Strona 1 z 2
SOCKET4 - reanimować ?
: czw, 17 października 2024, 17:34
autor: Locutus
Ze złomu, trafiła do mnie tak płyta z przeznaczeiem na części.
Po solidnym SPA, zaczeła całkiem sensownie wyglądać... trzeba dać jej szansę
IMG_9640.jpg
IMG_9641.jpg
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: czw, 17 października 2024, 18:09
autor: alpher
Ja bym spasowal, sama tylko wymiana podstawki pod procesor to syzyfowa robota, a i jeszcze thrzeba ja miec.

Re: SOCKET4 - reanimować ?
: pt, 18 października 2024, 00:07
autor: Locutus
alpher pisze: czw, 17 października 2024, 18:09
Ja bym spasowal, sama tylko wymiana podstawki pod procesor to syzyfowa robota, a i jeszcze thrzeba ja miec.
Wstępne oględziny wykazały, że w gnieździe procesora, uszkodzona jest tylko górna część, która jest demontowalna
Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba go wylutowywać, a zła, że trzeba zdobyć górną część...
Mam już plan na 'prowizorkę' do sprawdzenia czy płyta w ogóle przejdzie POST.
Wymiana złącza ISA będzie upierdliwa ale bezproblemowa, do zdobycia/zrobienia również transformatorek przetwornicy.
Może nawet nie będzie potrzebny bo widziałem te płyty w wersji 'bez'.
Wszystko zależy od tego czy uda się wyprostować i przylutować piny S82378ZB...
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: pt, 18 października 2024, 11:23
autor: staszeks
Na zdjęciu widzę przyżółcenie płyty.
To niedokładność zdjęcia, czy tak jest faktycznie?
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: pt, 18 października 2024, 12:15
autor: Locutus
staszeks pisze: pt, 18 października 2024, 11:23
Na zdjęciu widzę przyżółcenie płyty.
To niedokładność zdjęcia, czy tak jest faktycznie?
To kwestia oświetlenia/aparatu. Gniazda PCI są białe, laminat intensywnie zielony.
Całe szczęście leżała gdzieś na spodzie kontenera bo ani nie dostała wody ani słoneczko jej nie 'nadrgyzło'.
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: sob, 19 października 2024, 04:26
autor: alpher
Locutus pisze: pt, 18 października 2024, 00:07
Wszystko zależy od tego czy uda się wyprostować i przylutować piny S82378ZB...
To raczej nie powinno byc problemem, tani chinoskop czy nawet duza lupa i da rade.
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: sob, 19 października 2024, 11:13
autor: Locutus
alpher pisze: sob, 19 października 2024, 04:26
Locutus pisze: pt, 18 października 2024, 00:07
Wszystko zależy od tego czy uda się wyprostować i przylutować piny S82378ZB...
To raczej nie powinno byc problemem, tani chinoskop czy nawet duza lupa i da rade.
Tutaj problemem może być ułamanie pinów przy obudowie podczas prostowania.
Główne uderzenie przyjęła ISA, ale on też dostał krawędzią "czegoś" podczas upadku...
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: sob, 19 października 2024, 14:57
autor: kolawski
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: sob, 19 października 2024, 15:05
autor: ECC83
A jak to jest w ogóle z wymianą takiej podstawki, bo rozumiem, że taka płyta to jest druk wielostronny?
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: sob, 19 października 2024, 18:30
autor: Locutus
ECC83 pisze: sob, 19 października 2024, 15:05
A jak to jest w ogóle z wymianą takiej podstawki, bo rozumiem, że taka płyta to jest druk wielostronny?
W płycie są 'normalne' przelotki.
Po podgrzaniu laminatu 'jakoś idzie' nawet chińską rozlutownicą.
Jak nie zależy na podstawce (tak jak w moim przypadku), najlepiej dokonać destrukcji plastiku i wylutowywać piny pojedynczo.
Dzięki za link !
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: ndz, 20 października 2024, 01:19
autor: Locutus
alpher pisze: sob, 19 października 2024, 04:26
Locutus pisze: pt, 18 października 2024, 00:07
Wszystko zależy od tego czy uda się wyprostować i przylutować piny S82378ZB...
To raczej nie powinno byc problemem, tani chinoskop czy nawet duza lupa i da rade.
Przy sobotnim wieczorze, wziąłem się za S82378ZB.
Na stronie, która oberwała, niezerwane były dokładnie 2 piny...
Zdezelowane nogi wyprostowane i całość przylutowana.
Wyszło całkiem nieźle... bez "chinoskopu" było by ciężko

Re: SOCKET4 - reanimować ?
: śr, 23 października 2024, 21:41
autor: Locutus
Ponudzę dalej, reanimacja postępuje.
Z płyty wyprute wszystkie elementy 'do wymiany'.
IMG_9688.jpg
82378 ma wszystkie nogi na miejscu
IMG_9678.jpg
Pożyczyłem transformator z podobnej płyty a żeby nie inwestować bez pewności 'że coś z tego będzie' w nowe gniazdo, odciąłem część odpowiedzialną za 'dopychanie' a resztę wykroiłem z płytki uniwersalnej.
IMG_9698.jpg
Jest nadzieja, płyta wykazuje chęci do życia, ale zatrzymuje się na błędzie E1...
IMG_9704.jpg
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: czw, 24 października 2024, 01:13
autor: alpher
Swietny patent z ta plytka uniwersalna.

Re: SOCKET4 - reanimować ?
: pt, 25 października 2024, 03:37
autor: Locutus
alpher pisze: czw, 24 października 2024, 01:13
Swietny patent z ta plytka uniwersalna.
Dzięki
Prace postępują, znalazłem jeszcze dwie uwalone nogi w pamięci cache, które mi 'umknęły' uprzednio.
"Pożyczony" transformator grzał się niemiłosiernie (wzięty z płyty SOCKET5 - niższe napięcie i moc procesora).
Ominąłem więc dziwaczy układ zasilania procesora z przetwornicy 12V ->( 5 lub 5.25)V.
W późniejszych wersjach tej płyty Intel też już go nie stosował.
IMG_9720.jpg
Na ten moment płyta wpada w pętle przy pierwszych krokach POST.
https://www.youtube.com/watch?v=Lyucn4K5_-g
Re: SOCKET4 - reanimować ?
: pt, 25 października 2024, 07:28
autor: Jarrod
Dodaję foto mojej sprawnej płyty dla porównania.