Remont Lazuryt 208
Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer
-
walllker
- 625...1249 postów

- Posty: 883
- Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
- Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)
Re: Remont lazuryt 208
No generator ruszył, WN już jest ale kineskop nadal ciemny. Generator zaczął pracować po wymianie kondensatorów C227 i C226, niestety wredny wzmacniacz wizji się buntuje, przeklęta PFL200, wszędzie gdzie ta lampa siedzi w wzmacniaczu wizji zawsze mam problemy z uruchomieniem, niby napięcia na anodzie lampy, katody są zgodne z schematem, wymiana PFLki nic nie dała, na nóżce 7 kineskopu napięcie zmienia się od 90 do 120 V jak reguluję potencjometrem, ale ciemność widać, odłączyłem nóżkę 7 kineskopu od układu i przez rezystor 100k dałem do masy, zaświecił jak żarówka, więc zostaje grzebać w układzie wzmacniacza 
-
TELEWIZOREK52
- 3125...6249 postów

- Posty: 4219
- Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Remont lazuryt 208
A może by tak jeszcze zmierzyć napięcie na S1 (2 noga) kineskopu ??walllker pisze:niestety wredny wzmacniacz wizji się buntuje
-
walllker
- 625...1249 postów

- Posty: 883
- Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
- Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)
Re: Remont lazuryt 208
No to jest postęp, walnięty kondensator w obwodzie PFL200 elektrolit 2u i obraz się pojawił tylko że słaby, poszedłem za kolegi radą i zmierzyłem napięcie na siatce kineskopu noga nr 2 niby było ale niskie bo zaledwie 27V, problem tkwił w pękniętym potencjometrze, mała wymiana i głos oraz obraz jest, tylko że za chiny ludowe nie idzie ustawić synchronizacji ani H ani V , obraz mam ale krzywi się we wszystkie strony, zaskakuje mnie cewka w układzie generatora linii, zawsze miała rdzeń do regulacji częstotliwości, w moim TV go nie było, wkręciłem na próbę jakiś znaleziony od p.cz z radia bo pasował gwint, ale wtedy w ogóle nie można ustawić częstotliwości powyżej 13,5kHz, a to za mało, dopiero jak ją wyciągnę całkowicie, mam zbliżoną częstotliwość, 15,22kHz, ale obraz się krzywi i synchronizacja raz jest raz znika, pytanie brzmi jaki rdzeń powinien siedzieć w cewce G4, przypuszczam że problem z synchronizacji to właśnie leży po stronie rdzenia, bo głos na modulatorze mam silny i mocny, a obraz to dosłownie kwadrat o brzegach falistych z przelatującymi drobnymi liniami od pionu.
-
walllker
- 625...1249 postów

- Posty: 883
- Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
- Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)
Re: Remont lazuryt 208
Niestety wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują że selektro szwankuje, niby na wejściu przebiegi OK, ale na wejściu do wzmacniacza impulsów synchronizujących zrobionego na części triodowej ECH84 są mocno zniekształcone. Na dziś koniec pracy, jutro i pojutrze do roboty temat odkładam na piątek, zacznę od pomiarów napięć i profilaktycznej wymiany ECH84, może padła choć podejrzany jest także C203, niby nie ma przebicia i trzyma pojemność ale kto wie czy nie robi tego co kondensatory w generatorze linii przy PCF802, może pod napięciem dostaje przebicie. Sprawa wygląda o tyle dziwnie że po nagrzaniu TV i wyregulowaniu na tyle ile można synchronizacji, przy kolejnym starcie TV nawet po chwilowej przerwie pada całkowicie synchronizacja V i H, to samo jak zaczyna się szukać innych częstotliwości. Tak z ciekawości, jeszcze w żadnym TV nie miałem padniętej ECH84, uważałem zawsze tą lampę za dosyć twardą, czy często siadała.
-
TELEWIZOREK52
- 3125...6249 postów

- Posty: 4219
- Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Remont lazuryt 208
I prawidłowo. Wkręcając rdzeń ferrytowy zmniejszasz częstotliwość generatora. Wygląda na to że wymienione kondensatory mogą mieć większy rozrzut pojemności, zwłaszcza C227. Czy były rdzenie w tej wersji płytki? Nie pamiętam ale nie wykluczam że mogło ich nie być.walllker pisze:wkręciłem na próbę jakiś znaleziony od p.cz z radia bo pasował gwint, ale wtedy w ogóle nie można ustawić częstotliwości powyżej 13,5kHz, a to za mało, dopiero jak ją wyciągnę całkowicie, mam zbliżoną częstotliwość, 15,22kHz,
Od tego zawsze należy zaczynać naprawę. Co z napięciami na ECH84? Oczywiście może być też odrębne uszkodzenie w odchylaniu V. Czy ARW reguluje?walllker pisze: zacznę od pomiarów napięć
-
walllker
- 625...1249 postów

- Posty: 883
- Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
- Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)
Re: Remont lazuryt 208
ARW reguluje, ale problem jest z sygnałem na generator odchylania V i H, jeżeli odłączę C223 podające sygnał na układ porównania fazy to selektor daje poprawne przebiegi, jak podłącze to się rozjeżdża, podobnie kiedyś miałem w Neptunie chyba 427, padnięta była PFL200 a właściwie podstawka gdyż ona tam robiła jako wzmacniacz wizji i selektor, z generatorem doszedłem do ładu, rdzeń był w cewce G4 tylko bardzo głęboko wkręcony, i jak wkręcałem drugi to generator głupiał, teraz mogę regulować częstotliwość do 5 do 22kHz. Objawy jakie mam są opisane w książce Janusza Łokucia "Technika naprawy odbiorników TV" jest to wydanie 3 z 1974r i wskazują na selektor. Chętnie kupuję takie książki na giełdach staroci kosztują grosze a dla mojego hobby bezcenna kopalnia wiedzy. A również sam obstawiam selektro gdyż nie wytrzymałem i jeszcze na chwilę dziś poszedłem do warsztatu pomierzyć napięcia. Na anodzie pentody ECH84 i siatkach napięcia w normie, ale na części triodowej (siatka nóżka 9) robiącej jako wzmacniacz miało być według serwisówki -2V a jest po podłączeniu układu porównania fazy -0,4V. R247 na wejściu układu porównania fazy sprawny, myślałem że padnięty i powoduje przeciążenie, profilaktycznie wymieniłem na nówki sztuki C223, C219, C218, C217 i C243 w układzie porównania fazy, pomierzyłem napięcia i sprawdziłem opory, więc prawie 50% elementów w układzie porównania fazy wymienione a przebiegi się rozjeżdżają, części z epoki kupione jako nówki w paczkach z likwidowanego Zurtu. Również podmieniłem EAA91 bo miałem pod ręką, i nic nie dało, żałuję że nie podmieniłem ECH84 bo mam kilkadziesiąt sztuk i kilka nówek w pudełkach, ale żona wołała mnie do domu i musiałem zakończyć na dzisiaj. Mam wrażenie że coś nie tak jest z podłączeniem masy katody części triodowej ECH84 nóżka 3, wygląda jakby lut nie trzymał, w ostateczności podpada lampa albo kondensator C203 łączący selektor z wzmacniaczem. Muszę przyznać że podziwiam kolegę za cierpliwość i pomoc, jest dla mnie bezcenna, kiedy produkowano te telewizory nie było mnie jeszcze na świecie a rady praktyka przy reanimacji takiego sprzętu są bezcenne.
-
TELEWIZOREK52
- 3125...6249 postów

- Posty: 4219
- Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Remont lazuryt 208
Jeszcze raz po kolei. Zewrzyj S1 triody PCF802 (2n.) do masy i kręcąc rdzeniem generatora sprawdź czy da się ustabilizować synchro H. Obraz może się minimalnie przesuwać w lewo lub w prawo.
Zmierz napięcia na 1 i 2 nóżce EAA91. Powinno być ok. +30V i - 30V.
Zmierz napięcia na 1 i 2 nóżce EAA91. Powinno być ok. +30V i - 30V.
-
walllker
- 625...1249 postów

- Posty: 883
- Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
- Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)
Re: Remont Lazuryt 208
No i telewizorek działa, jednak winny był selektro. Wstępnie wymieniłem lampę ECH84, ale nie wiele to dało, następnie podmieniłem C203, była drobna poprawa, ale jak TV się nagrzał tak z 5minut pracy synchronizacja leciała, i odkryłem że przerwę dostawał R206 pod wpływem temperatury, jak ostygł to pomiar wskazywał że niby jest OK (dla jasności opornik dostawał przerwę w temperaturze około 35sC), wymiana i olbrzymia poprawa, jednak nadal przelatywały ukośne pasy i nie mogłem ich zlikwidować, w końcu zmierzyłem że po uruchomieniu TV na anodzie lampy ECH84 jest około 10V, a po pewnym czasie napięcie spada do 1-1,5V, również na siatce części triodowej spadało napięcie z -2V na -0,5V i powtórka historii na skutek wzrostu temperatury bardzo rosła rezystancja R203 z 1,5M na 4-5M (rezystor zasilający anodę nóżka 6 ECH84) wymieniłem go na 1,5M i praktycznie od razu obraz kryształ. Męczyłem TV 3 godziny i wszystko OK. Temat uznaję za zamknięty a zarazem mam nowe doświadczenie że oporniki potrafią dostawać przerwę po pewnym czasie a jak ostygną pomiary wskazują że jest OK. Niby drobnostka, jednak trudna do zdiagnozowania na wyłączonym TV, dziękuję kolegom za pomoc, następny na stół idzie Beryl. Pozdrawiam
-
TELEWIZOREK52
- 3125...6249 postów

- Posty: 4219
- Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Remont Lazuryt 208
Działałem i działam.walllker pisze:No i telewizorek działa
-
trioda03
- 5...9 postów

- Posty: 8
- Rejestracja: ndz, 3 maja 2026, 18:13
Re: Remont Lazuryt 208
Witam serdecznie!
Panowie, czy warto zacząć cokolwiek robić z czymś takim? W rzeczywistości to wygląda tragicznie - ale nie znam się, nie jestem elektronikiem. Telewizor przestał 30 lat na poddaszu. Dziękuję za ewentualne sugestie i podpowiedzi.
Panowie, czy warto zacząć cokolwiek robić z czymś takim? W rzeczywistości to wygląda tragicznie - ale nie znam się, nie jestem elektronikiem. Telewizor przestał 30 lat na poddaszu. Dziękuję za ewentualne sugestie i podpowiedzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-
Marek7HBV
- 3125...6249 postów

- Posty: 4251
- Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26
Re: Remont Lazuryt 208
Nie jest tak żle. Po Wyczyszczeniu i uzupełnieniu gałek oraz elementów programatora może być gadżetem. Naprawa jest zapewne możliwa, ale bez umiejętności pozostaje wysoki koszt naprawy. 
-
Szrot majster
- 2500...3124 posty

- Posty: 2825
- Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
- Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)
Re: Remont Lazuryt 208
Witam!
Ja TV z epoki lamp rozebrałem koło setki, rozwalałem dla frajdy, potem dla miedzi, bo jakie były trudne i chude lata 90-te każdy wie.
I wtedy naprawa czegoś takiego była szczytem obciachu, niestety prawie 40 lat minęło i nagle "retro TV"
Ametysty/Lazuryty mnie nie bawią ale bym kupił zadbany/z dobrym kineskopem TV Taurus/Antares czy T-6105, ten ostatni długo był w moim domu, na nim pokazano Generała kiedy Teleranka nie było, potem ja brzdąc oglądałem "Bolka i Lolka" i "Smerfy", czasem też kultową "Sondę", której prowadzący gdy zginęli byli w podobnym wieku jak ja obecnie.
Niestety TV nie ostał, wtedy ojciec byłby chory gdyby za coś nie zobaczył pieniędzy, choć dostał na może pół litra czystej wódki.
Potem nikt mi nie dał......gdyby ktoś miał do oddania sprawny/do poprawek taki TV to proszę o PW.
TV z tematu to raczej śmietnik, szkoda zachodu, tym bardziej, że myszy to i owo pogryzły i obsikały
Ja TV z epoki lamp rozebrałem koło setki, rozwalałem dla frajdy, potem dla miedzi, bo jakie były trudne i chude lata 90-te każdy wie.
I wtedy naprawa czegoś takiego była szczytem obciachu, niestety prawie 40 lat minęło i nagle "retro TV"
Ametysty/Lazuryty mnie nie bawią ale bym kupił zadbany/z dobrym kineskopem TV Taurus/Antares czy T-6105, ten ostatni długo był w moim domu, na nim pokazano Generała kiedy Teleranka nie było, potem ja brzdąc oglądałem "Bolka i Lolka" i "Smerfy", czasem też kultową "Sondę", której prowadzący gdy zginęli byli w podobnym wieku jak ja obecnie.
Niestety TV nie ostał, wtedy ojciec byłby chory gdyby za coś nie zobaczył pieniędzy, choć dostał na może pół litra czystej wódki.
Potem nikt mi nie dał......gdyby ktoś miał do oddania sprawny/do poprawek taki TV to proszę o PW.
TV z tematu to raczej śmietnik, szkoda zachodu, tym bardziej, że myszy to i owo pogryzły i obsikały
-
TELEWIZOREK52
- 3125...6249 postów

- Posty: 4219
- Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Remont Lazuryt 208
Widzę że myszy buszowały. Zjedzone, nadgryzione kondensatory. Kineskop wygląda na wymieniony. Wyczyść, wymyj co się da, uzupełnij co myszy zjadły i do roboty.
-
jajacek
- 125...249 postów

- Posty: 236
- Rejestracja: pt, 14 marca 2008, 10:23
- Lokalizacja: WARSZAWA
-
trioda03
- 5...9 postów

- Posty: 8
- Rejestracja: ndz, 3 maja 2026, 18:13
Re: Remont Lazuryt 208
Zrobiłem rekonstrukcję cyfrową tego pogryzionego trafa i na szczęście wszystkie druty są całe. Po wygrzaniu go i zaimpregnowaniu nowym lakierem powinien działać, chyba, że dostał zwacia już wcześniej...I stąd moje pytanie - jakie oporności występowały na tym transformatorze głośnikowym TG-2,5-47-666?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.