Raczej nie, EL88 jest dość późną lampą, gdy ją wprowadzono, 6П1П już od dawna istniała. 6П1П wywodzi się raczej od amerykańskiej 6BW6, oraz jej protoplastów, heptalowej 6AQ5 (=EL90) i oktalowej 6V6.Tomek Janiszewski pisze: A w ogóle to nie jest przypadkiem pierwowzór popularnej sowieckiej tetrody strumieniowej 6P1P?
To nie tak. Lampa może być pentodą nawet wtedy, gdy siatka trzecia ma postać ramki. W lampach ECL85, ECL86 system L jest pentodą mimo że s3 ma postać ramki. Tetrody strumieniowe mają nie tylko specjalne płytki lub ramkę, ale jak sama nazwa wskazuje, strumieniową konstrukcję pozostałych siatek (zwoje/druciki s2 są w cieniu zwojów/drucików s1). Tetrody strumieniowe mają też dość smukłą katodę o przekroju owalnym. Poza tym z punktu widzenia liczby elektrod, tetroda strumieniowa jest pentodą o specyficznym rozwiązaniu siatki trzeciej, wszak nie musi mieć ona tradycyjnej konstrukcji, czego dowodzą np. lampy prętowe, ramkowe itp.Tomek Janiszewski pisze: W powiększeniu widać wyraźnie że widoczna siatka jest bardzo rzadko "pętana", zatem nie jest to siatka druga lecz trzecia, zatem cała lampa jest pentodą.
Na koniec, jako ciekawostkę dodam, że istnieją "pentody" (najprawdopodobniej jest nią EL11 produkcji RFT), które mają niejako wirtualną siatkę trzecią, tzn. są tetrodami, w których poprzez odpowiednie zaprojektowanie systemu elektrod (odpowiednie odległości s2-a i stosunki średnic tych elektrod) w przedziale roboczym napięć nie występuje zjawisko dynatronowe.