Zastosowanie lampy UL84 w profesjonalnym nadajniku

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
szalony
moderator
Posty: 1863
Rejestracja: wt, 14 sierpnia 2007, 14:15
Lokalizacja: Kraków/Zielona Góra

Zastosowanie lampy UL84 w profesjonalnym nadajniku

Post autor: szalony »

Stosowanie przez krótkofalowców lamp "m.cz." jako stopni mocy nadajników na fale krótkie nie jest niczym nowym, królowała tu EL509/6P45S i inne lampy odchylania poziomego - tanie, łatwo dostępne, do 20, a w niektórych przypadkach do 30MHz radzą sobie bez żadnych problemów, sprawa komplikuje się na pasmach 2m i 70cm, gdzie królowały już typowe lampy nadawcze. Zastanawia mnie jednak, czemu ktoś zdecydował się na użycie pentody "głośnikowej" UL84 w profesjonalnym nadajniku.

Opisane urządzenie to czechosłowackie radio szpiegowskie "PLUTO". Składa się ono z modułów odbiornika, oraz nadajnika wraz z zasilaczem. Radio to, zaprojektowane i wykonane przez departament Sprava 6 było wykorzystywane przez Sprava 1 (wywiad) oraz Státní bezpečnost (służbę bezpieczeństwa). Jest to zasadniczo typowe radio szpiegowskie do komunikacji na dużą odległość. Odbiornik do odbioru CW wykonany jest w całości na lampach "zachodnich" - EF732 i CK6111, być może ustrój przodujący miał problemy z dostarczeniem odpowiednich pentod miniaturowych (może to być też podyktowane tym że radio miało być używane na zachodzie). Nadajnik o mocy 12W pracuje w zakresie 3-12MHz, wyłącznie emisją A1 (telegrafia), przystosowany jest do pracy z kwarcem, antena typu end-fed jest strojona na neonówkę. Jest to układ samowzbudny na jednej lampie UL84. Do nadajnika można przyłączyć klucz ręczny, automatyczny oraz "burst encoder" (DAVAČ). Zastanawia mnie, czemu zdecydowano się na użycie takiej lampy (poza odpowiedzią" "a czemu nie"). Nie jest to chyba typowa lampa w.cz, choć pojemności nie są ogromne, dodatkowo żarzenie U powoduje że specjalnie dla tej lampy jest dowinięte dodatkowe uzwojenie żarzenia 45V, mimo że lampy odbiornika są żarzone 6,3V. Następcą było o wiele bardziej zaawansowane radio SIRIUS, w którym nadajnik o mocy aż 80W wykonany jest już na typowej lampie nadawczej REE30A (była produkowana przez Teslę).

Opis: https://www.cryptomuseum.com/spy/pluto/index.htm
pluto.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Senza mai stancià nè mai rifiatà
Cumbattenti d'onore di Santa Libertà
Parechji sò spariti à o fior' di l'età
Surghjent'è acque linde di lu fium'unità
Awatar użytkownika
Marek7HBV
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3993
Rejestracja: wt, 1 grudnia 2015, 19:26

Re: Zastosowanie lampy UL84 w profesjonalnym nadajniku

Post autor: Marek7HBV »

Kluczowanie w katodzie powoduje powstanie wysokiej różnicy napięcia katoda -żarnik i zapewne o to chodzi {a pojemność też jest mniejsza}. :D