STUDI pisze:Romekd pisze:Ja prawdę mówiąc nie sprawdzałem, ale wieczorem zerknę na wzory i z ciekawości policzę..
ale to nie będzie zależnośc typu schodek. Czyż nie? Gęstość prądu będzie coraz bardziej odbiegać od rownomiernego rozkładu im wyższa będzie częstotliwość. .
STUDI, w tym przypadku zjawisko naskórkowości nie ma istotnego znaczenia. Przy częstotliwościach 100 kHz...1,7 MHz prąd będzie przepływał przez niemal cały przekrój drucika o średnicy 0,7 mm (od tego trzeba jeszcze odjąć grubość emalii). Może przekona Cię taki mały eksperyment. By go przeprowadzić wykonałem prosty wzmacniacz kaskodowy z tranzystorami BF199 (chciałem uzyskać stosunkowo dużą rezystancję wyjściową, by nie obciążać obwodu LC).
Kaskoda1.png
W testach wykorzystałem kilka rodzajów rdzeni: toroidalnych proszkowych firmy AMIDON T50-1, ferrytowych POLFER z materiału F-82 (takie akurat miałem pod ręką), na których nawinąłem cewki o indukcyjności zbliżonej do indukcyjności wspomnianego przeze mnie filtru 216 (7x7), oraz o indukcyjności 17,8 uH, która moim zdaniem bardziej pasowała do tak niskiej częstotliwości. Sprawdziłem też parametry filtru 216 z kondensatorem 4,7 nF przy częstotliwości zbliżonej do 1,7 MHz, oraz cewki powietrznej nawiniętej licą w.cz. (30x0,1 mm w jedwabiu). Oto elementy badanych przeze mnie obwodów LC:
elementy obwodów rezonansowych.jpg
Ciekawie zmienia się amplituda sygnału wyjściowego i pasmo przenoszenia (-3 dB) w zależności od użytego w teście obwodu rezonansowego. Cewka nawinięta drucikiem 0,05 mm na tym samym rdzeniu F-82 ma dobroć mniejszą od 10, choć nawinięta lica osiąga 150...
Tabela z wynikami pomiarów..png
Pozdrawiam,
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .