Ekranowanie przewodów anodowych
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- 125...249 postów
- Posty: 180
- Rejestracja: czw, 8 kwietnia 2004, 11:34
- Lokalizacja: Świdnica
Ekranowanie przewodów anodowych
Zwykle ekranuje się potencjalnego odbiorcę zakłóceń, dlaczego rzadko kiedy stosuje się ekranowanie nadawcy, czyli w moim przypadku przewodów anody-trafo głośnikowe? Kupiłem taki kabel (2 żyły w ekranach), ale ma dość słabą izolację między ekranem a żyłą, z resztą jak w wielu innych takich kablach. Natomiast izolacja między ekranem a otoczeniem jest bardzo dobra (ok. 1,5mm grubości). I mam pewne pytanie w związku z tym: czy dla zmniejszenia napięcia między żyłą a ekranem można połączyć ekran do plusa zasilania (ew. przez dzielnik i do masy)? Czy może i tak napięcie zmienne występujące w żyle będzie za duże dla tej izolacji? Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Adam
Adam
-
- moderator
- Posty: 11244
- Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
- Lokalizacja: Otwock
Re: Ekranowanie przewodów anodowych
Przy pełnym wysterowaniu napięcie zmienne będzie miało amplitudę zbliżoną do wartości napięcia zasilania, więc tak się nie da. Ale są dostępne kable ekranowane na wyższe napięcia, tyle, że trzeba poszukać. A tak swoją drogą ekranowanie tego kabla mało da, trzeba by jeszcze zaekranować same lampy.adam.o pisze:Zwykle ekranuje się potencjalnego odbiorcę zakłóceń, dlaczego rzadko kiedy stosuje się ekranowanie nadawcy, czyli w moim przypadku przewodów anody-trafo głośnikowe? Kupiłem taki kabel (2 żyły w ekranach), ale ma dość słabą izolację między ekranem a żyłą, z resztą jak w wielu innych takich kablach. Natomiast izolacja między ekranem a otoczeniem jest bardzo dobra (ok. 1,5mm grubości). I mam pewne pytanie w związku z tym: czy dla zmniejszenia napięcia między żyłą a ekranem można połączyć ekran do plusa zasilania (ew. przez dzielnik i do masy)? Czy może i tak napięcie zmienne występujące w żyle będzie za duże dla tej izolacji?
-
- moderator
- Posty: 6974
- Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
- Lokalizacja: Zawiercie
Podniesienie napięcia na ekranie do wartości napięcia anodowego poprawi nieco sytuację, gdyż maksymalne chwilowe napięcie spadnie o prawie połowę. Jednak czy warto aż tak kombinować skoro w handlu można spotkać fajne i stosunkowo niegrube przewody WN na które, bez większych problemów można naciągnąć siatkę (ekran) ściągniętą z telewizyjnego kabla antenowego, a na to chociażby koszulkę termokurczliwą.adam.o pisze:(..) mam pewne pytanie w związku z tym: czy dla zmniejszenia napięcia między żyłą a ekranem można połączyć ekran do plusa zasilania (ew. przez dzielnik i do masy)?
To też fakt. Anody mają dużą powierzchnie i przez to sieją, choć w układach PP fazy na nich są odwrotne przez co zakłócenia wzajemnie się znoszą.tszczesn pisze: A tak swoją drogą ekranowanie tego kabla mało da, trzeba by jeszcze zaekranować same lampy.
Pozdrawiam,
Romek
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .
-
- moderator
- Posty: 11244
- Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
- Lokalizacja: Otwock
Jak się lampy zwinie ciasno dookoła siebie ;) Inaczej to znioszenie się będzie działać tylko dokładnie w osi symetrii pomiędzy obiema tymi lampami.Romekd pisze: To też fakt. Anody mają dużą powierzchnie i przez to sieją, choć w układach PP fazy na nich są odwrotne przez co zakłócenia wzajemnie się znoszą.
-
- 125...249 postów
- Posty: 180
- Rejestracja: czw, 8 kwietnia 2004, 11:34
- Lokalizacja: Świdnica