Czołem.
Koledzy, jeden z przedstawionych w tym wątku schematów, przedstawiający stabilizator napięcia żarzenia
755508_1.gif
z technicznego punktu widzenia jest błędny, choć w pewnych sytuacjach może działać niby całkiem normalnie. Probem stanowi zastosowany w nim wzmacniacz operacyjny CA358, którego zakres wejściowych napięć wspólnych (dla układu zasilanego pojedynczym napięciem dodatim, jak w tym przypadku) może przyjmować wartości z przedziału od 0 V (a nawet od -0,3 V) aż do napięcia zasilającego V+, pomniejszonego o wartość 1,5 V!
To napięcie 1,5 V, to zapas niezbędny na zapewnienie odpowiednich spadków napięcia na złączach baza-emiter w parach tranzystorów wejściowych Q1 i Q2 oraz Q4 i Q3 oraz dodatkowy spadek napięcia na źródle prądowym 6 μA. Widać to dobrze na schamacie wewnętrznym układu CA358:
CA358.png
W przedstawionym w wątku schemacie układu wspólne napięcia wejściowe wynoszą 1,2 V, dzięki zastsowaniu w roli źródła napięcia referencyjnego D5 układu ICL8069, który właśnie taką wartość napięcia stabilizuje. Nie oznacza to oczywiście, że jeżeli któryś z Was taki stabilizator wykona, to układ ten na pewno nie będzie działał. Układ może nie działać z niektórymi egzemplarzami wzmacniaczy operacyjnych CA358 (LM358), lub może działać nieprawidłowo w pewnych zakresach temperatury. Rozwiązaniem problemu jest zastowanie w miejscu D5 stabilizatora napięcia o wartości 1,5 V lub wyższym.
Pozdrawiam
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .