Witam.
Myślę, że podane przez Piotra wartości rezystorów polaryzujących bazę tranzystora BD136 (10k, 750R, potencjometr 470R) nie są dobrane optymalnie. Zakres regulacji napięcia występującego między bramkami tranzystorów Mosfet, dla wartości rezystorów ze schematu, przy temperaturze struktury tranzystora BD136 równej 25 stopni Celsjusza, wynosi 6...9 V. Napięcie to spada z każdym stopniem Celsjusza wzrostu temperatury BD136 o ok. 21 do 31 mV (w zależności od ustawionego potencjometrem napięcia). Z charakterystyk tranzystorów IRFP240 i IRFP9240 wynika, że dla prądu drenu 1,5 A wymagają one spolaryzowania bramki względem źródła napięciem o wartości większej od 4,5 V (przy temperaturze 25'C), zatem napięcie między bramkami powinno wynosić ponad 9,66 V (przy prądzie 1,5 A spadek napięcia na rezystorach 0,22R, włączonych w obwody źródeł tranzystorów wyjściowych, wyniesie 0,66 V i należy go uwzględnić wyznaczając napięcia na bramkach).
Uruchomienie stopnia końcowego należałoby rozpocząć od pomiaru napięcia polaryzującego bramki tranzystorów, przy czym podczas dokonywania pomiaru tranzystory mocy powinny być wymontowane z płytki (dla bezpieczeństwa). Jeżeli wartość napięcia będzie za niska należy zmniejszyć wartość rezystora 750R (np. do wartości 680R). Następnie powinno się wmontować tranzystory końcowe i ostrożnie wyregulować napięcia bramek dla uzyskania prądu stopnia końcowego na poziomie 1,5A, rozpoczynając regulację od najniższego napięcia między bramkami tranzystorów (potencjometr 470R należy wcześniej ustawić na największą rezystancję). Po wyregulowaniu prądu spoczynkowego można jeszcze poczekać na zagrzanie się radiatora i jeszcze raz dokonać pomiaru prądu (np. przez pomiar spadków napięć na rezystorach 0,22R), by sprawdzić czy prawidłowo działa kompensacja temperaturowa. Już na pierwszy rzut oka widać, że stopień końcowy będzie przekompensowany, przez co regulację prądu trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć po ustaleniu się temperatury tranzystorów.
I jeszcze drobiazg - na schemacie Piotra wartości rezystorów w obwodzie źródeł Mosfetów wynoszą 0,22R, a na jednym z rysunków podanych przez Kolegę mają one 22R.
http://img210.imageshack.us/my.php?image=haikufa5.png
Pozdrawiam,
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .