




Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Dla klasy B lub głębokiej AB wskazane byłoby wybrać konfigurację SEPP, z równoległym lub szeregowym zasilaniem lamp. Wówczas słabe sprzężenie obu połówek uzwojenia anodowego przestanie grać rolę, bowiem i tak będą one dla sygnału równolegle połączone przez kondensatory elektrolityczne. Przy okazji podwyższy to sprawność transformatora, dzięki temu że sygnał będzie płynął przez obie połówki w pełnym okresie, a nie tylko w poszczególnych półokresach przez odpowiednią połówkę, jak to jest w klasycznym układzie PP. Oczywiście (odmiennie niż w układzie SRPP który musi pracować w klasie A) niezbędny jest wówczas odwracacz fazy (ze sprzężeniem katodowym lub typu Williamson) i to z bootstrapami w anodach, z uwagi na niesymetryczną pozycję względem masy obu lamp końcowych. W każdym razie Wasze eksperymenty z tymi transformatorami zapowiadają się ciekawie, i będę Wam żarliwie kibicował, nie to co wobec rozwalania nieszczęsnego TS15/4 pod SEMarek7HBV pisze: czw, 23 kwietnia 2020, 16:49 w B będzie problem ze sprzężeniem-już teraz odłączenie jednej sekcji wtórnego powoduje znaczny zanik wyższych częstotliwości
Dla niezorientowanych: 6AK6 jest sieciowym odpowiednikiemsaico pisze: czw, 23 kwietnia 2020, 20:34 Przerabiałem temat TS3/3 w roli głośnikowego w PP. Bardzo fajnie grał. U mnie sprawdziły się pentody 6AK6
Żeby tak znaleźć głośnik 40 omów o odpowiedniej mocy, to żadne rzeźbienie w transformatorze konieczne by nie było. Niestety najmocniejszy głośnik krajowy o takiej impedancji jaki widziałem, to GD6/0,5. Ale może dałoby się znaleźć jakieś dwa współczesne chińczyki od radia czy telewizora o impedancji 25 omów i połączyć je w szereg? Ich łączna moc, zwykle powyżej 5W watów byłaby już wystarczająca dla dwóch 6AK6.z tym, że pod głośnik wymaga to ingerencji w uzwojenie wtórne, czyli wpięcie się odpowiednio wcześniej (jest nieco odsłonięta dolna warstwa) by uzyskać wyższe Ra-a=20k / 8 ohm
Gdybyś wybrał skonfigurację SEPP z szeregowym zasilaniem lamp (w tym i SRPP), to nawet przy pracy w czystej klasie A problem przegrzewania uzwojenia pierwotnego przez prądy spoczynkowe lamp przestałby istnieć. Wówczas bowiem anodowe prądy spoczynkowe omijają połówki uzwojenia pierwotnego, włączone między anodę i ekran każdej z lamp. Płyną tamtędy tylko niewielkie prądy siatek drugich, których składowe stałe kompensują się w rdzeniu całkowicie. Można by więc zastosować wówczas lampy takie jak 6AS5, EL95 (pamiętając jednak o ich niewielkiej wytrzymałości na napięcie Ukf - konieczne byłyby indywidualne uzwojenia żarzenia dla górnych lamp) a może śmieciówki PCL84, co prawda nie przeznaczone do zastosowań audio lecz video. Może w związku z powyższem zapewniłyby one przejrzystość sceny?Są takie lampy które by się "zgrały" jak 6AS5, ale one jednak mają ponad dwukrotnie wyższy prąd anodowy niż dopuszczalny dla TS3/3.
Można zastosować PL95, ma ona dopuszczalne napięcie między katodą, a grzejnikiem wynoszące 200V. Wadą jest niskie napięcie żarzenia wynoszące zaledwie 4,5V. W takim przypadku trzeba by łączyć je szeregowo.Tomek Janiszewski pisze: pt, 24 kwietnia 2020, 09:41Można by więc zastosować wówczas lampy takie jak 6AS5, EL95 (pamiętając jednak o ich niewielkiej wytrzymałości na napięcie Ukf - konieczne byłyby indywidualne uzwojenia żarzenia dla górnych lamp)
Aż prosi się aby zastosować ją do sterowania lampą oscyloskopową przy paśmie przenoszenia 1MHz a nawet więcej.Tomek Janiszewski pisze: pt, 24 kwietnia 2020, 09:41 a może śmieciówki PCL84, co prawda nie przeznaczone do zastosowań audio lecz video. Może w związku z powyższem zapewniłyby one przejrzystość sceny?![]()
![]()
Tylko skąd je wziąć? U nas były chyba jeszcze rzadziej spotykane niż EL95.AZ12 pisze: pt, 24 kwietnia 2020, 09:54 Można zastosować PL95, ma ona dopuszczalne napięcie między katodą, a grzejnikiem wynoszące 200V. Wadą jest niskie napięcie żarzenia wynoszące zaledwie 4,5V. W takim przypadku trzeba by łączyć je szeregowo.![]()
Jak do oscyloskopu, to zdecydowanie lepsza będzie PFL200. Siatka napinana w sekcji "L" i dwa razy większe nachylenie, o nieco większej mocy admisyjnej już nie mówiąc.Już lepiej zastosować tą lampę do ulepienia prostego oscyloskopu o paśmie przenoszenia 1MHz a nawet więcej.![]()
![]()