Rezystancja rezystancją a jak faktycznie są szybkie? Bo te najtańsze co wygladaja jak elektrolity są za wolne i też ich rezystancja to jakieś 1k co najmniej.
Do szybkości nie mam raczej zastrzeżeń, nie będę operował milisekundami, ale po prostu jest szybko wkurza mnie tylko ta rezystancja na ON - przecież z rezystorem 100Ohm to już grubo ponad 20mA.
Testowałem tylko na płytce prototypowej, ale masz rację, led się będzie stopniowo wypalał w takich warunkach a 5,5k przy normalnym prądzie to jednak już sporo.
Aby sprzedać Dirty GG bedę musiał wymienić przynajmniej 4 podstawowe LDRy na szybsze. Być może założę te po 18PLN jakie używa Sławek. W następnym SLO50 czyli GRU50 będa juz przekaźniki.
Udało się zareklamować te ldr-y i wymienić za dopłatą za NSL-32SR3, tutaj raczej już spodziewam się lepszych pomiarów. Strach tylko, że trzy poprzednie mam jeszcze w starym wzmaku na którym aktywnie gram. Dźwięk jest okej, ale pytanie czy powoli się nie degenerują.
Trochę jednak 'dupa' mnie piecze, że musiałem kupić LDR-y za prawie 20zł od sztuki i myślę co z tym zrobić na przyszłość. Zastanwiam się, czy by nie spróbować swoich sił i stworzyć samemu kilka, tak jak kiedyś Tom pokazywał na swojej stronie.
Do tego dokupił bym białą/żółtą płaską led w formie smd.
Całość zamykana była by w dopasowanej rozmiarowo małej rurce pcv i wszystko zalewane w jakiś sensowny sposób czarną żywicą. Wtedy przy niewielkim nakładzie pracy cena produkcji jednej sztuki oscylowała by w granicach 1,5zł.
Można też zajrzeć do załączonej karty katalogowej, odczytać z niej zakres największej czułości (580..680 nm) i pod to dobrać diodę. No ale komu by się chciało te cyferki czytać
Einherjer pisze: ↑wt, 8 grudnia 2020, 09:58
Można też zajrzeć do załączonej karty katalogowej, odczytać z niej zakres największej czułości (580..680 nm) i pod to dobrać diodę. No ale komu by się chciało te cyferki czytać
Spokojnie, czytałem i dlatego wnioskuję, że pewnie żółta, albo nawet może coś trochę bardziej w stronę czerwieni będzie okej
Dotarły do mnie te fotorezystory. Generalnie okazuje się, że mają znacznie lepsze parametry oporu niż na papierze:
ON =~ 200Ohm
OFF > 20MOhm
Zastanawiam się jednak nad szybkością pracy:
Przejście OFF -> ON - w zasadzie natychmiastowe (przypuszczam, że grubo poniżej 100ms)
Przejście ON -> OFF - tutaj mniej więcej po 500ms mamy 2MOhm, a do 15MOhm trzeba już trochę ponad sekundę (~1.5sec). Zastanawiam się też, czy to nie ułomność taniego multimetru za 30zł. Jeśli nie, to czy taki czas przejścia będzie już słyszalny przez użytkownika wzmacniacza.
No dobra w linku krótki test ldra, póki co zrobiony na termokurczliwej koszulce (która swoją drogą dobrze sobie radzi). zakres multimetru 20M. Jak widać to 15M nawet trochę dłużej niż 1.5sek