Witam! Znalzłem radio Śnieżka R-206. Po wymianie UL1211 i kilku elektrolitów zagrał UKF (kilka stacji ukraińskich, jeszcze nieprzestrojony), ale na pozostałych zakresach cisza. Sprawdziłem przełącznik zakresów, tranzystory, zmierzyłem napięcia, nie ma większych odstępstw od schematu, a jednak milczy. Podczas wkładania anteny zewnętrznej słychać charakterystyczny "klik", jakby coś zwierało do masy. Na co zwrócić uwagę? Może któryś z kolegów ma doświadczenie z tego typu odbiornikami. W sumie prosta konstrukcja, ale uparta. W załączniku schemat.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Marconi pisze:Witam! Znalzłem radio Śnieżka R-206. Po wymianie UL1211 i kilku elektrolitów zagrał UKF (kilka stacji ukraińskich, jeszcze nieprzestrojony), ... Pozdrawiam
W jaki sposób odbierasz na zakresie UKF stacje z Ukrainy ? Fale elektromagnetyczne w tym zakresie rozchodzą się przyziemnie, jonosferycznie bardzo rzadko. Mogło tak być blisko granicy z tym krajem.
Marconi pisze:... ale na pozostałych zakresach cisza. Sprawdziłem przełącznik zakresów, tranzystory, zmierzyłem napięcia, nie ma większych odstępstw od schematu, a jednak milczy. Podczas wkładania anteny zewnętrznej słychać charakterystyczny "klik", jakby coś zwierało do masy. Na co zwrócić uwagę? Może któryś z kolegów ma doświadczenie z tego typu odbiornikami. W sumie prosta konstrukcja, ale uparta. W załączniku schemat.
Skoro napięcia się zgadzają, to powinieneś zbadać okolice filtrów F2, F3. Warto zbadać omomierzem, czy nie są przerwane ich uzwojenia. Ponadto należy zbadać, czy heterodyna AM pracuje - np. oscyloskopem. Brak drgań w tym obwodzie wszystko tłumaczy. Powinno się też zbadać generatorem układ UL1211, podając sygnał zmodulowany 465KHz na pin 5. Można również dotknąć wkrętakiem do tego pinu - pojawi się brum, albo dołączyć p.cz. pod inny odbiornik. Możliwe też, że w odbiorniku ktoś "grzebał" i jest on ekstremalnie odstrojony.
maciej_333 pisze:W jaki sposób odbierasz na zakresie UKF stacje z Ukrainy ? Fale elektromagnetyczne w tym zakresie rozchodzą się przyziemnie, jonosferycznie bardzo rzadko. Mogło tak być blisko granicy z tym krajem.
W linii prostej mam do granicy z Ukrainą 200 metrów. Na UKF-e nieprzestrojonym większość stacji to ukraińskie.
maciej_333 pisze:
Możliwe też, że w odbiorniku ktoś "grzebał" i jest on ekstremalnie odstrojony.
1. Filtry 7x7 - ciężko je znacznie rozstroić.
2. Sprawa prosta - inne radio z epoki i sprawdzamy tor p.cz. dwa druty i prosty testy a bardzo pożyteczny.
3. Jeśli p.cz. jest OK to podstawiamy sygnał z mieszacz do innego radia.
4. Dwa powyższe i proste testy pozwalają zawęzić poszukiwanie uszkodzenia.
Spróbuj przelecieć lutownicą luty isostatów. Nie raz zdarzyło mi się, że to kiepski lut przy przełączniku zakresów był powodem braku/przerywania pracy. Swego czasu często pisano, że UL1211 ulega uszkodzeniom przy zbyt silnym sygnale na wejściu, tak więc uważaj przy eksperymentach.
W sumie całkiem sympatyczne radyjko, chyba najmniejsze z serii "klocków dzierżoniowskich".
Marconi pisze:W linii prostej mam do granicy z Ukrainą 200 metrów. Na UKF-e nieprzestrojonym większość stacji to ukraińskie.
Mógłbyś mi wyjaśnić jak to w końcu jest z tą Ukrainą? Gdy byłem tam jakiś czas temu, to miałem jedynie radio w telefonie, a więc tylko UKF CCIR. Oni nadają na obu zakresach jednocześnie?
Aż mi się przypomniało przestrojeniowo-radiowo-konwerterowe szaleństwo u nas na przełomie 1999/2000. Jeszcze w połowie roku '99 pojawiały się nowe stacje na zakresie OIRT.
Pierwsze dni stycznia, włączam swoją mydelniczkę na 3 paluszki (R-124) a tam... tylko radio Maryja.
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem (...) podumaj przez chwilę.
Wisława S.
zjawisko pisze:
Mógłbyś mi wyjaśnić jak to w końcu jest z tą Ukrainą? Gdy byłem tam jakiś czas temu, to miałem jedynie radio w telefonie, a więc tylko UKF CCIR. Oni nadają na obu zakresach jednocześnie?
Marcin K. pisze:Jeśli nie ma AM, sprawdź jeszcze te dwa tranzystory BF194 oraz wyczyść przełącznik zakresów, lubiały nie kontaktować.
Przełącznik zakresów w porządku, tranzystory są już w drodze, bo nie miałem w zapasach. Na UKF-ie gra bardzo czysto, trzeba go jeszcze doprecyzować na skali.
Najczęstszą przyczyną braku odbioru na zakresach AM jest uszkodzona antena ferrytowa. Wylutuj C45 i podłącz w jego miejsce antenę z kawałka przewodu i uziemienie. Jeśli zacznie coś odbierać to uszkodzenia trzeba szukać w obwodach wejściowych AM.
TELEWIZOREK52 pisze:W końcu sprawdziłeś te T3 i T4 że je zamawiasz ??
Ta Śnieżka już działa. Problem był w obwodach wejściowych. Mam jeszcze drugą Śnieżkę, model R-207, która ma kilka różnic w elektronice: scalak, różnica w przebiegu ścieżek drukowanych i w niej na T3, T4 brakuje jednego napięcia. AM nie odbiera na żadnym zakresie. Nie chciałem zakładać osobnych wątków, bo radia są podobne.
Możesz podać jakiego napięcia? Napięcie na te tranzystory podawane jest przez przełącznik zakresów tylko na zakresie AM przez R21 i cewki L10 i L9. Sprawdź C40, C35, C34 . Oznaczenia elementów w/g o/r Taraban, układ elektryczny ten sam.
TELEWIZOREK52 pisze:Możesz podać jakiego napięcia? Napięcie na te tranzystory podawane jest przez przełącznik zakresów tylko na zakresie AM przez R21 i cewki L10 i L9. Sprawdź C40, C35, C34 . Oznaczenia elementów w/g o/r Taraban, układ elektryczny ten sam.
Na bazach T3 i T4 jest 0,5V oraz na kolektorze tych tranzysorów jest ponad 8V. Mierzyłem oczywiście przy włączonym zakresie AM.
A miernik to kolega ma dobry? Zmierz napięcie na R21, z jednej strony powinno być napięcie zasilania 13V a za opornikiem 12V podane dalej przez cewki na kolektory T3 i T4. Sprawdź w/w kondensatory, lubiły wariować, zwierać.