Czyżby powtórzył się cassus EL34 = 6CA7 czyli "tetrodo-pentoda" albo "pentodo-trioda" (obie lampy są idealnymi odpowiednikami, niemniej Amerykańce w katalogach podają, że ich 6CA7 to tetroda).
Tudzież EL84 = 6P14P (wg mojego rosyjskiego katalogu ta druga to też tetroda wiązkowa: "łucziewyj tietrod").
Wg wspomnianego "sprawocznika" jej parametry nieco odbiegają od EL84 - oczywiście dotyczy to oryginalnych lamp produkcji radzieckiej z lat sześćdziesiątych.
Pzdr. ZoltAn
Ostatnio zmieniony pt, 7 maja 2004, 18:52 przez ZoltAn, łącznie zmieniany 1 raz.
Nigdy nie dyskutuj z głupcem - ludzie mogą nie zauważyć różnicy! /Stanisław Jerzy Lec/
6P14P - ma wieksza moc admisyjna. Nie sa one scislym odpowiednikiem EL84.
A to ze w ukladzie gdzie pracowala EL84 tamta moze dzialac w miare porpawnie to co innego.
I pewnie jesty tak z wieloma innymi zamioennikammi. Zapewne w danym ukladzie lampy prtacuja podobnie bez koniecznosci przeprowadzania zmian ukladowych. ....
6P14P jest typową pentodą. Jej budowa wewnętrzna wskazuje, że nie jest ona tetrodą wiązkową.
Te niejasności w określaniu przez producentów i użytkowników typu danej lampy mogą wynikać z faktu, że różni producenci osiągali podobne parametry produkowanych przez siebie lamp stosując rozmaite rozwiązania konstrukcyjne. Pewne lampy można było stosować jako zamienniki mimo występowania zdecydowanych różnic w ich budowie i charakterystykach. Tetrody są lampami czteroelektrodowymi a tetrody strumieniowe są pentodami o nieco tylko odmiennej konstrukcji. W tetrodach strumieniowych siatka trzecia ma przeważnie postać płytek lub ramki skupiającej elektrony na anodzie. Rozebrałem właśnie lampę 6Ż52P będącą pentodą w.cz i ma ona siatki (pierwszą i drugą) napinane o różnym skoku a siatkę trzecia wykonaną podobnie jak w tetrodach wiązkowych w postaci metalowej ramki. Ciekawe, że w lampie tej nie stwierdziłem występowania zjawiska dynatronowego, mimo że nie posiada ona typowej siatki trzeciej eliminującej w dużym stopniu to zjawisko. Jest, więc to tetroda strumieniowa czy typowa pentoda, a może jakaś pośrednia konstrukcja?
Romekd pisze:6P14P jest typową pentodą. Jej budowa wewnętrzna wskazuje, że nie jest ona tetrodą wiązkową.
Wg katalogu to tetroda, wg obszernego opisu w jednym z archiwalnych "Radio" (ZSRR) z lat pięćdziesiątych - niewątpliwie pentoda.
Natomiast schemat ideowy samej lampy wskazuje, że jest to pentoda a nie tetroda, Rosjanie tetrody mocy rysowali z charakterystycznymi "skrzydełkami" zamiast siatki trzeciej.
W manelarni mam baaardzo stary gramofon rosyjski z 6P14P bodajże z końca lat pięćdziesiątych. Nie pozostaje chyba nic innego jak wyjąć zeń tę lampę i dokładnie się jej przyjrzeć... może okaże się, że faktycznie w najwcześniejszym okresie jej produkcji była klasyczną tetrodą???
Wg "sprawocznika" dane katalogowe 6P14P nieco odbiegaja od danych lampy EL84.
Kwestia lampy 6L6GC produkcji JJ z Czadcy (SK) pozostaje nadal otwarta: pentoda czy tetroda???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nigdy nie dyskutuj z głupcem - ludzie mogą nie zauważyć różnicy! /Stanisław Jerzy Lec/