Nie to taki przesłuch chodzi choć w tym przypadku jest w tych lampach również problematyczny. Ba tam jeszcze dochodzi dokładania się prądu anodowego pentody do prądu w obwodzie detektora. Nic dziwnego że później już nie używano lamp aż diodą detekcyjną w bańce lampy pentody mocy. W novala znajdziesz EBF a nie EBL....Tomek Janiszewski pisze: Ciekawe w takim razie, jakim to psim swędem udało się zrobić EBL1 a następnie EBL21/UBL21 że nic mi przynajmniej nie wiadomo aby radia wyposażone w takie lampy cierpiały z racji przesłuchu między anodą pentody mocy (tam jest niemal 200V sygnału!) a diodami detekcyjnymi, skąd przecież sygnał szedł jeszcze z reguły na przedwzmacniacz na triodzie ECH21 a nawet pentodzie EF22.
Po pierwsze zakres FM to wredniejszy dla przesłuchów. Po drugie EABC nie była mało starannie zaprojektowana.Tomek Janiszewski pisze: Moźe w EABC80 zaniedbano starannego poprowadzenia taśmy łączącej siatkę z pinem, podczas gdy w EBL21 szczególnie starannie odekranowano przynajmniej jedną z diod: tę która miała pracować w detektorze fonicznym, podczas gdy dla diody ARW przesłuchy są mniej krytyczne.
Niestety było to konieczne z racji silnego promieniowania zakłóceń przez obwody detektora. Dzięki diodom Ge zamknięto demodulator (nie u nas....) z cewkami w jednym kubku ekranowanym. Ponadto diody Ge nie wymagają aż tak wielkich amplitud p.cz. do detekcji. Demodulatory z diodami Ge lepiej sobie radzą ze słabymi sygnałami od tych lampowych. Przy okazji wprowadzenia diod Ge zastosowano dodatkową kompensację przesunięć fazy co zdecydowanie poprawiło jakość detekcji. W tmy przypadku zastosowanie EAA91 nie uważam za celowe ani sensowne.Tomek Janiszewski pisze: I niestety zniknięto przy tym lampowe diody demodulacyjne FM, zastępując je diodami germanowymiGdy powstała lampa ECL86, czasy byly już zbyt późne aby sięgać w tym celu po stosowaną jeszcze w telewizyjnych detektorach fazy duodiodę EAA91, która znakomicie nadaje się tak do dyskryminatorów fazy jak i detektorów stosunkowych (zarówno symetrycznych jak i asymetrycznych). Chyba tylko w lampofilskich takich konstrukcjach jak moja można znaleźć je w zastosowaniach takich jak demodulator FM lub stereodekoder...
Miałem radia gdzie napięcie stałe na tym elektrolicie osiągało bez problemu 70V. To dodatkowe ARW jest bardzo pożądane. Poprawi pracę ostatniego stopnia jako ogranicznik. zmniejsza zależność siły głosu od siły sygnału (jeszcze zależy poniżej progu ograniczania ostatniej lampy p.cz.). Ba ponieważ obwód RC w obwodzie siatki sterującej jest wymagany dla ogranicznika to jedynym rozwiązaniem ARW dla FM jest siatka trzecia. Przytoczę jako cytat schemat tunera FM firmy Grundig:Tomek Janiszewski pisze: Potwierdzam: na razie uzyskałem 50V; więcej niż 70V bym nie chciał bo tyle wytrzymuje elektrolit jakim dysponowałem. Można było tego uniknąć dołączając trzecią siatkę pentody EBF89 do minusa tego elektrolita, ale nie chciało mi się komplikować druku. W nowej wersji chyba jednak tak zrobię, przynajmniej zakres poziomu sygnału przy którym oko magiczne żyje się zwiększy.
http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/RT50/RT50-S.jpg
http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/ ... eibung.pdf
http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/RT50/Service.pdf
http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/ ... helfer.pdf