wzbudzanie na "w.cz" - "mulenie" stopnia

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

sbf
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 44
Rejestracja: śr, 13 kwietnia 2005, 11:59

wzbudzanie na "w.cz" - "mulenie" stopnia

Post autor: sbf »

Witam

Problem dotyczy ukladu high gain (2 X 6n2p) opartego o jedna EL84.
Mam dziwne wrazenie, ze mi sie wbudza koncowka mocy przy odkreceniu jej na ponad 3/4 mocy. Zachodzi wtedy taie jakby "zatykanie" lampy. Sygnal wybrzmiewa, ale uczucie jest takie, jak by jego obiwednia gdzies ginela, jak by cos mi kradlo moc i dodatkowo sie "nakladalo" na czestotliwosc dzwieku podstawowego, tak ze by go znosilo ;) Dodatkowo wystepuje pewna "modulacja" dzwieku. Polega to na tym, ze uderzajac w strune i czekajac na jej swobodne wybrzmiewanie, zachodzi cos w rodzaju "tremolo". sygnal pulsuje, z czestotliwoscia ok 0.5Hz w zasadzie malym stopniu, ale jakos nie daje mi to spokoju. Nie mam jak narysowac schematu, ale generlanie sygnal z przedwzmacniacza podawany jest przez potenciometr 1M i nastepnie przez rezystor 5.6k na siatke EL84. Widzialem kiedys gdzies(?) ze mozna zastosowac jakies male kondensatorki "odsprzegajace" w obwodzie anody lampy aby wlasnie zapobiedz wzbudzaniu sie na czestotliwosciach ponad akustycznych. Ostateczny efekt dzwiekowy polega na tym, ze przy pelnym wysterowaniu wzmacniacza, przy strunach basowych zachodzi swoiste "mulenie" (jak ktos to keidys trafnie okreslil) po prostu m isie wzmacniacz "muli" tak jak koncowka tranzystorowa bez zapasu pojemnosci w elektrolitach. Trafo zasialajce jest policozne z zapasem, wyjsciowe z jeszcze wiekszym (ksztaltka EI84)
Trafo dopasowuje mi impedancje do Ra = 4kohm (teoretycznie powinno byc 5.2kohm) czy przycyzna moze lezec tutaj ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11308
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: wzbudzanie na "w.cz" - "mulenie" sto

Post autor: tszczesn »

sbf pisze: Problem dotyczy ukladu high gain (2 X 6n2p) opartego o jedna EL84.
Mam dziwne wrazenie, ze mi sie wbudza koncowka mocy przy odkreceniu jej na ponad 3/4 mocy. Zachodzi wtedy taie jakby "zatykanie" lampy.
Spróbuj wstawić oporniki antyparazytowe - 50Ω w szeeg z anodą i siatką drugą, 10 do 100kΩ w szereg z siatkę pierwszą, jak najbliżej lsmpy, najlepiej je zalutowac bezpośrednio do podstawki.
OTLamp

Re: wzbudzanie na "w.cz" - "mulenie" sto

Post autor: OTLamp »

sbf pisze:Witam
Dodatkowo wystepuje pewna "modulacja" dzwieku. Polega to na tym, ze uderzajac w strune i czekajac na jej swobodne wybrzmiewanie, zachodzi cos w rodzaju "tremolo". sygnal pulsuje, z czestotliwoscia ok 0.5Hz w zasadzie malym stopniu, ale jakos nie daje mi to spokoju.
A to to mi wygląda na sprzęganie się stopni przez obwody zasilania. Jakiej wartości "elektrolity" masz zastosowane?


Pozdrawiam
sbf
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 44
Rejestracja: śr, 13 kwietnia 2005, 11:59

Post autor: sbf »

Witam

co do elektrolitow i calego zasilania...poczawszy od mostka idzie 300uF potem wyjscie na dlawik (zrobiony z trafa na rdzeniu "O" jak sugerowal TOM na swojej stronie) kazde z wyprowadzen zablokowane po 50uF, miedzy stopniami tak samo (preamp). glowie chodzi o to, ze gitara sciaga mi w pewnych polozeniach "syf" z eteru, ktory to powoduje takie "zatkanie" lampy, wtedy dzwiek pozbawiony jest obwiedni i ystepuje jakby "bramkowanie". Wszystko wyglada tak, jak gdyby 3/4 "mocy" znikalo sobie gdzies, a w glosniku slychac tylko to, co przebije sie ponad te "3/4" mocy. Prawie jak bramka szumow ;) Wystepuje to w ostatnich paru stopniach obrotu potenciometru.

Pozdrawiam i dziekuje
Awatar użytkownika
ZoltAn
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1659
Rejestracja: ndz, 9 listopada 2003, 16:08
Lokalizacja: Gliwice, Górny Śląsk, GG 1699095 i 13822985

Trafo głośnikowe masz "uziemione"?

Post autor: ZoltAn »

Albo czy nie jest umasiona niewłaściwa końcówka???

Mam na myśli umasienie do chassis jedego z wyprowadzeń głośnikowych.

Wbrew pozorom wielu radioamatorów zajmujących się lampowym audio .... zapomina o tym drobnym szczególe :wink: a potem maja kłopoty...

Sprawdź polaryzację S1 EL84 i dołóż tam (jeśli nie ma) jakieś 470k między S1 a masę.

Pompowanie może być skutkiem sprzęgania się układu w zakresie infradźwiękowym:

1/ odłącz stopnie poprzedzające od lampy EL84 (oprócz potencjometra Master) i sprawdź "na słuch" przy maksymalnym rozkręceniu Master czy "pomuje" - możesz lekko rozsymetryzowac żarzenie, żeby coś "buczało" w głośniku - wtedy zdudnianie się częstotliwości będzie łatwiej zauważalne,

2/ sprawdź rozłożenie elementów na chassis - czy jakieś przewody wejście/wyjście nie przebiegają równolegle obok siebie (dotyczy to EL84 - lampa może generować sama z siebie jakieś gówna na ULF),

3/ podmień EL84 na inny egzemplarz,

4/ odsprzęgnij S2 EL84 niewielkim elektrolitem do masy,

5/ zmniejsz nieco pojemnośći elektrolitów w zasilaczu - zwłaszcza tego pierwszego po diodach.

6/ wrzuć na grupę schemat tego wzmacniacza.

ZoltAn
Nigdy nie dyskutuj z głupcem - ludzie mogą nie zauważyć różnicy! /Stanisław Jerzy Lec/