Witam.Jestemnowy na tym forum ale śledziłem je przez dwa miesiące
więc mam rozeznanie i uważam ,że jest to najlepsze forum o tematyce
"lampowej" .Chciał bym prosić drogih forumowiczów o pomoc w sprawie projektu przedstawionego na stronie http://www.elektronika.qs.pl/lobk.html
Pan Aleksander Zawada napisał , że układ ten był projektowany jako dwulampowy,ale wcelu poprawienia głośności został dodany dodatkowy stopień na lampie DF669.Moim problemem jest to , że nie mogę nigdzie dostać takiej lampy i zależy mi na prostocie układu i nie wiem jak usunąć ten stopień m.cz. Proszę o pomoc szanownych forumowiczów.
p.s Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za ortografię (jestem dyslektykiem).
Ostatnio zmieniony śr, 2 marca 2005, 07:34 przez Maciek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Oj, chyba jednak niezbyt dokładnie czytałeś. Alek tam napisał:
"To zmusiło mnie do dodania wzmacniacza napięciowego m.cz na miniaturowej lampie DF669 (Ku ~ 20). Zamiast niej można zastosować o wiele łatwiej dostępną 1T4T z cokołem heptalowym. Nadawać się tu będzie w zasadzie każda trioda lub pentoda bateryjna (napięcie żarzenia 1,4V) z nachyleniem charakterystyki 0,7-1,4 mA/V. Może się jedynie okazać, że należy nieco zmienić ujemne napięcie siatki tej lampy i opornik anodowy."
Uwaga, schemat jest źle narysowany. To co na rysunku jets katodą to w rzeczywistości ma być siatką pierwszą lampy - ta lampa nie ma dodatkowej katody, jest bezpośrednio żarzona.
BTW - czemu wszytskie pentody pracują tam w układzie triodowym? Przynajmniej w.cz. powinna być pentodowa, wzmocnienie wtedy jest istotnie większe.
tszczesn pisze:BTW - czemu wszytskie pentody pracują tam w układzie triodowym?
Faktycznie - schemat jest mocno wydumany i bez sensu.
W starych radioamatorach mam schematy refleksówek - autorstwa pana Czesława Klimczewskiego - mogę poskanować - tamte konstrukcje są przynajmniej sensowe
tszczesn pisze:BTW - czemu wszytskie pentody pracują tam w układzie triodowym?
Na pewno wszystkie? :wink:
No fakt, jedna nie, ty czepiaczu jeden ty :) Ale w stopniu wejściowym pentoda to naprawdę miła rzecz - duże wzmocnienie, duży opór wyjściowy (co mniej tłumi drugi obwód rezonansowy i poprawia selektywność), mała pojemność zwrotna co zapobiega sprzęzeniom. Same przyjemności.
Projekt pana Zawady bardzo mi się podoba.
Z rozmowy wywnioskowałem ,że to co na schemacie wygląda jak katoda naprowdę jest pierwszą siatką pentody.Czy tak?
IdeL pisze:
W starych radioamatorach mam schematy refleksówek - autorstwa pana Czesława Klimczewskiego - mogę poskanować - tamte konstrukcje są przynajmniej sensowe
Jedną z tych konstrukcji jest odbiorniczek na EBL21 + AZ1( w wersji uniwersalnej UBL21+UY1N). E(U)BL21 jest wykorzystana (pentoda) jako wzmacniacz w.cz., potem następuje detekcja na jednej z diod, a potem wzmacnianie zdetektowanego sygnału. Widzisz podobieństwo do tego "wydumanego układu bez sensu" ? [wow, ale jestem niedobry:) i się czepiam ]
Przepraszam , że długo nie odpowiadałem ale byłem w szkole.
Skoro taka konstrukcja jest tak bezsensowna to czy mógł by mi ktoś podrzucić schemat prostego odbiornika superreakcyjnego.