Formowanie kondensatorów....

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

ZBIQ
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 90
Rejestracja: ndz, 29 października 2006, 20:20

Formowanie kondensatorów....

Post autor: ZBIQ »

Czytalem kilka tematów na ten temat mam jednak pare pytań. Kupilem ostatnio kilkanaście starych kondów elwy i chcialbym je uformować bo zapewne już długi czas nie byly uzywane. Jakiego rezystora powinienem użyć dla kondów 100+100+47 ( chcialbym wszystkie sekcje naraz formowac ) mikro , a jakiego do 100 mikro. Mam trafo 240v bez prostowania ( po wyprostowaniu napięcie powinno sporo wzrosnac) i czy wystarczy ono do uzyskania chociaż 80% pojemności kondów. Czy nóżki kondensatowrów kilkusekcyjnych sa jakos opisane bo nie moge dojsc która nóżka do której pojemności (jest napisane że masa na obudowie ) .
I czy bez miliamperomierz moge miec pewność ( o ile elektorlit nie wysechł lub nie wyciekł) ze po powiedzmy 3 dobach formowania kondensatory mogą byc zdatne do uzytku.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11307
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: Formowanie kondensatorów....

Post autor: tszczesn »

ZBIQ pisze: I czy bez miliamperomierz moge miec pewność ( o ile elektorlit nie wysechł lub nie wyciekł) ze po powiedzmy 3 dobach formowania kondensatory mogą byc zdatne do uzytku.
Nie, bez miliamperomierza (albo woltomierza) nie możesz mieć tej pewności. Jak masz nieregulowane źródło napięcia to daj duży opornik - np. 100kΩ. Ograniczy on prąd do małej wartości, która nie spowoduje żadnych negatywnych skutków - np. zagotowania elektrolitu.
Adrian
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 221
Rejestracja: ndz, 2 kwietnia 2006, 20:28

Post autor: Adrian »

Ostatecznie mozna mierzyc spadek napiecia na tym oporniku szeregowym i wyliczyc wartosc pradu - to na wypadek, gdy sie dysponuje tylko woltomierzem (.... :roll: )

A i chyba mozna postapic tak, ze mierzymy napiecie na kondensatorze po odlaczeniu go od zrodla napiecia (po powiedzmy dobie formowania), a nastepnie mierzymy napiecia co godzine. Robimy sobie wykres rozladowania kondensatora i z tego chyba da sie jakos oszacowac jego jakosc. Na przyklad metoda porownawcza z jakims nowym kondensatorem o podobnych parametrach...

Uwaga, woltomierz musi miec DUZY opor wewnetrzny (najlepiej cyfrowy, albo jakis ze wzmacniaczem na wejsciu, np. polskie UMxxx, HC5050E, etc) - tak przynajmniej z 1MOhm dla pożadanego napiecia (zwykle standardem jest 10MOhm). Inaczej maly opor woltomierz bedzie zwieral kondensator przy duzym pradzie i szybko go rozladuje.
OTLamp

Re: Formowanie kondensatorów....

Post autor: OTLamp »

ZBIQ pisze:Czytalem kilka tematów na ten temat mam jednak pare pytań. Kupilem ostatnio kilkanaście starych kondów elwy i chcialbym je uformować bo zapewne już długi czas nie byly uzywane. Jakiego rezystora powinienem użyć dla kondów 100+100+47 ( chcialbym wszystkie sekcje naraz formowac ) mikro , a jakiego do 100 mikro.
Powinieneś formować poszczególne sekcje oddzielnie, a więc dla każdej sekcji dobrać odpowiedni opornik. Opornik dobiera się tak, aby prąd płynący przez kondensator w najgorszym przypadku (całkowite rozformowanie, co odpowiada stanowi zwarcia) nie przekroczył wartości:

I = 4*C*U*10^-4

gdzie:
I - prąd w miliamperach [mA]
C - znamionowa pojemność w mikrofaradach [uF]
U - znamionowe napięcie w woltach [V]

Wynika z tego wartość (w kiloomach) rezystora szeregowego:

R = Uz/I = Uz/4*C*U*10^-4 = 2500*Uz/C*U

Gdzie Uz - napięcie zasilania w woltach [V]

Norma radziecka podaje nieco inną zależność na prąd maksymalny:

I=k*C*U*10^-4 + m

gdzie:
I - prąd w mA
C - pojemność znamionowe w uF
U - napięcie znamionowe w V
k =1 w warunkach normalnych, k=3 w temperaturze t=60C
m=0.2 dla C<=5uF
m=0.1 dla 8<=C<=50uF
m=0 dla C>50uF
ZBIQ
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 90
Rejestracja: ndz, 29 października 2006, 20:20

Post autor: ZBIQ »

Minimalna wartość opornika dla moich kondów (100mikro 350v - max prąd 14mA ) wyszła 20k . I teraz mam dac go w szereg przed kondensatorem czy równolegle z kondem .
OTLamp

Post autor: OTLamp »

ZBIQ pisze:Minimalna wartość opornika dla moich kondów (100mikro 350v - max prąd 14mA ) wyszła 20k . I teraz mam dac go w szereg przed kondensatorem czy równolegle z kondem .
Oczywiście, że w szereg. Należy jednak zaformować do napięcia nieco wyższego od znamionowego, wobec czego potrzebujesz źródła o takim napięciu. Wstępnie można i niższym, ale później trzeba doformować do znamionowego.