Dumek pisze: ↑pn, 25 lipca 2022, 10:19
Wymontowałem głowice na początek zmarłem trzy zwoje jak to pokazuje Pan na yutube z ciekawości i nic żadnej stacji ani szumu . (tak ze nie wiem jak im to działa).
Jeżeli sądzisz że to ja jestem owym "Panem z Youtube" (na co wskazywałoby użycie wielkiej litery) to jesteś w całkowitym błędzie. Przeciwnie, przestrzegałem w komentarzu aby tak nie robić. Ów patałach spaprał głowicę i namieszał w głowach tysiącom oglądaczy. Widać on z tych których
jara uzyskanie odbioru jednej jedynej stacji na UKF CCIR, a kto chciałby słuchać wielu stacji - ten jawi się jako
burak. Gdyby miał elementarne pojęcie o tym co czyni - wiedziałby że zwieranie zwojów nie tylko obniża dobroć cewki ale i zawęża zakres przestrajania rdzeniem ferrytowym. Jakby jeszcze mało było ciasnego ekranu (który wywiera taki sam wpływ) to jeszcze tylko zwartego zwoju do szczęścia brakuje, no i mamy "rewelacyjny" efekt w postaci pokrycia pasma 87-96MHz, albo 95-100MHz w zależności od tego jaka głowica się trafi. Zwierając zwoje sfajdałeś srebrzankę lutowiem no to kombinuj teraz skąd wziąć nową
Następnie wylutowałem kondensator c13 27p odwinelem po 1zw z cewek poskładałem ale nadal nie ma ani jednej stacji jakiś szum się pojawia i w jednym miejscu silne buczenie.
A nie łaska było najpierw sprawdzić lampę? Nie, bynajmniej nie mam na myśli kombinowania na gwałt miernika lamp, względnie proszenie się o taką przysługę u tych co miernik posiadają (od razu ujawnię że miernika lamp nie mam). Wystarczyłoby na początek zmierzyć napięcia stałe na poszczególnych anodach. Nie trzeba było w tym celu demontować głowicy ani nawet wymontowywać jej z radia: napięcia te są dostępne na końcówkach rezystorów wlutowanych w ukośną pionową płytkę prostopadłą do płytki głównej. Jeżeli napięcie między końcówkami opornika 1k okaże się dużo niższe od 10V - no to już jest niemal pewne że zużyła się lampa (choć mógł się też uszkodzić opornik w katodzie wzmacniacza w.cz. lub oberwać transformator antenowy). Jeśli zaś napięcie na oporniku 1k jest prawidłowe ale napięcie między dolną końcówką opornika 27k jest o wiele za niskie (kilkadziesiąt V zamiast stu kilkunastu) - znaczy to że nie pracuje heterodyna. Ale tych informacji nie widzę. Grunt to grzebać w ciemno i niszczyć!
Nie wiem może uszkodzony jest tor pcz. musze podłożyć inna działającą glowice z innego radia
Żeby i ją potem spaprać?
i spróbować czy pcz dziala
A może sprawdź z łaski swojej czy kontaktują styki przełącznika na zakresie UKF, czy cewka wtórna pierwszego filtru p.cz. (nieekranowana, w Klawesynie znajdująca się na osobnej płuce izolacyjnej) ma przejście? Postępując w sposób jaki się do tego przymierzasz masz na bank jedynie tyle że rozwalisz kolejne radio.