komornik12 pisze:No to mnie pocieszyłeś

I tak słucham stacji z zakresu od 90-100M, więc pewnie wystaczy

Nie chciałem przestrajać, bo jak napisałeś więcej tu mechanicznej jak elektronicznej roboty
Jesli akceptujesz zawężone pasmo to przestrój głowicę.
komornik12 pisze:
I teraz samo strojenie... Co muszę zrobić na początek? Postanowiłem zmniejszyć pojemności:
-wyrzucić kondensator 7p w obwodzie anody 1 połówki lampy (od lewej),
-wyrzucić kondensator 22p połaczonym równolegle z trymerkiem przy 2 cewce od lewej.
I tu problem z konkretem. Głowica DEA ta w ekranie z odlewu ( w sódku płytka drukowana) ma 3 wykonania. Pierwszy zgodny ze schematami - miał kondesator neutralizacji 7pF wzmacniacza w.cz. oraz kondesator połączony równolegle do trymera cewki wzmacniaczy w.cz. Trymery miały postać rurki ceramicznej z wkręcanym prętem mosiężnym.
Potem zmodyfikowano nieco głowicę. Cewka wzmacniacza w.cz. otrzymął więcej zwojów - czyli skasowano kondesator równoległy do trymera. Trymery nowej konstrukcji - ceramiczne walcowe z obracanym na górze dyskiem. Oprócz tej modyfikacji stosowano dwa różne filtry p.cz. - jeden w ekranie wysoki wystający z obudowy - później montowano niską cewkę bez ekranu (uzwojenie sprzęgające miało postać kawałka srebrzanki wyglądającej ka mocowanie karkasu do płytki). Trzecie wykonanie to drugie z elementami ARCz.
Była jeszcze w użyciu inna głowica i innej nieco konstrukcji mechanicznej. Miała blaszany ekran i montaż przestrzenny.
Pierwszy krok to heterodyna. Zmniejszyć należy kondesator równoległy. Jednak jak sie być może przekonasz będzie to za mało bowiem nie uzyskasz współbieżności z obwodem wzmacniacza w.cz. Czeka Ciebie ewentualnie dodatkowo zmniejszenie liczby zwojów cewki heterodyny (oraz ten kondesator). Uzwojenie sprzężenia zwrotnego może pozostać.
ale najpierw spróbuj tylko ze zmianą kondesatora przy trymerze.
Kondesatory - para 15pF pomiędzy wzmacniaczem w.cz a mieszaczem możesz zmniejszyć do dwóch 10pF lub 8p2 (dobrana para...) - ale powinny to być kondesatory o takim samym współczynniku temperaturowym. Tak samo jak ten przy trymerze.
Nowoczesne foliowe trymery na napięcie 250V nie nadają się ze względu na znaczną zależność pojemnoci od temperatury (sprawdziłem....) - wspominam o tym bo może warto zmienić trymery na te o mniejszej pojemności początkowej.
Przy silnej stacji bez przestrajania obwodu wzmanciacz w.cz. uzyskasz odbiór.
Teraz spróbuj przestroić obwód wzmanciacz w.cz. Jeśli masz wariant drugi to od razu mówię że musisz zmniejszyć liczbę zwojów. Może być konieczna wymiana trymera na taki o mniejszej pojemności początkowej
W pierwszym wykonaniu spróbuj usunąć kondesator równoległy do trymera.
NIE USUWAJ KONDESATORA NEUTRALIZACJI (pomiędzy anodą a katodą!!!!)
I tu masz więcej eksperymentów. Powinieneś mieć dobrą współbieżność.
Na dole (około 20% od najniższej częstotliwości) zakresu zmieniasz położenie przesuwanego rdzenia (przylutowany na górze do metalowej przesuwanej blachy) tak aby uzyskać maksimum. Na górze (80% od największej odbieranej częstotliwości) stroisz trymerem na maksimum odbioru. Oczywiście to zmieni poprzedni wynik zestrojenia - powtarzasz tak aby te dwa punkty były maksimami. Jeśli sienie uda to zmiana cewki, trymera albo zmiana pokrycia zakresu heterodyny.
Jeśli trymerem na na górze zakresu nie masz dwóch maksimów to masz za dużą początkową pojemność - zmian trymera. Tak samo z rdzeniem - muszą być dwa położenia z maksimem.Wybierasz to "górne". Jeśli nie to zmiana zwojów cewki.
Na koniec obwód wejściowy.