Sekcje w trafie do gitarowca

Transformatory głośnikowe, międzystopniowe, sieciowe.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Sova
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 157
Rejestracja: wt, 29 marca 2005, 14:49

Sekcje w trafie do gitarowca

Post autor: Sova »

Witam,

policzylem sobie trafo dla lamp PL84 w push-pull. Na pierwotnym mam mieć 1600zw, na wtórnym 75zw. Przekaldnia to 0,047. Teraz chcę porobić sekcje, tyle, że nie robiłem nigdy tego, więc pytam sie o radę.

W oparciu o artykuły, bas zależy od indukcji pierwotnego oraz wielkości rdzenia, wysokie od dobrego sekcjonowania, średnie od oporności uzwojeń(mówie o częstotliwościach gitarowych). Wielkokrotnie piszą, że wtórne robi się nawijając np 2 lub 3 sekcje o tej samej liczbie zwojów i łączy sie je równolegle. Domyślam się, że chodzi tu także o zmniejszenie oporu uzwojeń, czy tak też można zrobić z pierwotnym, nawinąć np 4 sekcje i połączyć je równolegle, czy to wpłynie już na zmniejszenie indukcyjności pierwotnego i pogorszenie basu? Pytam, bo zmniejszyłoby to opór uzwojenia pierwotnego.

Bardzo proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy transformator głośnikowy jaki policzyłem i będe nawijał.

Na marginesie. Rdzeń mam od starej sieciówki. Kształtka to chyba EI102(nie wiem czy taka nazwa istnieje, ma 10,2 cm szerokości). Wielkość rdzenia wystarczy spokojnie, a nawet jest za duża dla 35Wat, ale chodzi mi o to, że do obliczeń przyjąłem przenikalnoś magnetyczną równą 500, czy to dobra wartość?
pozdrawiam Sova
Sova
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 157
Rejestracja: wt, 29 marca 2005, 14:49

Post autor: Sova »

Zapomnialem dodać schemat
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam Sova
painlust
9375...12499 postów
9375...12499 postów
Posty: 11126
Rejestracja: wt, 13 kwietnia 2004, 14:42

Post autor: painlust »

stronę Toma czytał? Jak nie czytał to niech przeczyta.
Sova
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 157
Rejestracja: wt, 29 marca 2005, 14:49

Post autor: Sova »

Tak czytałem i wzorowałem się na jego obliczeniach. Poza tym wzorowałem się na artykułach z fonar.com.pl oraz artykule z triody(znalazlem w którymś temacie pdf o trafach - ale z niego mało). Pytam się, o konkretną rzecz, nie chce abyście mi coś liczyli ;)
pozdrawiam Sova
Andrzej Molicki
500...624 posty
500...624 posty
Posty: 593
Rejestracja: pn, 16 maja 2005, 00:10
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Andrzej Molicki »

Sova pisze:Zapomnialem dodać schemat
Zastosuj schemat po lewej stronie z uzwojeniem szeregowym.
Do kwietnia w kościele dobrze że zimy nie ma :-)
Awatar użytkownika
jdubowski
moderator
Posty: 928
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 11:01
Lokalizacja: Bytom, Górny Śląsk

Re: Sekcje w trafie do gitarowca

Post autor: jdubowski »

Sova pisze:Na marginesie. Rdzeń mam od starej sieciówki. Kształtka to chyba EI102(nie wiem czy taka nazwa istnieje, ma 10,2 cm szerokości).
Istnieje:
http://www.republika.pl/elektronikjk/p3.html
========== Mente et malleo ==============
Jaroslaw Dubowski, Bytom jdubowski@interia.pl
========== Mente et malleo ==============
Sova
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 157
Rejestracja: wt, 29 marca 2005, 14:49

Post autor: Sova »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Jeszcze tylko jedno mnie interesuje, jak przenikalność magnetyczna, o której niby tak dużo się mówi, a w prawdzie w artykułach nie jest ona wspominana, wpływa na parametry trafa? Domyślam się, ze im większa tym szybciej magnetyzuje sie rdzeń - co się wiąże z pogorszaniem basu. Jednak chciałbym aby wyjaśnili to eksperci :).

Jeśli oczywiście znacie jakieś strony poświęcone właśnie temu zagadnieniu także możecie podać. Jaką zbliżoną warość przenikalności mają rdzenie sieciowe, a jaką do traf głośnikowych?
pozdrawiam Sova