atom1477, w załączniku poniżej wstawiłem zdjęcie czterech najczęściej spotykanych układów sond w.cz.:
DSCN0698.JPG
Rysunek "a" przedstawia sondę z diodą włączoną szeregowo. Układem tego typu można np. mierzyć sygnały występujące na cewkach włączonych jednym końcem do masy. Gdy cewka będzie podłączona do "plusa" zasilania, miernik pokaże wartość napięcie stałego, powiększoną o wartość amplitudy sygnału w.cz., pomniejszone o wartość spadku napięcia na diodzie. Nie będzie dało się taką sondą mierzyć sygnałów na spolaryzowanych napięciem stałym wyprowadzeniach tranzystorów, na spolaryzowanych diodach pojemnościowych i innych punktach układu, w których występuje składowa stała napięcia.
Schemat z rysunku "b" jest optymalny, gdyż mierzony obwód obciążony jest jedynie pojemnością diody sondy i szeregowych rezystancji rezystora i miernika. Przy bardzo dużej rezystancji miernika (typowa dzisiajszych multimetrów cyfrowych to 10 MΩ lub jeszcze większa) wartość szeregowego rezystora może być również bardzo duża, a pojemność kabla ekranowanego sondy z tym rezystorem może stanowić skuteczny filtr RC, dzięki czemu dioda jest praktycznie nieobciążona, a miernik otrzymuje na wejściu jedynie napięcie stałe. Trzeci z układów, to typowy powielacz napięcia. Uzyskujemy z takiej sondy napięcie dwukrotnie wyższe, ale wynik zafałszowany zostaje spadkiem napięcia na obu diodach.
Sonda pomiarowa w.cz. powinna przede wszystkim mieć dużą impedancję wejściową, by nie obciążać badanego układu i w ten sposób nie wpływać na warunki jego pracy, a przy tym nie obniżać nadmiernie wskazywanego przez miernik napięcia. Pokazany przez Ciebie układ
Prostownik.gif
nie spełnia tych warunków, gdyż obciąża mierzony układ niską impedancją 50 Ω. Dodatkowo pokazane w nim wartości elementów C1 i R1 tworzą filtr górnoprzepustowy RC o częstotliwości granicznej w okolicach 31 MHz (-3 dB), co dyskwalifikuje taką sondę w pomiarach układów lampowych (wysokie impedancje obwodów w.cz.) i czyni ją nieprzydatną do pomiarów typowych wzmacniaczy p.cz.
Pozdrawiam
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
α β Σ Φ Ω μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ − ∞ α β γ ρ . . . .