http://www.allegro.pl/item123134702_rad ... orenz.html
udało mi się wylicytowac takie radyjko, uważam, że jest w dobrym stanie, może do drobnych poprawek powłoki lakierniczej, z działaniem nie wiem sam ale licze na to że zagra. Czy ktos posiada może więcej informacji na temat tego radioodbiornika np data produkcji, obsada lamp schematy itp
Pełna klasyka jeśli chodzi o "valveset": ECC85 - głowica UKF, potem klasyczny zestaw ECH81 EF89 (wcześniej wstawiono EF85 ale EF89 ma lepsze parametry dla p.cz.), EABC80 i EL84 (czasami stosowano EL95 zamiast EL84). Ponadto oczko magiczne - zapewne EM84 bo EM87 opracowano gdy wprowadzono ARCz a symetryczny detektor stosunku dawał na jednej połówce o połowe niższe napięcie niż ten niesymteryczny.
Rożnice w schmatach są głównie w głowicy UKF i układzie sprzeżenia zwrotnmego m.cz. plus ew,. regolatory barwy dźwieku. Reszta to w zasadzie zawsze to samo niczym jak przy układach scalonych.
Heterodyna AM. Dla średnich i długich na 95% mamy uklad trójpunktowy z cewką z jednym uzwojeniem, Dla zakresów krótkofalowych stosowano układy bardziej klasyczne zbliżóne do układu Meissnera.
Ciekawie ewoluowały obwody wejsćiowe AM. Najpierw tak jak w naszym Pionierku.
Potem pojawiły sie pierwsze antenty ferrytkowe - aperiodyczne niestrojone podłączone do gniazdek anteny i uziemienia. Te anteny to pręt ferrytowy i kilknaście zowjów srebrzanki (wtedy stosowano ją jedynie na zakres fal średnich!!!) albo kilkadziesiąt zwojów licy w.cz. Radia wyzszej kalsy w przypakdu takiej anteny uzywały innych cewek opbwodów wjeśiowych gdy korzystano z takiej aperiodycznej anteny ferrytowej (np. Braun RC81.
Póżniej (i tak jest do dziś) cewki anteny ferrytowej były jednocześnie cewkami obwodów wejściowych - dopiero w takiej postaci zawitały w Polsce. Ale niektóre radia wyższej klasy miały albo cewki na antenie ferryotej albo oddzielne cewki gdy korzystano z anteny zewnetrznej!!!!.
Przełącznik AF - antena ferrytowa - niekiedy ograniczano się tylko do zakresu średniofalowego olewając mało poularny w RFN zakres długofalowy.
Anteny ferrytowe w odbiornikach wyższej klasy bły obracan pokrętłem na przodzie odbiornika. Czasem była możliwośc ustawienia poprzez dźwigienkę z tyłu odbiornika.[/url][/i]
Za tę cene nie warto wybrzydzać. Co prawda to już pożniejsze lata 60-te i nienajładniejszy styl obudowy okreslany jako Nordic - ale fajne radyjko i to na pewno ładnie grające.