Sytuacja jest pewno nieco lepsza w sieciach TV kablowych, gdzie na niższych kanałach coś być powinno.
Jeśli ktoś jednak zamierza odbierać telewizję "z eteru" na lampowym staruszku ten napotka na trudności.
Czynię próby z głowicą od OTV Neptun 150, która pokrywa wszystkie interesujące pasma. Podłączenie jej bezpośrednio do toru p.cz w odbiorniku typu np. Ametyst nie napotyka trudności; taka przeróbka jest w tym dziale przytoczona.
Jednak ingerencja do wnętrza telewizora nie jest wskazana. Chcę przeto mieszać sygnał p.cz głowicy z inną częstotliwością, tak, by odbiór był możliwy w zakresie I kanału TV, to jest 49,75MHz dla wizji i 56,25MHz dla fonii. Podłączenie takiej przystawki następować by miało bezpośrednio do gniazdka anteny OTV. Odbiornik nastawiony na kanał I, zmiana stacji- przez organa regulacyjne w przystawce.
Dlaczego wybrać należy kanał I? O ile w przypadku ametystów itp. nie ma zasadniczego znaczenia, czy będzie to kanał I, II, III czy jeszcze inny (mozna przecież dobrać stosowną częstotliwość heterodyny dodatkowej), to ma to znaczenie zasadnicze w przypadku OTV Wisła. Odbiór jest tylko na jednej fali, najczęściej w zakresie kanału I, rzadziej II lub III.
Niestety, próby z przystawką na razie nie powiodły się.
Przez przypadek odkryłem jednak, że kamera widikonowa TP-K16 wytwarza sygnał wizyjny (oprócz WGS) w zakresie kanału pierwszego.
Wydaje się, że jest to cenna wiadomość dla posiadaczy Wiseł. Podpięcie takiej kamery powinno umożliwić chociaż sprawdzenie odbiornika (efektowne

Sprawdzenie odbiornika można też zrealizować przyrządem telewizyjnym k932, poprzez wytworzenie w nim sygnalu kraty.