
LM2941 jest na 1A a ja potrzebuję tak 2-3A - przy rozruchu lampy trochę zasysają prądu

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Beier dopiero projektuje ten transformator, to chyba nie byłoby problemu zrobić go na 6,3V....Piotr pisze:Nie wystarczy te 9V wyprostować, przefiltrować i podać na grzejniki połączone szeregowo?
Nie wiem jaki sens ma dodatkowa stabilizacja w przypadku lamp ECL. Już samo prostowanie jest w większości przypadków zbędne.
Dławik przeciwzakłóceniowy nie nadaje się do filtrowania tętnień.gregf pisze:Całość do nabycia tu :
http://www.allegro.pl/item260767787_dla ... 0604_.html
Trzeba tylko połączyć oba dławiki szeregowo Smile
Taki dławik ma zdecydowanie za małą indukcyjność, nadaje się do użycia tam gdzie są częstotliwości rzędu kilku...nastu kHz przynajmniej - np. zasilacze impulsowe. Ty musisz znaleźć solidny dławik na stalowym rdzeniu, który przy tym prądzie będzie duży i ciężki ....Beier pisze:http://www.allegro.pl/item264125915_dla ... y_4_5.html - a ten się nadaje?
To bardzo optymistyczne założenie. W rzeczywistości napięcie będzie dużo niższe, gdyż na mostku prostowniczym straci się ze dwa wolty, ponadto na uzwojeniu transformatora również wystąpi większy spadek napięcia niż przy obciążeniu o charakterze czysto rezystancyjnym. W obliczeniach należy jeszcze uwzględnić: spadki napięcia w sieci elektrycznej, amplitudę tętnień na kondensatorach filtru, oraz minimum 3V spadku na LM317T (prawie cztery wolty z dodatkowym tranzystorem, podnoszącym wydajność prądową stabilizatora). Moim zdaniem 6,3V na uzwojeniu transformatora będzie wartością dużo za niską by po wyprostowaniu go i zastosowaniu stabilizacji na LM317T uzyskać 6,3V napięcia stałego. Przy zastosowaniu typowego mostka i kondensatorów o niedużej pojemności, przy prądzie wyjściowym 2A, może zabraknąć nawet tych 9V zmiennego, o których była mowa na początku wątku.seventh pisze:Najlepiej by było zrobić trafo 6,3 na wtórnym. Po wyprostowaniu daje to 8,9V co dla stabilizatorów LM jest wystarczającym zapasem, a jak by autor porzucił pomysł prostowania to ma gotowe trafo żarzeniowe 6,3.
To zasługa dobrego stabilizatora, który do poprawnej pracy potrzebuje niecałego 1V zapasu, kondensatorów o dużej pojemności i prawdopodobnie diod o niskim spadku napięcia.Romekd w ampie von Waarde prąd wynosi około 3A i z 9V wyciąga (teoretycznie) 6,3V - czy to zasługa tego drogiego stabilizatora? Na jakie napięcie więc powinienem wg Ciebie nawinąć wtórne żarzenia?