No błagam, co to za argument... wobec tego spodziewałbym się miedzianych chassis w odbiornikach i miedzianych samochodówAZ12 pisze: sob, 24 kwietnia 2021, 09:16 (...) natomiast stal jest twardsza i trudniejsza w obróbce.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
No błagam, co to za argument... wobec tego spodziewałbym się miedzianych chassis w odbiornikach i miedzianych samochodówAZ12 pisze: sob, 24 kwietnia 2021, 09:16 (...) natomiast stal jest twardsza i trudniejsza w obróbce.
Hmm...
Tak myślałem, że to mało prawdopodobne, żeby chassis wykonywano z miedzi, dlatego zresztą zadałem to pytanie... natomiast nie wypadało mi kwestionować tego, co pisali Koledzy, którzy te miedziane chassis trzymali w rękach - ja go na żywo nie widziałem.Romekd pisze: wt, 27 kwietnia 2021, 11:50 Ale że Kolega kubafant na to nie wpadł, to jestem mocno zdziwiony...![]()
kubafant pisze: sob, 24 kwietnia 2021, 09:07 Dlaczego stosowano chassis gięte z miedzianej blachy? To musiało drastycznie podnosić koszty budowy takich głowic.
Pozdrawiam,
Jakub
Więcej skromności i dystansu do posiadanej wiedzy życzękubafant pisze: sob, 24 kwietnia 2021, 09:24 No błagam, co to za argument... wobec tego spodziewałbym się miedzianych chassis w odbiornikach i miedzianych samochodów![]()
Marszczę czoło i próbuję sobie przypomnieć, jaką to myślą lub zaniedbaniem tutaj przewiniłem, ale nic nie przychodzi mi do głowy.Romekd pisze: wt, 27 kwietnia 2021, 18:13 Chodziło mi o argumenty, które Kolego Jakubie przytoczyłeś.
I wszystko staje się jasne! Chodzi o kolejność argumentów, a może raczej o to, że nie zwróciłem uwagi na najważniejszy argument, tj. o łatwości lutowania do blachy takiej czy siakiej.Próbowałeś kiedykolwiek przylutować cokolwiek do grubej miedzianej blachy o dużej powierzchni? Tam jest wiele takich dolutowanych wprost do chassis elementów. Dlatego argument ceny można było podać na końcu, a nie na początku wypowiedzi...
Chodzi może o ex cathedra?Szczególnie że w wypowiedziach Kolegi coraz częściej pojawia się ton kategoryczny i wypowiedzi pouczające typu "ex-kathedra"...
Dziękuję i wzajemnie!Więcej skromności i dystansu do posiadanej wiedzy życzę
Dziwię się tylko że nie potrafiliśmy wykonać własnej głowicy i bardziej chodzi tu o stronę mechaniczną bo elektrycznie.. to żadna nowość.
Witam. Czyli też nie była to nasza konstrukcja ? Podhale było to pierwsze radio z UKR ( oryginalna pisownia) w moim domu i było to pierwsze radio które zgrzebałem z powodu wspomnianej głowicy co tragicznie skończyło się dla radia i jeszcze bardziej dla mojego siedzenia.JasiuSz pisze: pt, 30 kwietnia 2021, 17:36 Ależ była głowica superreakcyjna Podhale/Śląsk, mechanicznie taka sama jak te bliższe i dalsze niemieckie.
Dołożyłbym jeszcze głośnikiJasiuSz pisze: sob, 1 maja 2021, 14:41 stąd pozwoliłem sobie wstawić filtry 10,7 MHz i detektor, a głowicę zastosowałem od Undine II. I teraz to jest RADIO. Pozdrawiam J.Sz.