Wspólny obwód żarzenia z KT88

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

JacKal
5...9 postów
5...9 postów
Posty: 7
Rejestracja: pt, 6 lutego 2015, 09:53

Wspólny obwód żarzenia z KT88

Post autor: JacKal »

Witam, to mój drugi post.

Przymierzam się do pierwszego projektu lampowego. Coś prostego: wzmacniacz na jednej podwójnej triodzie 6H6P i 2x KT88 SE (miał być EL84 ale kiedyś słyszałem jak grają KT88 i ciągle do nich wracam myślami).

Mam pytanie o żarzenie: jeśli mam odczep 3.15V, 0, -3.15V to czy mogę z niego żarzyć triodę przedwzmacniacza razem z KT88? Oczywiście zakładając odpowiednią wydajność prądową tego uzwojenia. Pytanie jest raczej o ewentualne zakłócenia wynikające z różnicy w pobieranym prądzie, które mogłyby przenieść się na lampę przedwzmacniacza. Pytanie kieruję więc do praktyków.

I jeszcze jedno: przeszukując forum w poszukiwaniu odpowiedzi przeczytałem, że do symetryzacji napięcia żarzenia lepiej czasami jest użyć rezystora nastawnego bo przydźwięk łatwiej jest wyeliminować.
Czy gdy odizoluję odczep środkowy żarzenia to mogę użyć tej metody?

Dziękuję za pomoc,
Jacek
Awatar użytkownika
jacekk
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1609
Rejestracja: sob, 17 października 2009, 23:04
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wspólny obwód żarzenia z KT88

Post autor: jacekk »

JacKal pisze:Pytanie jest raczej o ewentualne zakłócenia wynikające z różnicy w pobieranym prądzie, które mogłyby przenieść się na lampę przedwzmacniacza.
O jakich zakłóceniach piszesz? Przecież grzejnik lampy to obciążeni oporowe, po nagrzaniu lampy prąd się nie zmienia więc i nie ma żadnych zakłóceń.
JacKal pisze:I jeszcze jedno: przeszukując forum w poszukiwaniu odpowiedzi przeczytałem, że do symetryzacji napięcia żarzenia lepiej czasami jest użyć rezystora nastawnego bo przydźwięk łatwiej jest wyeliminować.Czy gdy odizoluję odczep środkowy żarzenia to mogę użyć tej metody?
To czy w ogóle będzie coś z żarzenia słychać sprawdzisz na samym końcu :wink: Tym bardziej że to proste SE bez bardzo czułego wejścia. Po polutowaniu całego wzmacniacza możesz sprawdzić która metoda daje (o ile w ogóle daje) najlepszy wynik.
Awatar użytkownika
gsmok
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3938
Rejestracja: wt, 8 kwietnia 2003, 08:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wspólny obwód żarzenia z KT88

Post autor: gsmok »

JacKal pisze: Czy gdy odizoluję odczep środkowy żarzenia to mogę użyć tej metody?
Jak najbardziej.

Powodzenia w konstrukcji :) .