Witam Kolegę. Jeśli dobrze rozumuję,te wycięcia umożliwiają jedynie przepływ powietrza. Można zatem wykonać element zastępczy z odpowiednio dobranymi otworami. Da to wtedy możliwość wykonania go w domu...
Resor membrany środkową częścią jest zamocowany wkrętem do magnesu a część zewnętrzna jest zamocowana do membrany. Wycięcia zapewniają membranie swobodny ruch w stosunku do bieguna magnesu, bez tych wycięć membrana była by sztywno zamocowana i jej ruch byłby niemożliwy. Dla właściwego działania głośnika ważna jest elastyczność resora a więc decyduje o tym materiał z którego jest wykonany, grubość i wielkość szczelin.
Są takie cienkie laminaty. A przynajmniej z takim się kilka razy spotkałem, grubość około 0,5mm podobnie jak tekstolit tej grubości. W ostateczności jeśli to ma być cieńsze można samemu zrobić taki laminat z dwóch warstw tkaniny szklanej o małej gramaturze która można kupić w sklepie modelarskim. Taki laminat w miarę płaski można otrzymać robiąc kanapkę szkło-napięta folia-dwie warstwy tkaniny przesycone epidianem-folia-szkło. Całkiem niezły jest też zwykły papier japonski sklejony żywicą 3-4 warstwy dobrze przesycone mają już jakąś wytrzymałość.
Mieszkasz w Warszawie, odwiedź najbliższe złomowisko. Ostatnio kawałki cienkiego tekstolitu pozyskałem ze starej krajowej 70W szlifierki, osłona od spodu kondensatora rozruchowego. Również w niektórych programatorach od pralek są cienkie osłonki. Na takim złomowisku trudno czegoś nie znaleźć.
Telewizorek dobrze radzi. Też gdzieś, w czymś się spotkałem z takimi przekładkami. Mam tekstolit 0.5mm i wydaje mi się on zbyt twardy do tego zastosowania. No i trzeba to jeszcze dokładnie zwymiarować a później pomyślimy o wycięciu.
Wyciąć to nie problem, Dremel z frezem palcowym małej średnicy powinien sobie poradzić. Tylko nie wiem czy za pierwszym razem się uda. Tam nawet blaszka mosiężna by zdała egzamin.
A nie jest to preszpan 0,5 mm? Taki dostaniesz bez problemu, a myślę, że poradzi sobie z nim większość wycinarek laserowych w punktach usługowych. Laminat szklano-epoksydowy 0,5 mm widzi mi się za sztywny, ale mam trochę i mogę Cię nim poratować.
To nie może być preszpan bo musi być odporne na wilgoć. Ale tak sobie myślę, że gdyby odpowiednio odchudzić poszczególne pierścienie, to tekstolit 0.5 też może się nada.
I ja się nie upieram, jednak zwróć uwagę, że praktycznie w każdym głośniku resor utrzymujący cewkę w szczelinie jest wykonany z materiału bardziej odpornego na wilgoć niż membrana. Głośnik z "pokręconą" membraną będzie grał, a z odkształconym zawiesiem centralnym będzie skrzypiał. Musi tu być element elastyczny w osi ruchu membrany, natomiast sztywny i odporny w czasie na odkształcenia w kierunku do niej prostopadłym. Myślę, że preszpan pod wpływem wilgoci z powietrza "popłynie" i z czasem cewka zacznie ocierać o magnes.
Materiał oryginalny to przeszpan o grubości 0,4 mm. Mam podobnej grubości ale nie tkaninowej bazie, tylko papierowej.
Najbardziej realistyczny wydaje się wariant typu Dremel + frez + specjany obrotowy uchwyt.
Jak nie, to pozostanie laser. koszt niby 30 PLN ale doświadczenie w projektowaniu nie mam.
W dalszym ciągu wsłuchuję się w dyskusje i porady.
Oczywiście, textolit ☺. Z tymi nazwami mieszanymi jeszcze przez producentów to może się pomylić.
A może to rezolit? Dodasz inną żywice czy składnik, nazwa inna a działa tak samo. Ma ból mamy dwie substancje, a na półce w aptece - setki.