Tu nie chodzi tylko o koszty i bardziej skomplikowaną technologię produkcji. Myślę, że w obecnych czasach w ogóle spadło zapotrzebowanie na wysokostabilne kondensatory o większych pojemnościach. Kiedyś dużą dokładność i stabilność generatorów uzyskiwało się stosując wysokiej jakości bardzo stabilne kondensatory, oraz cewki o dużej dobroci, nierzadko nawijane drutem srebrzonym na żłobkowanych ceramicznych karkasach o sporej średnicy. Obecnie większość generatorów w układach elektronicznych kontrolowanych jest przez pętle PLL, o dokładności której decyduje rezonator kwarcowy, analogowe układy filtrów zastępowane są cyfrowymi, w których nie ma już potrzeby stosowania drogich kondensatorów o dużej dokładności ..STUDI pisze:i dochodzimy w sumie do sedna sprawy. Kwestia definicji - lepszy. Co z tego że może i dielektryk super jeśli koszt jest wysoki - niewspółmiernie do korzyści?
Dokładnie. Metalizacja na dielektryku jest niezwykle cienka, i w razie przebicia dielektryka, co z reguły ma miejsce przy wyższym napięciu, warstewka metalu ulega "odparowaniu", choć może lepszym słowem byłoby tu "skropleniu", przez co wokół otworka w dielektryku tworzy się puste kółko w okładzinie. Ponieważ spada przy tym powierzchnia okładzin, to pojemność kondensatora również ulega minimalnemu zmniejszeniu. Kondensatory z metalizowanych foli z tworzyw sztucznych przy tej samej pojemności i dopuszczalnym napięciu charakteryzują się mniejszymi wymiarami. Niestety wykazują też nieco większą stratność, co wynika z większej rezystancji okładzin otrzymywanych przez metalizację dielektryka w stosunku do rezystancji okładzin wykonanych z folii aluminiowej.fugasi pisze:Czyli nie rodzaj dielektryka a raczej typ czy sposób wytworzenia okładziny.
Trudna sprawa. Jeżeli nie dysponujemy mikowym, to można spróbować zastosować w tym miejscu kondensator polipropylenowy (te też nie są łatwo dostępne), lub ceramiczny z dielektrykiem NPO. Porównałem stratność kilku różnych losowo wybranych kondensatorów o pojemności 8,2 nF przy częstotliwości 100 kHz, w szeregowym układzie zastępczym, otrzymując następujące wyniki:fugasi pisze:W opisach odbiorników budowanych na starą modłę np. reakcyjnych czasem spotyka się zalecenia aby użyć "silver mica". Jeśli faktycznie wymagany jest wysokiej jakości kondensator na danej pozycji to jaki współczesny typ najlepiej zastąpi mikowy?
MKT (poliestrowy) D=0,0161
FKC (poliwęglanowy) D=0,0041
SMD ceramiczny NP0 D=0,0008
mikowy, stary D=0,0007
styrofleksowy D=0,0002
Pozdrawiam,
Romek