Jasiu pisze:
Próbowałem E80F przy niskich napięciach anodowych. S1 do +1V (powyżej +1.5 płynie duży prąd siatki) S2 - sterowanie, S3 - do anody.
Też próbowałem kombinować z siatkami przeciwładunkowymi, ale uzyskiwane efekty były niestety nieakceptowalne - prąd anodowy wychodził znacznie za mały. Winna jest tu najpewniej konstrukcja siatek, pierwsza (przeciwładunkowa) jest ze gęsta,a druga (sterująca) za rzadka. To już lepiej użyć triod - w.cz. o dużych prądach typu ECC88 na wyjściu i tych o mniejszym nachyleniu (np. ECC83) w stopniu sterującym.
Mało. Za małe te prądy jak na stopień mocy. A stopnień wstępny bardzo dobrze mi działał na ECC81 ilub ECC88.
Jasiu pisze:Może da się na tym zrobić stopień sterujący w konfiguracji wzmacniacza różnicowego?
Sterujący różncowy IMO nie jest potrzebny. Ze względu na konieczność małych oporności dla prądu stałego w siatlkach lamp końcowych trzeba użyć transformator separujący, wtedy to już żadna różnica czy ma jedno czy dwa uzwojenia wtórne.
Jasiu pisze:Z tą lampą uzyskałem jak na razie najlepsze wyniki. EF86 jest trochę gorsza. Lampy w.cz. o dużym nachyleniu odpadają (pewnie za gęsta siatka). Może jeszce EF6 się nada? Układ byłby znacznie bardziej sexy.
Umnie sprawdziły się tylko triody. Ja chcę zrobić słuchwakową końcówkę mocy, to tych kilka - kilkanaści mW mocy potrzeba, oznacza to, że przy 12V zasilania prądy anodwe muszą być maksymalnie wysokie. Stąd lampy w.cz. o dużym prądzie i nachyleniu typu E88CC (tam dla Ua = 12V Ia było prawie 3mA, przy Us = 0V) i praca w układzie przeciwsobobnym w klasie B. I koniecznośc małego oporu stałopradowego, bo prądy wybiegu takich lamp osiągają nawet kilkaset uA, co od razu się odbika na obniżeniu średniego prądu anodowego.
W eksperymanetach lepiej mi się sprawdzal układ przeciwsobnie sterowanych wtórników katodowych niż klasyczny układ z obciążeniem w anodzie. Wymaga co prawda dużych napięci sterujących, ale jak się używa transformatora sterującego to można mu wtedy i tak dobrać przekładnię jak się chce. A i tak z braku transformatorów (głównie) i czasu (mniej) układ został zawieszony :(
A co do EF6 - założenie było, żeby wykorzystać tanie, poniewierające się wszędzie lampy radiowo-telewizyjne żeby zrobić coś z nich fajnego. W końcu mogłem użyć A441 (=RE074d), specjalnej lampy dwusiatkowej która tu od razu zadziała bez pudła :)