Witam!
Mam pyanie jak w temacie...nie dysponuje kilowoltomierzem a chciałbym zmierzyć napięcie z trafa WN w TV Neptun które jest przykładane na anodę kineskopu. Wie ktoś jak można to zrobić?
Pozdrawiam
Niestety, nie mam ani sondy, ani elektroskopu nie wspominając tego, że nie zrobię próby "na iskrę" po złych doświadczeniach z WN...(grzebło mnie już te 16kV aż ze stołka spadłem...hehe )czy istnieje jeszcze inny sposób na zmierzenie tego napięcia?
Pozdrawiam
Powstaje pytanie do czego taki pomiar jest Ci konieczny. Jeśli naprawdę nie możesz się bez niego objeść złóż sobie opornik o oporności 100 megaomów i daj go szeregowo z mikroamperomierzem o zakresie do 300 czy 500 mikroamperów. Wówczas każdy mikroamper to 100V. Innymi słowy, gdy miernik wskaże 150 mikroamperów to napięcie wyniesie 15kV.
Oczywiście do plusa wysokiego napięcia dać jeden koniec opornika (złożonego np z 10 oporników 10M) zaś minus miernika z masą.
Tak Alku, ale tam jest napięcie piłokształtne. Miernik magnetoelektryczny wskaże więc jego wartoć redniš. Ponieważ nie znasz współczynnika kształtu, to nic nie zrobisz. Dodatkowo nie wiem co on pokaże na częstotliwoci 15625Hz. Ja bym dał może konednsatorek do dego miernika (równolegle do ustroju) wtedy zmierzymy maksymalnš wartoć piły (ale po co ?). Dodatkowo nic się nie uszkodzi, chyba, że iskrę zrobisz umasionym drutem. Możesz nawet ten drut trzymać w ręce o ile się o nic nie uziemisz (efekt naskórkowoci).
P.S. Po co mierzyć napięcie wysokie na kineskopie ?
maciej_333 pisze:Możesz też mierzyć po długości iskry. Pamiętaj, że 1,5mm iskry to 1000V.
Trochę nie za bardzo - długi łuk masz przaktycznie na napięciu niewyprostowanym - za prostownikiem WN łuku prawie nie ma (w porównaniu z tym co jest przed...)
maciej_333 pisze:Tak, ale pewnie kolega zdejmie fajkę z anody kinola i poda na swój miernik W.N. Wtedy to już będzie piła...
Ale wtedy pomiar do niczego.
można kupić sondę WN do V640 na alledrogo do 30 lub 50KV.
Albo zrobić samemu dzielnik z kilkunastu rezystorów kilkumegowych w plastikowej rurce i jakiegoś ręcznego mierniczka. Im większa będzie ta rezystancja tym prąd pobierany z obwodu anodowego kineskopu mniejszy i pomiar dokładniejszy. Granicą jest tutaj czułość zastosowanego woltomierza (jego rezystancja wejściowa).
Pomiar jest oczywiście poprawny jeśli wykonywany zgodnie z zalecniami producenta, czyli na anodzie kineskopu z jakimś obrazem testowym i okresloną jasnością.
Pozdrawiam Łukasz
PS. Wbrew pozorom pomiar WN jest bardzo ważny, szczególnie w serwisie współczesnych monitorów, gdzie łatwo pojechać 20% w górę bez zauważalnych problemów, tyle tylko, że fundujemy sobie zdjęcie RTG i to już dość twardym promieniowaniem X
A co by się stało gdyby rdzeń zastąpić drewnem?
Nic! - zupełnie? - tak! gdyby uzwojenie zastąpić sznurkiem!
ŁDŁ Elektronika http://www.ldl-elektronika.pl