Wystarczy włożyć EL 34 i rezystor katodowy.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Wystarczy włożyć EL 34 i rezystor katodowy.
Przecież przekładnia była mierzona. (informacje są zawarte w poście #1)Marek7HBV pisze: śr, 15 lutego 2023, 12:25 To eksperymenty iście amatorskie,a wystarczy choćby zmierzyć przekładnię transformatora
Zasilanie TG ok. 25,8VZbigniew pisze: pt, 10 lutego 2023, 21:56 Oczywiście zanim przystąpiłem do odsłuchania brzmienia toru czystego postanowiłem wykonać podstawowe pomiary elektryczne.
Przekładnia TG dla docelowej mocy 50W przy 4, 8, oraz 16 ohm wskazuje na ok 200VAC wartości skutecznej, czyli w szczytowej (maksymalnej) wyniesie ona ok. 280V.
Ok. znajdę jutro trochę czasu i chęci, to zmierzę symetrię, oraz zasilę TG stopniowo z autotrafo, aż do 200V monitorując prąd.painlust pisze: śr, 15 lutego 2023, 21:36 Dla mnie na pierwotne podanie napięcia sieci daje wiarygodne napięcia na wtórnym.
Czyli tak;
No ale przecież to na to samo wychodzi, ponieważ uzwojenia pierwotne z lampami pracują jednopołówkowo indukując w uzw. wtórnym pełny okres, natomiast zasilane z sieci dwupołówkowo. Przecież wartości skuteczne masz takie same. Różnica polega na tym, że zasilając jedno z uzwojeń TG w pełnym okresie, możemy je obciążyć tylko połową mocy znamionowej tego TG. Oczywiście gdyby była taka potrzeba, to obydwa uzw. pierwotne TG można odpowiednio podłączyć do źródła nap. przemiennego poprzez diody prostownicze w taki sposób aby jedno uzwojenie pracowało w jednej połówce, a drugie w drugiej. Tylko nasuwa się pytanie co to bardziej sensownego wniesie do pomiaru, skoro TG jest symetryczne?Marek7HBV pisze: czw, 16 lutego 2023, 15:30 Tak dla poprawności-przekładnię mierzy się z proporcji całości uzwojenia pierwotnego {A1-A2} do wtórnego,a Kolega zamieszcza pomiar z połówki-co trzeba było zaznaczyć.
To ja o tym wiem. Zresztą zaznaczyłem wcześniej, że jak na gitarowca, to trochę skromne są jego gabaryty. Tutaj, to i 100Hz cienko wygląda. Tak naMarek7HBV pisze: czw, 16 lutego 2023, 15:30 Pomiar prądu jałowego ma sens dla częstotliwości pracy transformatora,a ten {jak Kolega zauważył} nie wygląda by przy 50 Hz miał działać.Należałoby pomiar wykonać przy min 100 Hz.
Ma tu kolega na myśli zasilanie biasu?
Ok. Tyle że nie ma tutaj uzwojenia na którym bym mógł to zrealizować. TS na wtórnym posiada jedynie 2 uzw. Żarzenia oraz anodowe.LuC pisze: czw, 16 lutego 2023, 21:58 Mam na mysli te regulowana polaryzacje inwertera. Tzn ja swoja opinie mam nt uzytecznosci tego bajeru i proponowalem wyprobowac
LuC pisze: czw, 16 lutego 2023, 21:58 Co do biasu - bedzie plywac sobie wraz z anodowym i tak ma byc, w zadnym wypadku nie nalezy tego stabilizowac
To fakt... Coś na ten temat wiem. Zwłaszcza jak się projektuje własne układy, czy tez rozwiązania. Nie zawsze wszystko wychodzi od ręki.painlust pisze: czw, 16 lutego 2023, 20:55 W teorii praktyka jest zgodna z teorią, a w praktyce nie jest. Taka dygresja.
Jest też trzecie-do żarzenia podłączyć 24/220 {2 W}.Problemem jest to,że te małe transformatory są zawodne i od byle wstrząsu mogą nawalić {lutowane w druk}.Ale zawsze można wybrać porządny egzemplarzpainlust pisze: pt, 17 lutego 2023, 10:12 Jeśli chodzi o bias to są dwa rozwiązania powiedzmy eleganckie. Wysyłasz transformator do forumowego kolegi Kuby Barona a on ci dowija odpowiednie uzwojenie lub stosujesz oddzielny transformator 2x24V z połaczonymi w szereg sekcjami.