ARW dla FM stosuje się sporadycznie. Czemu?
Ponieważ dążono do możliwie małej liczby lamp w radiu to ilość stopni jest za mała aby przy słabym sygnale wzmacniacz p.cz. oferował ograniczanie. Stąd stosowanie detektora stosunkowego, który jest czuły i ogranicza przy małych i średnich sygnałach.
Dopiero przy silnych sygnałach gdy detektor stosunku traci właściwości ograniczania ostatnia lampa p.cz. FM ogranicza sygnał.
W takich radiach czasem stosowano proste ARW obejmujące wzmacniacz w.cz. głowicy i sterowane sygnałem na wyjściu głowicy UKF lub rzadziej z punktu za pierwszym stopniu p.cz. Przeznaczenie - to zapobieganie przesterowywaniu wzmanciacza w.cz. i mieszacza.
W zasadzie to jest ukryte ARW - w każdym ze stopni p.cz. powstaje detekcja siatkowa,która powoduje że potencjał siatki sterującej lampy jest zależny od poziomu sygnału. Zresztą ta detekcja jest podstawą działania ogranicznika pentodowego.
Skuteczność takiego ARW i ogranicznika jest na tyle niska ze detektor otrzymuj sygnał o o różnym poziomie. Stąd zmiany głośności. Widać to po oczku magicznym,. Gdyby ograniczanie było silne (od niskiego progu) i ARW skuteczne to wskazanie oczka nie zależało od siły odbieranego sygnału a jedynie od dostrojenia (przy okazji im mocniej ograniczany jest sygnał tym szersze mamy pasmo p.cz czyli spada selektywność toru FM).
Jeśli poziom sygnału odbieranej stacji jest dość słaby i nieustannie się zmienia a chcemy zmniejszyć wahania poziomu głośności odbieranej audycji to:
- ARW obejmujące ostatnią lampę p.cz. (EBF89 w prostszych radiach). Realizacja prosta jak drut. Odłączamy od masy siatkę trzecią od masy (czy katody) - dla EBF89, EAF801, EF80, EF89, EF85 to pin 9. Tworzymy połączenie poprzez rezystor 220 - 680k pomiędzy siatkę g3 ostatniej lampy p.cz. z zaciskiem ujemnym kondesatora elektrolitycznego w detektorze stosunku (\z tego punktu zazwyczaj się pobiera sygnał dla oczka magicznego). Pomiędzy siatkę g3 a masę wstawiamy kondesator ceramiczny płytkowy 2n2 - 10n. W tym przypadku można nawet na krótko połączyć g3 z tymże kodesatorem - jednak zastsoowanie tego obwodu RC jest wskazane. To ARW spowoduje zmniejszenie wahań poziomu głośności i wskazań oczka od średniego poziomu sygnału wzwyż. Jeśli radio niem takiego połączenia to warto go zastosować.
- druga pętla ARW. Trzy warianty:
- pierwszy - mniej redukujący ogólna czułość - drugi stopień p.c.z ma w obwodzie siatki dwójnik RC - albo od dołu obwodu siatkowego filtru p.cz. do masy lub od "górnego" końca tego obwodu a siatką. Sprawdzić na schemacie. Najczęściej jest taki dwójnik łączony od strony masy. Odłączmy siatkę g3 od masy lampy pierwszego stopnia i łączymy ją z opisanym punktem przez analogiczny dwójnik RC.
- drugi - podobnie ale g3 łączymy do tegoż punktu tylko rezystor siatkowy w obwodzie g2 zamiast do masy podpinamy przez opisany dwójnik łączymy do tego punktu. ARW jest silniejsze ale też zauważalnie osłabia wzmocnienie całego toru p.cz.
- trzeci - to modyfikacja jednego z powyższych potencjał g1 lub g3 ustalamy korzystając z napięcia na kondesatorze w detektorze stosunku.
Jaki wybrać to trzeba sprawdzić. Przeróbki są proste i odwracalne.
Podam schemat tunera gdzie każdy stopień ma ARW poprzez podanie na siatkę g3 sygnału odkładającego się na dwójniku RC obwodu w siatce g1 następnego stopnia.
http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/RT50/RT50-S.jpg