Witam.
Aby zapoznać się z przekaźnikami bistabilnymi najlepiej obejrzeć
https://elektrykadlakazdego.pl/przekaznik-bistabilny/
Jak zrealizować zmianę polaryzacji napięcia zasilania, potrzebny będzie jeden przekaźnik bistabilny i jeden przekaźnik z układem dwu par styków przełączanych
Dla ułatwienia przekaźnik bistabilny zaznaczyłem na żółto. Jest to jeden schemat, a dwa rysunki pokazuja tylko dwa stany pracy tego układu. Sterowanie przełączaniem odbywa się za pomocą przycisku sterującego chwilowego.
FAZA I styki przekaźnika bistabilnego zwarte podają napięcie na cewkę przekaźnika przełączającego polaryzację. Trwa to do momentu ponownego naciśnięcia przycisku sterującego, co zmienia stan styków przekaźnika bistabilnego.
FAZA II styki zostają rozwarte i zostaje odłączona cewka przekaźnika realizujacego zmianę polaryzacji co skutkuje zmianą polaryzacji w gałęzi zasilania lamp. Styk sterujący najlepiej połączyć z funkcją włączania zasilania wzmacniacza.
Drugi schemat pokazuje jak za sprawą dołożenia dwu przekaźników bistabilnych i jednego zwykłego rozwiązać problem automatycznej zmiany polaryzacji napięcia żarzenia i włączania oraz wyłączania wzmacniacza.
Zastosowano dwa przekaźniki bistabilne ( kolor żółty ) z cewką na 230V AC P1 i P2 oraz normalny przekaźnik P3 z jednym stykiem przełączanym. W momencie naciśnięcia przycisku ZAŁ podajemy impuls na cewkę przekaźnika bistabilnego P1, który zwiera styk i podaje napięcie na zasilacz. Zasilacz po uruchomieniu dostarcza napięcie do układu anodowego i napięcie do żarzenia lamp w którym polaryzacja została ustalona przez przekaźnik. Jednocześnie pracujący zasilacz włącza przekaźnik P3 który przełącza styk odłączając przycisk ZAŁ od układu przekaźnika bistabilnego P1. Aktywuje on jednocześnie możliwość użycia przycisku WYŁ.
Po przyciśnięciu przycisku WYŁ podajemy impuls napięcia na cewki przekaźników P1 i P2. Powoduje to zmianę ich stanów, przekaźnik bistabilny P1 odłącza zasilanie, przekaźnik bistabilny P2 też zmienia stan swoich styków co ma wpływ na polaryzację w układzie zasilania żarzenia lamp przy ponownym włączeniu. Dla przejrzystości nie narysowano połączeń tego przekaźnika bistabilnego z przekaźnikiem realizującym funkcję zmiany polaryzacji w układzie żarzenia. Przekaźnik P3 jest zabezpieczeniem tzw. idioto odpornym i jest zasilany napięciem żarzenia.
Jest to odpowiedz na wątpliwości jak zastosować przekaźnik bistabilny w opisanym układzie. Zaletą przekaźnika bistabilnego jest to, że styki zostają w takim stanie w jakim zadano przez dowolnie długi czas, do czasu ponownego podania napięcia na cewkę.
Pozdrawiam.
" Nigdy się nie tłumacz-przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą i nigdy nie mów prawdy ludziom, którzy na nią nie zasługują "
Mark Twain