Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: Szrot majster »

walllker pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 08:18 Szanowni koledzy, popierasz ten projekt zakładał żadnych lamp popularnych w układach audio, a wykorzystanie telewizyjnych lamp tak zwanych śmieciowek. Szukam rozwiązań różnych kombinacji których celem jest unikanie już dziś bardzo drogich EL84, EL34, EL86, ECC83 itd. Których ceny poszalały, niedawno skończyłem 2 projekty z PL500 i PL36 a w sterowaniu PCF82, dużo się nakombinować ale się udało, wzmacniacze grają i jak dla mnie ładnie choć wyciągnąłem zaledwie dla PL36 około 12W na kanał i dziwną wartość 13W na kanał dla PL500, mam nadzieję że ten problem też rozwiąże zmiana lamp nie wchodzi w rachubę.
Witam!
Czegoś nie rozumiesz.....PL84 i UL84 to właśnie EL86 z innym żarzeniem
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4251
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: Marek7HBV »

walllker pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 08:18 Szanowni koledzy, popierasz ten projekt zakładał żadnych lamp popularnych w układach audio, a wykorzystanie telewizyjnych lamp tak zwanych śmieciowek. Szukam rozwiązań różnych kombinacji których celem jest unikanie już dziś bardzo drogich EL84, EL34, EL86, ECC83 itd. Których ceny poszalały, niedawno skończyłem 2 projekty z PL500 i PL36 a w sterowaniu PCF82, dużo się nakombinować ale się udało, wzmacniacze grają i jak dla mnie ładnie choć wyciągnąłem zaledwie dla PL36 około 12W na kanał i dziwną wartość 13W na kanał dla PL500, mam nadzieję że ten problem też rozwiąże zmiana lamp nie wchodzi w rachubę.
Mleko się rozlało. Po zakupie transformatorów głośnikowych z opcji tańszych pozostały PCL 86 lub PL 841 [lub rosyjskie} jako wyjściowe i nawet ,,zbijanie,, napięcia zasilania nic nie da. :D
Awatar użytkownika
walllker
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 883
Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: walllker »

Temat rozwiązany, wzmacniacz działa bez zarzutu, od 2 godzin miło gra, anody już się nie żarzą, problem to nie trafo a za wysokie napięcie anodowe, dźwięk dla mnie ok, ale na moje ucho nadepnął słoń, więc moje odczucia nie muszą pokrywać się z innymi, popołudniu spróbuję podłączyć oscyloskop i zobaczyć jak wyglądają zniekształcenia, jakie mam pasmo przenoszonych częstotliwości i zmierzymy jaką moc wyjściową wycisnąłem z tego układu. Cała zmiana jakiej dokonałem to zmieniłem w zasilaczu anodowym rezystory R37 i R39 z 510om na 1,2k/15W, wszystko gra aż miło, temat uznaję za rozwiązany, dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam.
zdjęcie.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Szrot majster
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2825
Rejestracja: śr, 12 listopada 2003, 15:57
Lokalizacja: Dolna Grupa(wioska)

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Pomierz dla obciążenia 4R na uzwojeniu 8R- zdziwisz się.
Jak masz trafa pod EL84 to dla PL84 ma być połowa znamionowej oporności głośnika, bo Raa spodnie o połowę, idealnie do PL84 czy tam EL86
Awatar użytkownika
walllker
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 883
Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: walllker »

Posłucham kolegów rady i podłączę obciążenie 4ohm przy pomiarach, przynajmniej czegoś więcej się nauczę, zrzera mnie ciekawość czy wycisnę ponad 5W na kanał, przy EL84 spodziewałbym się lepszych wyników, ale jak pisalem moje ostatnie projekty to próby wykorzystania lamp śmieciowy, ja nie buduję wzmacniaczy na zamówienie, ani dla audiofilów tylko projekty eksperymentalne które czasem jak komuś przypadną do gustu komuś podaruję. Nie ukrywam że jak narazie wszystko się rozeszło, każdy przytulił z rodziny jakiegoś twora i jak narazie służą, ale co się dziwić za darmo i na forum pewnie znaleźli by się amatorzy moich eksperymentow :D
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: CHOPIN66 »

Wzmacniacz ma Auto bias czy Fixed bias ?
Jeśli ten pierwszy to obligatoryjnie do pomiaru rezystory w katodach PL84 .
Jeśli ten drugi - wyjąć wszystkie PL84 - multimetrem zmierzyć napięcia na S1. I ewentualnie ustawić - 15V
Awatar użytkownika
AZ12
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5649
Rejestracja: ndz, 6 kwietnia 2008, 15:41
Lokalizacja: 83-130 Pelplin

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: AZ12 »

Witam
CHOPIN66 pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 13:33 Wzmacniacz ma Auto bias czy Fixed bias ?
Jeśli ten pierwszy to obligatoryjnie do pomiaru rezystory w katodach PL84 .
Jeśli ten drugi - wyjąć wszystkie PL84 - multimetrem zmierzyć napięcia na S1. I ewentualnie ustawić - 15V
Ze schematu zamieszczonego w pierwszym poście tego tematu wynika że zastosowana jest automatyczna polaryzacja siatek pierwszych. Wzmacniacz będzie pracował w klasie bardziej zbliżonej do A niż B.
Ratujmy stare tranzystory!
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: CHOPIN66 »

AZ12 pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 15:08 Witam
CHOPIN66 pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 13:33 Wzmacniacz ma Auto bias czy Fixed bias ?
Jeśli ten pierwszy to obligatoryjnie do pomiaru rezystory w katodach PL84 .
Jeśli ten drugi - wyjąć wszystkie PL84 - multimetrem zmierzyć napięcia na S1. I ewentualnie ustawić - 15V
Ze schematu zamieszczonego w pierwszym poście tego tematu wynika że zastosowana jest automatyczna polaryzacja siatek pierwszych. Wzmacniacz będzie pracował w klasie bardziej zbliżonej do A niż B.
Dzięki , już go widzę i widzę problem Rk PL84 120om to stanowczo za mało przy wspólnym rezystorze wartość powinna być w okolicach 330R - suma prądów S2 i anody z obu lamp przy wspólnym napięciu na katodzie . W radiomusemu wprost podają 135R przy jednoczesnym zaznaczeniu , przekroczony będzie prąd siatki drugiej .
Awatar użytkownika
OTLamp
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1402
Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: OTLamp »

CHOPIN66 pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 18:11 W radiomusemu wprost podają 135R przy jednoczesnym zaznaczeniu , przekroczony będzie prąd siatki drugiej .
Możesz dokładnie wskazać tę informacje o przekroczonym prądzie siatki drugiej? Niczego takiego tam nie widzę.
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2424
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: CHOPIN66 »

OTLamp pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 18:25
CHOPIN66 pisze: ndz, 14 czerwca 2026, 18:11 W radiomusemu wprost podają 135R przy jednoczesnym zaznaczeniu , przekroczony będzie prąd siatki drugiej .
Możesz dokładnie wskazać tę informacje o przekroczonym prądzie siatki drugiej? Niczego takiego tam nie widzę.
https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_pl84.html
Ktoś zaznaczył go na czerwono co podświadomie zinterpretowałem jako przekroczenie :cry: Teraz sprawdziłem w karcie katalogowej PL84 i podają Is2 od 3.1mA do 16,5mA . W klasie AB dla 230V DC na anodzie podają Rk130R i Pout 17,5W przy Raa 4k
Awatar użytkownika
walllker
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 883
Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)

Re: Rumieniące się anody w wzmacniaczu PP na PL84

Post autor: walllker »

Aby zakończyć temat, pokażę produkt finalny. Udało się ten wzmacniacz zbudować, z drobnymi przygodami, oraz pomierzyć podstawowe parametry. Zacznę opisem co ostatecznie zmieniłem, korzystając z rad kolegów, po pierwsze rezystory katodowe zmieniłem z 120Ω/5W na 330Ω/5W (rezystory na schemacie końcówki mocy R3), rezystory napięć anodowych na zasilaczu ostatecznie zmieniłem z 1,2kΩ, na 620Ω/10W (rezystory R37/39), traf nie ruszałem. Ostatecznie wzmacniacz zagrał, i według mnie jest OK, na pewno prawdziwego audiofila to by nie zadowolił, ale na moje ucho nadepnął słoń i jest super. Zresztą ten wzmacniacz jest „zbezczeszczony” techniką półprzewodnikową, posiada wbudowany bluetooth, przedwzmacniacz gramofonowy RIAA na układach scalonych, i cały tor sterowania wskaźnikami wyhyłowymi to czyste półprzewodniki, tor przełączania źródła sygnału oparty o tradycyjne przekaźniki i sterowny malutkim obrotowym przełącznikiem. Moimi skromnymi środkami pomierzyłem to co mogłem, zarówno przy obciążeniu 4Ω jak i 8Ω. Dodam że sprzęt z którego korzystam to mieszanka sprzętu z lat 70-80 i współczesnych cyfrowych z CHRL, więc na pewno wyniki są obarczone większym błędem pomiarowym niż były by przy porządnym sprzęcie, ale jak pisałem wyżej ten wzmacniacz był dla mnie eksperymentem, który uważam że wyszedł bardzo dobrze, a swoją drogą już kolega z pracy zaklepał po odsłuchach ten wynalazek, więc urządzenie trafiło do nowego domu, co mnie cieszy bo od dawna zastanawiałem się jak odwdzięczyć za okazaną pomoc dla mojego syna, i teraz mogłem to zrobić. Z tego co widziałem ten prezent bardzo go ucieszył.
Co u dało mi się pomierzyć:
Moc wyjściowa przy 8Ω - 8W
Moc wyjściowa przy 4Ω - 10W
Więc potwierdziło się co pisali koledzy, a dla mnie było nieznane, iż wpływ obciążenia na Raa trafa będzie miał znaczenie dla osiąganych paramentów.
Zniekształcenia THD w granicach 3%, przenoszone pasmo 30Hz-15kHz

Na tym temat kończę, wiem że fachowiec zrobił by to o wiele lepiej, ale to kolejna moja konstrukcja oparta o lampy telewizyjne, której celem jest szkunie tańszego rozwiązania, przy rosnących cenach popularnych lamp audio, może taka konstrukcja kogoś zainteresuje, powieli lub dopracuje ją tak że sprzęt zagra lepiej, może i większą moc wyciągnie, na pewno na EL84 układ dał by lepsze parametry. Pozdrawiam wszystkich a moderatorowi zostawiam decyzję czy temat zostawia czy usunie. Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i pozdrawiam.
2.jpg
1.jpg
3.jpg
4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.