Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Witam.
Postanowiłem zmienić nieco wątek, gdyż rozpocząłem pracę nad tym radiem. Fajny, baardzo wyczerpujący opis jest tu:
http://www.radiojournal.cz/servisaky/sn16.pdf

Co do gałek to jedna udało mi się zdjąć. W nich są takie blaszki, które jak zardzewieją to na amen. WD 40 nie wskórał, ale Ballistol (olej do broni) jakby zadziałał. Walczę dalej.

Mam pytanie. Jedna z 2 lamp to REN 904. Niestety po dotknięciu obsypała się szara "ekranująca farba". To pytanie juz gdzies było, ale jako wątek poboczny i nie mogę znaleźć. Czy brak tej farby wpłynie na pracę lampy? Wydaje mi się że nie, ale - jakby co -to jestem w stanie ją odtworzyć. Znalazłem bowiem cynk w sprayu do karoserii. jest identyczny kolorem (jasnoszary) i fakturą (mat). Tylko czy jest sens inny niz estetyczny?

pozdrawiam!
f.
Ostatnio zmieniony śr, 25 sierpnia 2010, 09:04 przez frycz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Radyjko kupiłem w grudniu 2007. Zawsze chciałem mieć reakcyjniaka z dziesiętna skalą, ale w pełni użytecznego (żeby mógł grać w biurze :wink: ). Zachwyciłem się modelem Mikrofona MK 203. Ładne proste, pięknie fornirowane skrzynki. Długie/średnie. Zalogowałem się na Aukro i kupiłem! Kompletne, nie rozszabrowane, tylko wtyczka inna ale czeska :) Dotarło nieco zdemolowane bo sprzedawca nie wypełnił szczelnie gazetami wnętrza i urwany głośnik demolował wnętrze. Radio ze strychu, uszkodził się blok - kondensator Always, a ktoś się przestraszył (pewnie śmierdziało i dymiło) i już nie naprawiał. Lampy podoklejałem do podstawek poxipolem i zawiozłem do Floriana. Wszystkie mają 100% emisję :D . Bańkę Telefunkena pomalowałem cynkiem w szpraju, ale bardziej dla estetyki, niż dla ekranowania. W skrzynce było gniazdo owadów które "upstrzyły" całe wnętrze swoimi lepkimi odchodami. Doprowadzenie chassis do porządku pozostawiłem w zmywarce, a potem szlifowanie i lakierowanie lakierem do felg. Skrzynkę najpierw wzmocniłem. Maleńką tarczówką założoną do "dremelka" oczyściłem wszystkie szczeliny i wypełniłem za pomocą strzykawki żywicą. Potem małą szczotką obrotową wyczyściłem wnętrze i wylałem przeźroczystą żywicę we wszystkie kąty (wewnątrz) i przegoniłem ją opalarką. Żywica uzyskała stan niezwykle małej lepkości i "wsiąkła" w drewno i każdą szczelinkę. To kosztowne i czasochłonne bo zużywa się co najmniej 8 tubek drogiej żywicy (im bardziej niechlujna lub skornikowana skrzynka tym więcej) i trwa to ok. 4 dni, ale obudowa po takiej operacji staje się tak mocna "aż dźwięczy", i to mnie przekonuje. Radio jak by nie było, ma prawie 80 lat a kiedyś kleje nie były takie mocne jak dziś.
Z zewnątrz skrzynkę czyściłem i lakierowałem 7 razy, bo zależało mi żeby wyglądała jak z epoki. Robota katorżnicza, mieszkanie zapylone :roll: ale efekt jest dokładnie taki jaki chciałem osiągnąć.. Niepotrzebnie otworzyłem kondensator elektrolityczny, bo miał elektrolit i dał by się uformować. Wewnątrz zainstalowałem nowy kondensator. Zregenerowałem Always. Była zwarta tylko jedna sekcja i początkowo chciałem "podmienić tę jedną" a resztę zalać, ale nie dałem rady i wymieniłem całe wnętrze. Wymieniłem kabel sieciowy, ale tkaninę głośnikową zostawiłem. Ma unikalny wzór przetykany złotą nitką. Składanie radia trwało 3 dni. Wszystko miałem w pudełeczkach i kopertach opisane. Nie zgubiłem ani jednej śrubeczki :wink: została mi tylko blaszka / ekran i nie wiem gdzie ona była. :roll:

Radio gra od wczoraj, i jeszcze się go nie "nauczyłem" ale z godziny na godzinę gra lepiej :D Miał by więc rację Florian że stare lampy w miarę wygrzewania zyskują? Jak rozgryzę co i jak to wrzucę filmik na YT.

Pracy dużo ale jestem zachwycony, zwłaszcza tym, że radio nie jest "skundlone" i teraz kiedy piszę ładnie gra. :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony śr, 25 sierpnia 2010, 09:05 przez frycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert SP5RF
Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrofona MK 203 - REN 904 _chwalę się :)

Post autor: Vault_Dweller »

Chylę czoła, bardzo solidna i elegancka robota. Pokażesz bebechy?
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Proszę.

Tam jest dosłownie kilka części. Jest też ekran ale był urwany i nie mam pojęcia gdzie był. Dołożę jeszcze (dyskretnie 8) ) filtr sieciowy.


Jak już ochłonę to poeksperymentuję z lampami. Zamiast triody dam EF 80 albo 1/2 ECC81, albo EC92.. Będą niedożarzone, (4,3V) no ale cóż...
A to dlatego, że mam takie drugie radio i miałem je sprzedać :roll: ale jak słyszę jak gra tamto to pewnie je zrobię. Chociaż skrzynka miała kilka szkodników i była pracochłonna, i radio jest trochę niekompletne. Brak jest transformatora międzystopniowego ,( a jest trudny w nawinięciu ) , głośnika ze wzbudzeniem, triody wejściowej, jednej gałki i tylnej ścianki.... Mogę dać głośnik zwykły, trafo głośnikowe mam, dławik też... Tył dorobię - wszak mam wzór :) tkaninę już dorobiłem. Zastanowię się jeszcze co dalej...

Pozdr.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony śr, 25 sierpnia 2010, 09:06 przez frycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert SP5RF
Awatar użytkownika
Valdi5
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1549
Rejestracja: sob, 1 września 2007, 17:20
Lokalizacja: Kozi Gród

Re: Mikrofona MK 203 - REN 904 _chwalę się :)

Post autor: Valdi5 »

Chylę czoła, trochę się napracowałeś ale........

Skrzynka była orginalnie w politurze, trzeba było położyć nową,

Wszelkie elementy do chassis mocowane są na nity, a w sklepach jest nitów dostatek,

koszulki przewodów połączeniowych (nie było tworzyw sztucznych)

renowacja chassis spray'em nie jest trwała , jak już rozebrałeś trzeba było ocynkować galwanicznie, wcale nie jest drożej

do pomalowania lampy REN 904 są środki przewodzące w spray'u potem się zamawia za niewielkie pieniądze pieczątkę i odtwarza napisy na lampie,

No nie żebym był złośliwy , ale radyjka z lat trzydziestych wymagają tego,

Ja reanimuję dwa modele, MK202 i MK204 niestety dużo pracy przy skrzynkach były w złym stanie z robalami, dużo poszukiwań orginalnych elementów nie wiem czy do przyszłego lata zakończę.

Raz jeszcze gratuluję.
Poszukuję radia lub szczątki:
-polskie do 45r.,
-cewki do Echo 121Z
-skala do Telef. T4
-gałki do Telef. T6z
majorlwp@onet.eu
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Masz absolutną rację.

:arrow: Co do skrzynki, to zadecydowały względy pragmatyczne. Wiesz jak to jest w biurze, kubek gorącej kawy, chluup...... Robiłem politurę i ona jest jednak wrażliwa. Teraz bym politurował (albo poprosił Zagore o przysługę :wink: )

:arrow: Nity mam aluminiowe, ale w ostatniej chwili postanowiłem że zagniotę rurkowe tak jak w oryginale, ale że nie byłem pewny czy nie będę radia rozbierał więc na razie są śrubki..

:arrow: Co do chassis to miałem je cynkować, ale fabrycznie było malowane lakierem, i to takim marniutkim (zwykła, marna srebrzanka). Ale o lakierowniu zadecydowało to, że w tym chassis są zagniecione mosiężne nity przepustowe których już bym nie odtworzył. To zresztą jest jakiś kosmiczny lakier i kiedy chciałem go odskrobać żeby znaleźć masę to ledwo co...

:arrow: Z lampą zrobiłem tak jak umiałem. Myślałem że ocynk zaekranuje. Pieczątki na lampie odtworzę (pani powiedziała zrobi mi same gumeczki) ale dopiero teraz kiedy jestem pewien że lampa działa.

Z tym że chcę jeszcze odtworzyć napisy na magnesie głośnika, bo były ledwo widoczne, ale były (jakaś kontrola techniczna?) ale je starłem przez nieuwagę :|
jak byś miał takie pieczątki technologiczne (kontroli, odbioru etc.) w swoich radiach na głośniku chassis czy obudowie to podrzuć fotkę...

:arrow: Co do koszulek to są same olejowe, tak jak było fabrycznie.. Teraz widzę że ten turkusowy kabelek zgrzyta....

Radio gra tak: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=qFEUJcE5eMI

Trzaski są od burzy.

Dzięki za uwagi, bo zmobilizują mnie do "dopieszczenia" radyjka :D

Pozdr!
Ostatnio zmieniony śr, 25 sierpnia 2010, 09:06 przez frycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert SP5RF
geguś

Re: Mikrofona MK 203 - REN 904 _chwalę się :)

Post autor: geguś »

frycz pisze: Z lampą zrobiłem tak jak umiałem. Myślałem że ocynk zaekranuje.
Poniekąd może sie udać, zależy co jest schowane w tubie. Jeżeli coś z lakierem, to kiepska sprawa. Ja próbę robiłem na takim sprayu z lakierem i czystym graficie. Różnica jest, po przyłożeniu dwóch elektrod omomiarki do malowanej bańki. Posiłkowałem się tym wątkiem:

http://www.trioda.nazwa.pl/trioda/forum ... 864e43bff4

Niestety, względy zdrowotne spowodowały, że przerwałem prace na naniesieniu grafitu. Posypkę zakupiłem, ale to musi poczekać.
_idu

Re: Mikrofona MK 203 - chwalę się :)

Post autor: _idu »

frycz pisze: Radio gra od wczoraj, i jeszcze się go nie "nauczyłem" ale z godziny na godzinę gra lepiej :D Miał by więc rację Florian że stare lampy w miarę wygrzewania zyskują? Jak rozgryzę co i jak to wrzucę filmik na YT.
Jeśli już wygrzewanie ma mieć jakiś magiczny wpływ to po nagrzaniu getter poprawi próżnię. Zważ że producenci podawali maksymalny czas przechowywania - pewnie powolna desoprcja gazów oraz dyfuzja robiła swoje i próżnia pogarsza się.

Temperaturka może coś tam jeszcze ew. podsuszyć z elementów - uzwojenia cewek.

Ponadto zważ jeszcze że propagacja fal radiowych zależy od pory dnia.
Alek

Re: Mikrofona MK 203 - chwalę się :)

Post autor: Alek »

STUDI pisze: Jeśli już wygrzewanie ma mieć jakiś magiczny wpływ to po nagrzaniu getter poprawi próżnię. Zważ że producenci podawali maksymalny czas przechowywania - pewnie powolna desoprcja gazów oraz dyfuzja robiła swoje i próżnia pogarsza się.
Sprawa nie jest tak jednoznaczna.
_idu

Re: Mikrofona MK 203 - chwalę się :)

Post autor: _idu »

Alek pisze:
STUDI pisze: Jeśli już wygrzewanie ma mieć jakiś magiczny wpływ to po nagrzaniu getter poprawi próżnię. Zważ że producenci podawali maksymalny czas przechowywania - pewnie powolna desoprcja gazów oraz dyfuzja robiła swoje i próżnia pogarsza się.
Sprawa nie jest tak jednoznaczna.
Tak jak nie jest jednoznaczne co się stało w lampie po długim jej przechowywaniu. Zapewne materiały używane na elementy konstrukcyjne był gorsze niż w w lampach z kocowego okresu ich świetność (lata 50-te). Mimo wszystko 'coś' musi ograniczać czas przechowywania lampy.
Ale jakby nie patrzeć wszelkie reakcje chemiczne przyśpieszają wraz z temperaturą.
Wygrzewanie pogorszyć nie pogorszy ale może w niektórych przypadkach poprawić.
jurek968
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 271
Rejestracja: czw, 25 lutego 2010, 10:25

Re: Mikrofona MK 203 - REN 904 _chwalę się :)

Post autor: jurek968 »

Ładnie gra - widziałem na You tube - szkoda ,że nie na długich bo to bardziej miarodajne.
Tylko ten lakier zamiast politury :|
szukam ramki alumnium do Telefunken 813W,i T5Z,
wyłącznik zasilania Philips 103A /948A
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

jurek968 pisze:Ładnie gra - widziałem na You tube - szkoda ,że nie na długich bo to bardziej miarodajne.
Tylko ten lakier zamiast politury :|
Radio gra na długich dobrze i jest bardzo, ale to bardzo zależne od anteny. Na krótszej odbiera inaczej, bardziej selektywnie, a na dłuższej inaczej - na długich jest jedynka i Radio Rosji, zresztą bardzo ładnie odbiera. A już fale średnie to cała radość i przygoda. Zwłaszcza, że po kilu dniach radio wyraźnie nabrało czułości. Radio wygrzewa się bo zwykle przy nim zasypiam. Florian twierdzi że trzeba lampę nieużywaną od lat "wygrzewać" co najmniej 10 godzin. A taka "bardzo nieużywaną", np lampę KC1 z 1936r. wyjętą po raz pierwszy z pudełeczka w roku 2010 trzeba grzać 10godzin z 1/2 napięcia żarzenia i 10 z pełnym napięciem.

Bardzo ważne jest dobre uziemienie. Zwykle zaniedbywane i traktowane po macoszemu, tu sprawia że radio gra dwa razy głośniej...
Gdyby tak założyć kondensatory powietrzne (tak tylko fantazjuję :wink: ) to było by radio "żyleta"

Teraz remontuję takie drugie i poeksperymentuję z lampami. Zamiast RES164 znalazłem PP415 Tunsgrama i radio działa :) Zobaczę jak zadziała EF80. Jak już pisałem, wiem że lampy będą trochę niedożarzone, ale przewijanie transformatora nie wchodzi w grę.

Zamiast lampy 1801 dam AZ1 lub AZ11. Będzie przekroczony prąd żarzenia i dam symetrycznie dwa oporniki po kilka Ohm żeby zejść do 0.4A. , a zamiast REN 904 dam 1/2 ECC81 albo EF80 w połączeniu triodowym , albo ostatecznie REN904, jak znajdę :?:

Co o tym myślicie :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony śr, 25 sierpnia 2010, 09:07 przez frycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Robert SP5RF
Awatar użytkownika
tetroda
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 987
Rejestracja: wt, 14 kwietnia 2009, 07:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikrofona MK 203 - REN 904 _chwalę się :)

Post autor: tetroda »

Kiedyś pospisywałem co można dać za RES164 i:
4P1Ł
PL95
2Ż27Ł
RV2,4P700
GU-15
RL1P2
RL2P3
RV2P800
ATP4
3S4T
Żeby wszystkie sprawdzić, która najlepiej działa wymyśliłem zrobić taką kostkę jak na rysunku, z możliwością podłączania wszystkich pozostałych typów lamp, jednak pomysł został niezrealizowany, z braku środków. EF80 będzie niedożarzona, lepiej dać od razu 4P1Ł albo inną z listy.

Zamiast 1801 spróbuj dać zwykłe diody prostownicze, AZ1 też może być.

REN904 - PC86 albo 4Ż1Ł
frycz pisze:Skrzynkę najpierw wzmocniłem. Maleńką tarczówką założoną do "dremelka" oczyściłem wszystkie szczeliny i wypełniłem za pomocą strzykawki żywicą. Potem małą szczotką obrotową wyczyściłem wnętrze i wylałem przeźroczystą żywicę we wszystkie kąty (wewnątrz) i przegoniłem ją opalarką. Żywica uzyskała stan niezwykle małej lepkości i "wsiąkła" w drewno i każdą szczelinkę. To kosztowne i czasochłonne bo zużywa się co najmniej 8 tubek drogiej żywicy (im bardziej niechlujna lub skornikowana skrzynka tym więcej) i trwa to ok. 4 dni, ale obudowa po takiej operacji staje się tak mocna "aż dźwięczy", i to mnie przekonuje. Radio jak by nie było, ma prawie 80 lat a kiedyś kleje nie były takie mocne jak dziś.
A co to za żywica? Przydałaby mi się do skrzynki Kosmosa K-86A, niestety były w nim korniki i stała w złych warunkach, teraz ją odrobaczam.

PS Radyjko zrobione pięknie, elegancko, gratuluję!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kupię radia firmy PZT i Elektrit, stan obojętny; najchętniej całe chassis E. Kordial może być zniszczone, tr. sieciowy - Elektrit Rival, PZT Echo 124Z - cewki i ramkę
e-mail piotrostrowski81@wp.pl + PW


Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Fajny pomysł z ta przejściówką.


Żywicę kupowałem w hpermarkecie budowlanym NOMI, najlepsza jest taka przeźroczysta , która długo schnie. Te 15-minutowe się nie nadają. Wyciskasz 2 tuby na podstawkę z takiej tektury jaka jest na kartony na mleko, mieszasz i podgrzewasz suszarką, potem to wylewasz w kąt radia i zupełnie ciekłą żywicę o konsystencji oleju jadalnego "przeganiasz" gorącym powietrzem z suszarki po kątach i spoinach, ewentualnie pomagasz sobie szpatułką po lodach na patyku. Dobrze to robić we dwoje :wink: .

To aż niewiarygodne jak ta żywica "znika" w tych wszystkich dziurkach, szczelinach szparach... Potem zostawiam skrzynkę pod odpowiednim kątem do następnego dnia i wtedy robię kolejny bok. Obudowa staje się mocna i trwała na lata.

Nie wiem czy zdjęcia to wystarczająco oddają..

Pozdr!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czw, 26 sierpnia 2010, 11:23 przez frycz, łącznie zmieniany 2 razy.
Robert SP5RF
Awatar użytkownika
frycz
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1015
Rejestracja: czw, 18 sierpnia 2005, 09:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrofona MK 203 - renowacja radia.

Post autor: frycz »

Wczoraj eksperymentowałem z lampami i mam w zasadzie obsadę do kolejnego. Ale co ciekawe, znalazłem lampę - triodę "po przejściach". Widać że ktoś o nią dawno temu ostro walczył; naprawiał, przecokołowywał, znowu lepił, malował.... Słowem, był to obraz nędzy i rozpaczy... Żarzenie jest a lampa nie działa. :| Ale po starannym dolutowaniu jednego drucika (anody) lampa zaczęła działać :D I to jak! No i co się okazało? Że z tą nową lampą, o pionowym układzie elektrod radio jest dużo bardziej selektywne! Nawet na długich. Z tą lampą o poziomym układzie elektrod - dużo mniej selektywne. Jak się nazywają lampy w sensie typ. to nie wiem. Triody pośrednio żarzone 4V.
Więcej raczej nie do ustalenia?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Robert SP5RF