTL. W grę wchodzi tylko SE - mam po jednej lampie z obu typów.
OTLamp

Post autor: OTLamp »

szalony pisze: A teraz pytanie (nie ukrywam że kieruje je do OTLamp'a ;) )
:arrow: Czy jest szansa po podaniu "normalnego" napięcia na zbudowanie układu bez traf mającego jakąs sensowną moc (to stosunkowo mocne lampy), choćby silnego słuchawkowca OTL. W grę wchodzi tylko SE - mam po jednej lampie z obu typów.
Szansa jakaś jest, bo ta lampa jest w stanie zapewnić odpowiedni prąd (50mW na 32 omach będzie bez problemu). Myślę (patrząc na charakterystyki), że nie powinna dawać dużych zniekształceń w SE (sądziłem, że będzie o wiele gorzej).


Pozdrawiam
szalony

Post autor: szalony »

Czy mam pozostać przy takim układzie http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... -GI-30.htm
? (trzeci schemat od góry). Wtórnika katodowego nie zrobie, bo lampy mają wspólną katodę. Zaznaczam, ze nie znam sie na OTL ;)

Jak wybrac punkt pracy ? Najbardziej liniowy odcinek charakterystyki, czy na granicy Padm ?
OTLamp

Post autor: OTLamp »

szalony pisze:Czy mam pozostać przy takim układzie http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... -GI-30.htm
? (trzeci schemat od góry).
Tamten układ współpracuje ze słuchawkami o impedancji 600omów (jak dobrze patrzę). Stąd niskie napięcie zasilania i mały prąd spoczynkowy, który w tym przypadku jest wystarczający.
szalony pisze: Jak wybrac punkt pracy ? Najbardziej liniowy odcinek charakterystyki, czy na granicy Padm ?
Patrząc tutaj: http://www.qrz.ru/reference/tubes2/type5/gi30.shtml
wybrałbym punkt pracy w okolicach Ua=150V Ia0=80mA Us1=7-7.5V. Opornik anodowy wybrałbym w okolicach Ra=500omów (szkoda na nim tracić moc). Przy impedancji słuchawek 32omy lampa będzie "widziała" obciążenie około 30omów. Napięcie zasilania dla polaryzacji automatycznej wyniesie:
Ub=Ua+Ia0*Ra+moduł Us1=150V+80mA*500omów+7V=197V
Opornik Ra powinien być na co najmniej 3.5W (np. dwa równolegle połączone 1k/2W).
Nie wiem jednak dla jakiego napięcia us2 (175V?) są przedstawione charakterystyki anodowe w powyższym linku. Oglądałem charakterystyki odpowiedników GI30, ale one są podane dla Us2=200V i niestety nie wyglądają już tak ładnie. Z danych zawartych w powyższym linku wynika też duży rozrzut parametrów GI30, więc pewnie bez dobierania kilku elementów się nie obędzie.
szalony pisze: Zaznaczam, ze nie znam sie na OTL
Przecież to normalny (no może nie do końca :lol: ) stopień oporowy jest:)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob, 18 lutego 2006, 17:05 przez OTLamp, łącznie zmieniany 1 raz.
szalony

Post autor: szalony »

TNX ;)

Ja własnie nie wiedziałem czy można użyć normalnego stopnia oporowego jako OTL'a ;)

Co do GU29 pocieszające jest, ze działa po upadku na podłogę, nie straciła próżni, mimo iż w środku lata szkło :D
szalony

Post autor: szalony »

Dziś uruchomie kolejny prototyp... Spróbuje bez dość uciążliwych przy pająkowym lutowaniu dławików, może sie nie wzbudzi. A tak właściwie, to nie można by użyć jednego dławika w katodzie zamiast tych dwóch? Poza tym 470uH to dosc duzo, jak na opisane przez autora wzbudzenie na 60MHz.
szalony

Post autor: szalony »

Uruchomiłem bez dławików, nie wzbudził sie :) Poziom dźwięku można było osiągnąć nawet "za duży", ale coś był niezbyt czysty, przyczynę odkryłem - zasilacz po obciążeniu przysiadł z 250 na 70 V :? Zaraz przerobię nieco układ zasilania...
OTLamp

Post autor: OTLamp »

szalony pisze:Uruchomiłem bez dławików, nie wzbudził sie :) Poziom dźwięku można było osiągnąć nawet "za duży", ale coś był niezbyt czysty, przyczynę odkryłem - zasilacz po obciążeniu przysiadł z 250 na 70 V :? Zaraz przerobię nieco układ zasilania...
No cała lampa będzie zżerała ponad 160mA prądu. Filtracja powinna być więc dobra, aby w słuchawkach nie było słychać przydźwięku. O ile nie brzydzisz się półprzewodników, możesz zastosować prościutki filtr/stabilizator na jakimś mosfecie.

Pozdrawiam
szalony

Post autor: szalony »

Nie brzydze sie ;) Ale prostownik może zrobie na PY88, bo i tak bede musiał kupić trafo sieciowe. Pozostaje jeszcze kwestia obudowy :?
szalony

Post autor: szalony »

Oto "zdjęcie". Przedstawiona na nim ośmiornica jest w rzeczywistości wzmacniaczem. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
szalony

Post autor: szalony »

Uruchomiłem kolejne wcielenie. Głośność przy Ua=80V jest naprawdę duża, przy 150V na pewno będzie miał niezłe osiągi ;). Prototyp cierpi na całkowity brak basu, ale jest to wina kondensatorów wyjsciowych (470nF). Wzmacniacz będzie także marnotrawcą energii, pochłaniając 32W WN i 15W żarzenia.
szalony

Post autor: szalony »

Prostownik będzie dwupołówkowy, na dwóch PY88. PY88 ma jak na lampę telewizyjną przystało max napięcie katoda grzejnik ponad 6kV (z zastrzezeniem - nie dluzej niz 18us :? ). Nie muszę łączyć jednego końca żarnika z katodą ?

EDIT: Aha, katalog podaje max. ładowany kondensator = 4uF :!:. Nie można dać większego ? Może to dane dla pracy jako prostownik linii ?

W książce (made by Alek) stoi napisane, że napięcie na całym trafie powinno wynosić 2*Uz (Uz = napięcie zasilania, stałe). A co z wzrostem napięcia równym sqrt(2) ? Znika na oporności prostownika czy jak ?
szalony

Post autor: szalony »

coś cienki odzew jest :?
KaW
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1188
Rejestracja: ndz, 13 listopada 2005, 11:14
Lokalizacja: lodz

Post autor: KaW »

obejrzalem charakterystyke lampy gi -30 ,ma ona moc admisyjna 19W -
CO OZNACZA ,ze dla 19W PUNKT PRACY LAMPY MUSI BYC PONIZEJ
19:100v= 0,19A
19:50V= 0,38A
19:25V= 0,78a
jak te punkty sie polaczy -to powstanie obszar ,ktory moze Pan smialo wykorzystywac.Ale na schematach tego JOGI jest zasilanie ok 60 v
a w anodach jakies 1kilo -czyli lampa na wczasach.
60v:1000 Ohmow=0,060 A.
TO SA dla tej lampy wczasy... nie praca.