

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
oczywiście prądem stałym (lewa pozycja przełącznika ZASILANIE i lewa pozycja przełącznika RODZAJ POMIARU), co chyba widać wyraźnie.KaKa pisze: Dzięki wielkie, natomiast mam jeszcze kilka pytań.
a) R mierzymy na prądzie stałym czy przy 1kHz?
KaKa pisze: Napisałeś owszem, że przy 1kHz, ale na rysunku widzę co innego...Z prawa Ohma wynika że jeśli opornik będzie miał 1Ohm, i przyłożymy do niego napięcie=3000V to popłynie przez niego prąd=3000A. Moc która wydzieli się na oporniku to 300*300=90000W. Trochę dużo...![]()
Początkowo pokrędło kąta stratności dla pomiaru C, czy dobroci dla pomiaru L (to jest samo pokrędło w prawym dolym rogu przy wyłączniku sieciowym) , należy ustawić w położenie zerowe, a potem zmieniać zgodnie ze podpowiedziami z galwanometru.KaKa pisze: b) Przy pomiarach L oraz C gdy robimy to metodą kolejnych przybliżeń kąt stratności powinien być w której pozycji? Mam go ustawiać w kierunku 0 czy wartości maksymalnej? Intuicja podpowiada, że zera,ale nie jestem pewien![]()
c) Pomiar C wykonujemy tak samo jak L tylko zmieniamy ustawienie mostka na L? Innymi słowy również stosujemy metodę kolejnych przybliżeń?
Mostek ten absolutnie nie nadaje się do pomiaru kondensatorów elektrolitycznych (polaryzowanych).KaKa pisze:Rozumiem, że pomiar C wykonujemy na różnym ustawieniu mostka zależnie o d tego czy jest to kondensator elektrolityczny czy nie?
Ja ,żeby było śmieszniej, widzę tam 300V prądu stałego. Tak jest napisane na skaliOld_Boy pisze:Witam,oczywiście prądem stałym (lewa pozycja przełącznika ZASILANIE i lewa pozycja przełącznika RODZAJ POMIARU), co chyba widać wyraźnie.KaKa pisze: Dzięki wielkie, natomiast mam jeszcze kilka pytań.
a) R mierzymy na prądzie stałym czy przy 1kHz?
Natomiast rezystancję cewki należy mierzyć na pozycji wyboru pomiaru RL (prawa skrajna pozycja przełącznika RODZAJ POMIARU) i mierzymy prądem przemiennym (środkowa, lub prawa, pozycja przełącznika ZASILANIE).
KaKa pisze: Napisałeś owszem, że przy 1kHz, ale na rysunku widzę co innego...Z prawa Ohma wynika że jeśli opornik będzie miał 1Ohm, i przyłożymy do niego napięcie=3000V to popłynie przez niego prąd=3000A. Moc która wydzieli się na oporniku to 300*300=90000W. Trochę dużo...![]()
Eeee... gdzie tam widać napięcie o wartości 3kV? To jest 30,00V
Poza tym, to jest wartość napięcia zasilającego mostek Wheastone'a, ale nigdy nie jest to wartość napięcia na mierzonym rezystorze, te jest znacznie mniejsze.
Proponuję dokształcenie się w tym temacie, ponieważ "szydło z worka wyszło..."![]()
to ja do chwili sprawdzenia w DTR już nic nie napiszę na ten temat .KaKa pisze:Ja ,żeby było śmieszniej, widzę tam 300V prądu stałego. Tak jest napisane na skali. Poza tym, skąd mam wiedzieć do czego odnosi się ten przełącznik? Jeśli bym wiedział jak się to obsługuje, to bym się nie pytał.
A co do mojego wpisu o 3kV to była to zwykła literówka. Miało tam być 300V, zresztą dalej przy obliczaniu mocy już się posługuję liczbą 300.
Nie, wartości pomierzone L, lub C są dokładne, ale w danym schemacie zastępczym rzeczywistej cewki, lub rzeczywistego kondensatora, czyli ze stratami.KaKa pisze:A co do pomiaru Coraz L to czy po ustawieniu wskazówki galwanometru w pozycji zero (czyli dojściu do szukanej wartości) musimy w jakiś sposób uwzględnić pozycję w jakiej jest kąt stratności? Czy jego ustawienie wpływa na wynik widoczny na głównym pokrętle?
Z calym szacunkiem ale Forum wlasnie od tego jest!Old_Boy pisze: Dodam tylko, iż Forum to nie jest miejsce na pobieranie nauk w zakresie teoretycznej wiedzy podstawowej z nauk stosowanych (Elektrotechnika Teoretyczna i Metrologia Elektryczna).
Od tego są szkoły, uczelnie, ewetualnie samokształcenie przy wykorzystaniu stosownych podręczników.
i uważasz, że za odbitki ksero z przesyłką zapłacisz dużo taniej?KaKa pisze:Prowadziłem kiedyś negocjacje z tym człowiekiem gdy poszukiwałem instrukcji do generatora RC. Za tamtą serwisówkę chciał 50 PLN![]()
.Póki co mu podziękuję, chyba że nagle stanę się bogatym burżujem