Witam!
Ile można mówić o wzmacniaczach?? Istnieją napewno jeszcze jakieś inne ciekawe układy własnej roboty oprócz wzmacniaczy. No, czasem zdarzy się jakiś odbiornik radiowy, albo zegar na lampach Nixie. Ale czy nikt nie zrobił czegoś ciekawszego?? Wydaje mi się, że tak, dlatego zachęcam wszystkich do wymienienia w tym wątku swoich układów, opartych na lampach elektronowych, których nie stanowią właśnie wzmacniaczy, radii, zegarów z lapami Nixie.
BTW. nie wiem czy dla kogoś będzie miało to sens, ale i tak wierzę, że ktoś odpowie
Cieszę się, że poruszyłeś tą kwestię.
Ja złożyłem jakiś czas temu potencjometr na EF183. Zworką wybiera się charakterystykę regulacji (liniowa, logarytmiczna, wykładnicza). Niektórzy forumowicze będąc u mnie widzieli ten układ. Załączam zdjęcie, niestety niezbyt super jakości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ja tam skleciłem ducker (wyciszacz muzyki) na ECC85 i EL84, zblokowany w jednej obudowie z ulepszonym (tzn dałem na wyjściu stopień wzmacniacza napięciowego by wzmocnienie było wystarczające bez ryzyka powstawania zniekształceń nieliniowych z lampy EF89, a także załoiżyłem dość rozbudowany układ kontrolno- pomiarowy na wskaźnikach wychyłowych) kompresorem proj. Alka. W planach mam opublikowanie tego wyciszacza w EdW.
Dawno temu, jeszcze jako nastolatek, zbudowalem lampowy nadajnik i odbiornik do zdalnego sterowania modelem samolotu. Loty nie byly pomyslne , odbiornik poszedl na zlom a nadajnik przez jakis czas byl uzywany jako lokalna piracka radiostacja na 27MHz o zasiegu kilkuset metrow. Nadawalem na okraglo album Dylana "Blond on Blond". Wesolo zrobilo sie gdy na ulicy pojawil sie pojazd pelengacyjny. Nadajnik zniszczylem i na tym sie moja piracka kariera zakonczyla.
Aleksander Niemand
_______________________________________
Wzmacniacz ma sie do gitary tak jak smyczek do skrzypiec - AN
No potencjometr znany mi tylko z zewnątrz . Sądziłem Alku, że w środku jest ładny i przyzwoity "pającek", a tu taka niespodzianka . Kultura montażu na przyzwoitym poziomi .
Kiedyś bawiłem się w konstruowanie przyrządów pomiarowych itp. Budowałem różnego rodzaju generatory, oscyloskopy, woltomierze lampowe. Pamiętam mój pierwszy oscyloskop z lampą DP18-14. Otrzymanie dobrze skupionej plamki to był nie lada wyczyn bo konstrukcja elektrod skupiających tej lampy wymagała niskooporowego dzielnika. Problem rozwiązałem iście desperacką metodą. Podałem na anodę przyspieszajacą (po odchylaniu) potencjał +15kV (wartość katalogowa 6kV). Plamka była ostra, ale czułość znacznie spadła. Ciekawy był też sposób otrzymywania napięcia 15kV. To był układ odchylania poziomego wymontowany z jakiegoś telewizora. Do prawidłowej pracy potrzebował więc cewek odchylających. Wszystko to było bardzo prymitywne. Czasów dzisiejszych doczekał jedynie generator impulsów prostokątnych (2xPCC88), który nadal działa i trzymam go w takiej postaci z powodów sentymentalnych (chyba nigdy go nie rozmontuję). Jak widać na fotografii, generator zmontowany jest metodą powierzchniową na płytce drukowanej. Nie miałem wtedy możliwości wykonania otworów.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alek pisze:Cieszę się, że poruszyłeś tą kwestię.
Ja złożyłem jakiś czas temu potencjometr na EF183. Zworką wybiera się charakterystykę regulacji (liniowa, logarytmiczna, wykładnicza).