Dla skali, na górze talerz z dysku 3.5"...
Aktywność służb "Archeo".
Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Przenośny dysk (a w zasadzie same talerze) 400MB
Dla skali, na górze talerz z dysku 3.5"...
Dla skali, na górze talerz z dysku 3.5"...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
¯\_(ツ)_/¯
-
ballasttube
- 3125...6249 postów

- Posty: 3760
- Rejestracja: czw, 25 marca 2010, 00:12
Re: Aktywność służb "Archeo".
Kolega "Winetu":
to jest chyba jakaś cyfrówka na fotkach w Kolegi poście?
Ostatnio musiałem z żalem rozebrać na części taką zdemolowaną płytkę
podobną z taką siatką diod i rezystorów: druk był zbyt poprzerywany,
a płytka - odłamana od jakiejś większej całości.
Diody - bez oznaczeń, a rezystory-oznaczone kolorami.Tylko małej mocy.
U kolegi na wysokich podstawkach to pewnie wczesne układy scalone?
Gratulacje i pozdrawiam.
Jacek"b/t"
to jest chyba jakaś cyfrówka na fotkach w Kolegi poście?
Ostatnio musiałem z żalem rozebrać na części taką zdemolowaną płytkę
podobną z taką siatką diod i rezystorów: druk był zbyt poprzerywany,
a płytka - odłamana od jakiejś większej całości.
Diody - bez oznaczeń, a rezystory-oznaczone kolorami.Tylko małej mocy.
U kolegi na wysokich podstawkach to pewnie wczesne układy scalone?
Gratulacje i pozdrawiam.
Jacek"b/t"
-
staszeks
- 2500...3124 posty

- Posty: 3090
- Rejestracja: sob, 18 września 2004, 19:38
- Lokalizacja: Bielsko-Biała
Re: Aktywność służb "Archeo".
A jakie śliczne kółka na takim talerzu były kiedy głowica "siadła".Locutus pisze: ndz, 22 marca 2026, 22:04 Przenośny dysk (a w zasadzie same talerze) 400MB![]()
Dla skali, na górze talerz z dysku 3.5"...
MARK_XI.jpg
Oczywiście po takim lądowaniu na talerzu głowica zazwyczaj była do wymiany.
Jeżeli sama wymiana była w miarę prosta to dostrojenie już wymagało trochę precyzji i cierpliwości oraz specjalnego dysku uraz modlitwy aby na tym dysku żadna z głowic nie siadła.
sam sobie w życiu
jakoś nie radzę
więc biuro porad
dla innych prowadzę
/Sztaudynger/
jakoś nie radzę
więc biuro porad
dla innych prowadzę
/Sztaudynger/
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Szkoda, że już nie prima aprilis bo wykopałem płytę z ‚ozdobnymi’ układami pamięci cache… 
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
¯\_(ツ)_/¯
-
jethrotull
- 3125...6249 postów

- Posty: 4044
- Rejestracja: sob, 3 czerwca 2006, 21:51
- Lokalizacja: Poznań
Re: Aktywność służb "Archeo".
Co w nich ozdobnego? Wyglądają jak 61256, fajne pamięci. Mało miejsca zajmują na płycie 
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Ano właśnie tylko wyglądająjethrotull pisze: pn, 6 kwietnia 2026, 18:39 Co w nich ozdobnego? Wyglądają jak 61256, fajne pamięci. Mało miejsca zajmują na płycie![]()
Te układy to 'wydmuszka' bez struktury krzemowej w środku...
https://theretroweb.com/chips/11376
http://leoandfanny.bplaced.net/vintagec ... index.html
Zastanawia mnie kto kogo chciał zrobić w jajo na te kilka (kilkadziesiąt?) dolarów... dostawca producenta czy producent klienta
¯\_(ツ)_/¯
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Z cyklu zapomniane nośniki... SyQuest 5.25" 200MB.
W zasadzie jest to dysk twardy z wymiennym talerzem w kasecie
A działa to tak...
https://youtu.be/TC3ES3X17OA
W zasadzie jest to dysk twardy z wymiennym talerzem w kasecie
A działa to tak...
https://youtu.be/TC3ES3X17OA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
¯\_(ツ)_/¯
-
mak222
- 375...499 postów

- Posty: 456
- Rejestracja: wt, 5 maja 2009, 10:35
- Lokalizacja: Wrocław
Re: Aktywność służb "Archeo".
W sumie pomysł zaczerpnięty 1:1 z większych komputerów, gdzie wymienny pojedynczy talerz też był w kasecie, tyle że ładowanejLocutus pisze: ndz, 12 kwietnia 2026, 00:51 Z cyku zapomniane nośniki... SyQuest 5.25" 200MB.
W zasadzie jest to dysk twardy z wymiennym talerzem w kasecie![]()
syquest_200s.jpeg
A działa to tak...
https://youtu.be/TC3ES3X17OA
od góry a nie wsuwanej. Przynajmniej początkowo, bo potem pojawiły się napędy z ładowaniem od frontu. No i pakiety z większą
ilością talerzy też były. Ale tu chodzi o porównanie
Daleki przodek :
źródło : https://users.glitchwrks.com/~glitch/20 ... k-cleaning
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Zagadka....
W ramach 'poszukiwań' zaginionych technologii zagadka
Kto wie co to ?
Marek nie podpowiadaj....
Kto wie co to ?
Marek nie podpowiadaj....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
¯\_(ツ)_/¯
-
tszczesn
- moderator
- Posty: 11542
- Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
- Lokalizacja: Otwock
Re: Aktywność służb "Archeo".
Wygląda jak moduły pamięci RAMBUS
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
“Gorąco” tylko na nich nie ma ani jednego elementu (fabrycznie).
¯\_(ツ)_/¯
-
zjawisko
- 1250...1874 posty

- Posty: 1274
- Rejestracja: sob, 27 lutego 2010, 00:22
Re: Aktywność służb "Archeo".
Terminatory?
Cóż to za robot piękny i młody,
i cóż to za robotniczka,
ona mu z dzbana daje pentody,
on jej - wtyczki z koszyczka.
S. Lem
i cóż to za robotniczka,
ona mu z dzbana daje pentody,
on jej - wtyczki z koszyczka.
S. Lem
-
traxman
- 75...99 postów

- Posty: 87
- Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36
Re: Aktywność służb "Archeo".
Terminatory magistrali pamięci RDRAM, musiały być używane, gdy nie wszystkie sloty pamięci były obsadzone.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Łatwo poszło
To C-RIMM (Continuity Rambus Inline Memory Module).
Faktycznie mówiło się na nie 'terminatory' ale one służą do zamknięcia obwodu.
"C-RIMM is a "dummy" module used in older computers employing RDRAM (RIMM) memory to fill empty memory slots.
Because Rambus memory requires a continuous signal"
To C-RIMM (Continuity Rambus Inline Memory Module).
Faktycznie mówiło się na nie 'terminatory' ale one służą do zamknięcia obwodu.
"C-RIMM is a "dummy" module used in older computers employing RDRAM (RIMM) memory to fill empty memory slots.
Because Rambus memory requires a continuous signal"
¯\_(ツ)_/¯
-
Locutus
- 2500...3124 posty

- Posty: 2763
- Rejestracja: sob, 4 sierpnia 2007, 23:09
- Lokalizacja: LubLin
Re: Aktywność służb "Archeo".
Archeo sie nie obija i do zbiorów trafia pełnowymiarowe MDA
Wygląda na 'klona' ale na układzie 'character ROM' jest napis IBM Corporation
Wygląda na 'klona' ale na układzie 'character ROM' jest napis IBM Corporation
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
¯\_(ツ)_/¯