Proszę mi wyjaśnić dlaczego w regulacji głośności między stopniowej konieczne są potencjometry o dużej rezystancji rzędu 1Mom lub więcej. Czy można w jakiś sposób zastąpić taki potencjometr na 100kom. Używam wzmacniacza W-600, w którym są potencjometry 1Mom 2W liniowe a raczej powinny być logarytmiczne.
Schemat tutaj
Czy konieczna jest taka duża moc potencjometrów?
I jeszcze jedno pytanie czy usunięcie potencjometrów regulacji barwy i skojarzonych z nimi elementami biernymi charakterystyki, i zwarcie wejścia potencjometru głośności z kondensatorem C8 nie wpływa źle na dopasowanie między stopniowe?
Regulator głośności we wzmacniaczu lampowym
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- 5...9 postów
- Posty: 8
- Rejestracja: czw, 11 sierpnia 2005, 13:20
-
- 2500...3124 posty
- Posty: 2837
- Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
- Lokalizacja: Łódź
Pierwszy potencjometr regulacji głosności ma wartość 1M dlatego, że do wejścia może być podłączony gramofon krystaliczny. Wkładki piezoelektryczne przy duzym napięciu wyjściowym (ok. 1V) mają dużą impedancję wyjściową- kilkaset kiloomów, i żeby nie tłumić za bardzo sygnału, podłącza się je do wejścia o tak dużej oporności wejściowej. W zasadzie można go zmniejszyć spokojnie do wartości około 100- 220k, nie obciąży to zanadto II stopnia wzmocnienia 1/2 L1 (jeśli wzmacniacz ma być podłączony do mikrofonu, gramofonu dynamicznego lub radia). Drugi potencjometr głośności, ten sprzężony- "master volume", jest bezpośrednio za obwodem regulacji barwy tonu (którego impedancja wyjściowa też wynosi kilkaset kiloomów). W zasadzie przy zatsosowaniu wtórnika katodowego za obwodem regulacji barwy można dać nawet około 22k- ale tu wtórnika niet
. Przy okazji warto pozbyć się dzielnika napięcia na wejściu magnetofonowym- rzadko który "tasiemiec" uciągnie ten wzmacniacz...

Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
-
- 5...9 postów
- Posty: 8
- Rejestracja: czw, 11 sierpnia 2005, 13:20
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to gdybym nie używał gramofonu krystalicznego (jasne że nie) to spokojnie potencjometr logarytmiczny 100kom można w tym przypadku użyć? Natomiast co z usunięciem regulacji barwy tonu? I co gdybym chciał usunąć potencjometr master volume? Czy w jego miejsce wstawić rezystor 1Mom do masy? I dlaczego oryginalne potencjometry są na 2W mocy? Czy 100kom też musi mieć dużą moc?
-
- 2500...3124 posty
- Posty: 2837
- Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
- Lokalizacja: Łódź
Potencjometry 2W zastosowali ze wzgledów raczej mechanicznych- lub z powodu trudnej dostepności tych "maluszków", a nie z powodu np. wydzielania się na nich dużych ilosci ciepła. Co do ominięcia regulatora barwy tonu- jeśli budujesz nowy wzmacniacz na podstawie tego schematu, to możesz go spokojnie olać, nie rob też stopnia na lampie L3/ L8, zaś mógłbyś zwiększyć wzmocnienie stopnia na pentodzie EF86 dając opór w anodzie np. 220k, w katodzie 2k2 a w siatce ekranującej 1M. Równie dobrze można osłabić ujemne sprzężenie zwrotne zwiększając odpowiednio wartość opornika R33/ R66.
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
-
- 5...9 postów
- Posty: 8
- Rejestracja: czw, 11 sierpnia 2005, 13:20
Praktycznie to przerabiam ten wzmacniacz do moich potrzeb. Chcę wymienić trochę podzespołów na nowe, chcę sparować obydwa kanały, trochę podkręcić jego możliwości. Do tej pory wymieniłem transformatory wyjściowe na impedancję 8om, wymieniłem elektrolity w zasilaniach anodowych. Wymieniłem pojemności sprzegające. Teraz przyszła kolej na potencjometry, które nie trzymają oporów, i trochę już trzeszczą a czyszczenie nie pomaga. Takie porady jak Twoje są dla mnie bardzo cenne. Za co bardzooo dziękuję. Oczywiście źródła których będę słuchał to CD, DVD, gramofon dynamiczny. Chciałbym także zrobić wyjście liniowe np. do komputera. Jeżeli nie zajmuję Ci czasu, to może coś jeszcze mi doradzisz?