Od wielu czynni9ków to zależy.Bobekmaster pisze:Mam jeszcze jedno pytanko.
Od czego zależy czułość radia?
Np. Mam radia Stradivari 2 i Juwel 2. Oba są tej samej formy, i mają z grubsza te same głowice. Natomiast różnią się torem p.cz. Stradivari na antenie wewnętrznej odbiera silną stację zaświecając 100% oczka, a Juwel tylko 50% oczka.
Na czym może polegać różnica czułości tych radioodbiorników? Co prawda Juwel gra na długim drucie, a Stradivari na wewnętrznym dipolu.
Tak samo można porównać radio Philips do Juwela. Pracowały na tej samej antenie, a Philips miał dużo większą czułość(przy porządnej antenie może się przesterowywać)
Czy jak jedno radio ma o 30-50% mniejszą czułość, to brać je za radio uszkodzone i szukać dalej usterki, czy przyjąć, że po prostu dane radio tak ma?
Pozdrawiam
Pierwsze to tor p.cz. i detektor.
Detektor Czy jest on niesymetryczny czy symetryczny. Ten drugi daje o 50% niższe napięcie dla wskaźnika dostrojenia (nieprzypakdowo EM87 ma czułość dwukrotnie wyższą od EM84).
Filtry p.cz i ich dobroć. -Mniejsza dobroć, większe wartości kondesatorów w filtrach to mniejsze wzmocnienie
Założona szerokość pasma p.cz. - im szersze pasmo tym mniejsze wzmocnienie.
Poziom ograniczana i ch-ka ograniczania ostatniego stopnia p.cz. Im niższy tmy mniejszy syngał dotrze do detektora - czyli niższe wskazanie wskaźnika dostrojenia.
Czy jest połączenie od kondesatora elektrolitycznego w detektorze na trzecią siatkę ostaniej lampy w torze p.cz - jeśli tak to to ARW osłabia mas. wskazanie oczka (ale za poziom sygnału m.cz. mniej zależy od poziomu sygnału).
Ilość stopni p.cz - to chyba oczywiste

Zestrojenie filtrów - czy na podkrytyczne, krytyczne czy nadkrytyczne - tj jak się do siebie mają rdzenie w karkasach... Na razie nie odpowiem - jak odnajdę pewien dokument od starej Saby to podam jak mają być zestrojone.
Drugie głowica.
Wzmacniacz w.cz. czy jest o podstawie siatkowej czy pośredniej. Ten drugi daje większe wzmocnienie. Efekt niejest tak łątwy do zauważenia.
Neutralizacja wzmacniacza w.cz nie ma wpływu na wzmocnienie
Odtłumianie obwodu p.cz. w mieszaczu - regulowane czy ustalone na stałe - to najbardziej decyduje o wzmocnieniu głowicy. Można ustawic bliko maksymalnego i znacznie znwieszy czułosc odbiornika - wada - zmiana lampy i możliwość oscylacji mieszacza na częstotliwości p.cz. - efekt cisza.
Konstrukcja głowicy czy przejście od wzmacniacza w.c.z do heterodyny jest z przekładnia napięciową 1:1 czy autotransformatowo jest poniesione napięcie - to zwiesza wzmocnienie głowicy.
Czy są stosowane inne zabiegi eliminacji pasożytniczych indukcyjności doprowadzeń wewnątrz lampy - Telefunken to stosował i daje spory zysk we wzmocnieniu (ich głowica wzm ponad 1200 krotne - inne bez dodatkowych zabiegów - 300 krotne)
Niestety to nie takie proste by dać jedną odpowiedź.
Podam wkrótce kilka linków - może się przydadzą....