OR Tatry - brak długich i KFII

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Jasiek33
4 posty
4 posty
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 26 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Dolny Śląsk

OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: Jasiek33 »

Witam wszystkich członków trioda.com!
Kolega, który połknął bakcyla kolekcjonowania starych (lampowych) odbiorników, podrzucił mi trzecie już lampowe radio - Tatry.
Z Graetzem i Hornyphonem dałem sobie jakoś radę, zwłaszcza, że uszkodzenia tkwiły przede wszystkim w zasilaniu.
W swoim życiu spotykałem się wyłącznie z lampowymi obwodami w telewizorach (sowieckich kolorowych i polskich czarno-białych), jednakże tam równolegle stosowane były półprzewodniki - lampowe obwody stanowią dla mnie jeszcze pewną tajemnicę.
We wspomnianym w temacie odbiorniku nie działają fale długie i krótkie II. Sprawdziłem wartości rezystorów i przejścia omowe cewek w obwodach wejściowych i generatora lokalnego, oporność styków przełącznika zakresów - wygląda, że jest OK. Podmieniałem lampę ECH81 (nb z ww. Graetza), bez skutku. Nie dysponuję typowymi dla napraw OR przyrządami jak generator, falomierz czy wobulator, posiadam jedynie oscyloskop, za pomocą którego stwierdziłem brak oscylacji heterodyny na długich i KFII. Zauważyłem również, że w miarę przestrajania radia na zakresie fal średnich w stronę niższych częstotliwości spada amplituda drgań heterodyny aż do całkowitego zaniku jeszcze przed końcem (a właściwie początkiem) zakresu. Jestem świadom, że oscyloskop jest bardzo nieodpowiednim narzędziem do tych pomiarów ale tylko nim dysponuję (multimetrem oczywiście również :) ).
Proszę o podpowiedź - czy powinienem poszukać lepszą lub nową lampę ECH81 czy też po kolei podmieniać kondensatory w obwodach heterodyny?
Czy dysponuje ktoś z Was elementami włącznika sieciowego - brakuje w tym radiu części tego włącznika?
Janek
elektrit
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 927
Rejestracja: ndz, 24 stycznia 2010, 11:20
Lokalizacja: Brzesko-Okocim

Re: OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: elektrit »

Na początek wykluczył bym winę przełącznika klawiszowego. Dostałem Romansa z podobnym defektem, wystarczyło intensywnie poprzełączać po klawiszach.
Poszukuję 1R5T.
TELEWIZOREK52
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4190
Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: TELEWIZOREK52 »

Po oględzinach cewek zwłaszcza długofalowych radziłbym wymontować suwaki z przełącznika i zwrócić uwagę na styki w suwakach. W tych radiach (i podobnych) często pękał plastik mocujący styki w suwaku lub zapieczeniu od brudu ulegały same styki. Po wyjęciu suwaków należy kawałkiem wyciora przemyć styki w gnieździe w którym porusza się suwak. Zwróć uwagę czy nie są urwane zakończenia suwaków, często ulegały wyrobieniu/wyłamaniu. Awaryjnie uszkodzony suwak można zamienić z "zakresu" adapter.
Jasiek33
4 posty
4 posty
Posty: 4
Rejestracja: ndz, 26 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: Jasiek33 »

Dziękuję Kolegom za zainteresowanie tematem!
Oczywiście próbowałem "klawiszowanie", zwłaszcza, że wcześniej zauważyłem poprawę we wspomnianym Hornyphonie po takiej akcji (średnie grały ciszej niż UKF - pomogło kilkukrotne energiczne przełączenie zakresu i rewelacyjny środek, który dostałem od kolegi z GB, Oszilin firmy Teslanol).
Trochę się boję rozbierać przełącznik (okazało się, że to radio "rodzinne" mojego kolegi, wspomnianego zbieracza neofity) - czy pomiar omomierzem kolejnych sekcji w stanie "włączony" i "wyłączony" (przejście jest poniżej 1 om) nie jest miarodajny? Czy też raczej ważne jest usunięcie ewentualnych osadów powodujących upływności dla prądów wcz? Dziwi mnie ten brak odbioru na najdłuższych i najkrótszych falach, tak jakby heterodynie "lepiej się pracowało" w okolicy środka generowanych częstotliwości...

A gdzie najlepiej kupić EL4 (inne lampy również)?

Pozdrawiam
Janek

A Forum faktycznie jest świetne! Czytanie niektórych wątków wpędza mnie w kompleksy ;) - dogłębna znajomość Forumowiczów w dziedzinie techniki lampowej jest imponująca!
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11317
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: tszczesn »

Jasiek33 pisze:Trochę się boję rozbierać przełącznik (okazało się, że to radio "rodzinne" mojego kolegi, wspomnianego zbieracza neofity) - czy pomiar omomierzem kolejnych sekcji w stanie "włączony" i "wyłączony" (przejście jest poniżej 1 om) nie jest miarodajny? Czy też raczej ważne jest usunięcie ewentualnych osadów powodujących upływności dla prądów wcz? Dziwi mnie ten brak odbioru na najdłuższych i najkrótszych falach, tak jakby heterodynie "lepiej się pracowało" w okolicy środka generowanych częstotliwości...
Jak omomierz wskazuje przejście to raczej nie powinno być problemów z przełącznikiem, aczkolwiek czyszczenie nigdy nie zawadzi. Demontaż i montaż tego przełącznika nie jest nawet trudny, choć pracochłonny. Akurat Tatry (lub Bolero, nie pamiętam) to było radio na którym się uczyłem sztuki napraw radyj lampowych :)
Jasiek33 pisze:A gdzie najlepiej kupić EL4 (inne lampy również)?
Rozumiem, że masz na myśli EM4? Bywa na Allegro, regularnie jest na ebay.de, ale sprawnej (z gwarancją, a nie w niewiadomym stanie) nie kupisz raczej taniej niż za 100zł. Bez problemu od ręki kupisz w sklepach internetowych, ale tak ze dwa razy drożej.

Jak będziesz kupował używaną na aukcji to interesuj się tylko taką, gdzie widać na zdjęciu jak świeci, do tego zwróć uwagę, czy świecą te obszary które świecą zawsze, niezależnie od siły sygnału (bo one wypalają się jako pierwsze). Nie ufaj opisom, że lampa ma pełną emisję, bo luminofor w tych lampach zużywał się szybciej niż katoda. Jak na luminoforze są widoczne ciemniejsze ślady, to oznacza, że oko na pewno świeci słabo i nierównomiernie.
Awatar użytkownika
romanradio
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1536
Rejestracja: czw, 12 stycznia 2012, 08:41
Lokalizacja: Lwów semper poloniae

Re: OR Tatry - brak długich i KFII

Post autor: romanradio »

Witaj na forum.
Jeśli jesteś pewien,że styki w suwakach przełącznika klawiszowego nie są 'zapyziałe",a radyjko nie chce zagrać na zakr. Dł i Kr,pozostaje wymienić na rurkowe ceramiczne (KCR-y) mikowe (takie były w radyjku Tatry)kondensatorki w ukł. heterodyny obu zakresów. Cewki pewnie już sprawdziłeś.Bez demontażu styki przeł zakresów traktuje się sprayem do styków i potencjometrów,to przy okazji,na pewno nie zaszkodzi.
znów odwaliłem kawał dobrej a niepotrzebnej roboty
---------------------------------------------